شرق/ متن پيش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

آيت‌الله اکبر هاشمي‌رفسنجاني به تاريخ ١٩ دي در بيمارستان شهداي تجريش چشم از جهان فروبست؛ درحالي که ٨٢ سال داشت. آيت‌الله عصر روز گذشته در پي عارضه قلبي به بيمارستان شهداي تجريش انتقال يافت. ساعت ١٠ دقيقه به هفت شب بود که خبر بستري‌شدن آيت‌الله در کانال‌هاي تلگرامي قرار گرفت. در اين فاصله، اخبار ضدونقيضي از وضعيت جسماني آيت‌الله در فضاي مجازي منتشر شد. برخي از نزديکان آيت‌الله در تماس‌هاي اوليه اطلاعي از وضعيت جسماني او نداشتند و برادرش محمد هاشمي هم وضعيت آيت‌الله را رو به بهبود توصيف کرد. در ميانه سردرگمي از وضعيت جسماني هاشمي‌رفسنجاني، با طرح‌شدن موضوع در فضاي مجازي و گروه‌هاي تلگرامي، تجمع مردم در مقابل بيمارستان شهداي تجريش آغاز شد. حدودا ٤٠ دقيقه از انتشار خبر بستري‌شدن آيت‌الله گذشته بود که خبر درگذشت او در حساب‌هاي توييتري خبرنگاران منتشر شد؛ به ساعت ٧:٣٠ شب. بعد از آن به نوبت نزديکان و اعضاي دفتر مجمع تشخيص مصلحت نظام خبر درگذشت را تأييد کردند.

روايت‌ها از رحلت
محمد حاجي‌آقاجاني، معاون درمان وزير بهداشت درخصوص اقدامات پزشکي انجام‌شده براي آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني به خبرگزاري فارس گفت: ايشان در ساعت ١٨ ديروز به طور ناگهاني دچار ايست کامل قلبي شدند. ايشان بلافاصله به يکي از بيمارستان‌هاي تهران منتقل شده و در اورژانس با حضور يک تيم کامل و مجرب پزشکي عمليات احيا آغاز شد. اما متأسفانه در ساعت ١٩:٣٠ تلاش پزشکان بي‌نتيجه ماند و روح ايشان به ملکوت اعلي پيوست. در فاصله انتشار خبر درگذشت آيت‌الله، لحظه‌به‌لحظه به جمعيت حاضر در مقابل بيمارستان شهداي تجريش افزوده شد و اين در حالي بود که نيروي انتظامي جلوي در بيمارستان استقرار يافته بود؛ درحالي‌که تعدادي از مردم حاضر گريه مي‌کردند و شعار هاشمي راهت ادامه دارد،‌ مي‌دادند، اسکورت حسن روحاني وارد بيمارستان شد و بعد از دقايقي هم از بيمارستان خارج شد. بعد از آن هم جمعي از مقامات دولتي و چهره‌هاي سياسي، از جمله علي يونسي، مشاور رئيس‌جمهور در امور اقليت‌ها، علي نوبخت، سخنگوي دولت، صالحي‌اميري، وزير ارشاد و مجيد انصاري، مشاور حقوقي رئيس‌جمهوري هم وارد بيمارستان شدند. در اين فاصله سيدحسين مرعشي، سخنگوي حزب کارگزاران و پسرعموي همسر اکبر هاشمي وارد حياط بيمارستان شده بود و به‌شدت اشک مي‌ريخت.

انتقال پيکر به حسينيه جماران
تقريبا ٤٥ دقيقه از انتشار خبر فوت آيت‌الله، گذشته بود که پيکر اکبر هاشمي‌رفسنجاني را به حسينيه جماران انتقال دادند. پيکر که وارد شد و در ميانه حسينه قرار گرفت، عفت مرعشي، همسر و فاطمه دخترش درحالي‌که به‌شدت بي‌تابي مي‌کردند، بالاي تابوت نشستند. عفت اشک مي‌ريخت و فاطمه قرآن مي‌خواند و حسين مرعشي هم در گوشه‌اي ديگر عزاداري مي‌کرد. مردم هم ابتداي ورودي حسينيه گردهم آمده بودند. فضاي حسينيه در ابتدا فضاي خانوادگي بود و برخي از وابستگان به بيت امام خميني (ره)، از جمله اشراقي‌ها، يعني زهرا و مرتضي اشراقي حضور داشتند. چند‌ دقيقه‌اي از انتقال پيکر گذشته بود که مهدي هاشمي هم در ميانه تجمع مردم و نيروهاي پليس وارد حسينيه شد و مستقيم به سمت تابوتي که با پارچه مخمل سياه پوشانده شده بود، حرکت کرد. خود را به روي تابوت انداخت و اشک مي‌ريخت. فاطمه در اين هنگام او را در آغوش گرفت و گفت که صبوري کن. در اين فاصله کم‌کم حسينيه شلوغ شد و چهره‌هاي کشوري و سياسي وارد شدند؛ از جمله حسين فريدون، برادر رئيس‌جمهوري. در اين ميانه، ديگر فرزند آيت‌الله يعني فائزه هم با ماشين نيروي انتظامي به سمت حسينيه آمد و وارد شد. شعار «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز خامنه‌اي رهبر صاحب عزاست امروز»، از ميانه جمعيت بلند شده بود. حالا جواد ظريف، وزير امور خارجه، رئيس سازمان صداوسيما، عبدالعلي علي‌عسکري، محمدرضا عارف و رئيس دولت اصلاحات هم به جمع شلوغ حسينيه اضافه شدند. مسعود پزشکيان، وزير بهداشت دولت هاشمي و نايب‌رئيس اول مجلس هم مشغول قرائت قرآن بود. همچنين حجت‌الاسلام محمدي‌گلپايگاني، رئيس دفتر مقام معظم رهبري هم به منظور وداع با پيکر هاشمي‌رفسنجاني در حسينيه حاضر شد. حسينيه جماران، يعني همان محلي که امام خميني بعد از پيروزي انقلاب در آن سخنراني مي‌کرد، مملو از جمعيتي بود که داخل و اطراف حسينيه براي فوت هاشمي‌رفسنجاني جمع شده بودند. تابوت با پارچه مخمل مشکي روي سکويي در ميانه حسينيه قرار گرفته بود. عفت مرعشي زير جايگاه سخنراني امام خميني نشسته بود و گريه مي‌کرد و مردم هم به صف عزاداران اضافه مي‌شدند. محمدهاشمي، برادر مرحوم هاشمي‌رفسنجاني به همراه محسن و ياسر هاشمي در ورودي حسينيه ايستاده بودند و به ميهماناني که به‌تدريج به صف عزاداران اضافه مي‌شدند، خوشامد مي‌گفتند. در اين فاصله، وزراي کشور و اطلاعات، يعني رحماني‌فضلي و سيد‌محمود علوي و البته علي فلاحيان، وزير اطلاعات دولت هاشمي‌رفسنجاني هم وارد حسينيه شدند. ساعت از ده و ربع شب گذشته بود که سيدحسن خميني هم وارد حسينيه جماران شد و مستقيم به سمت تابوت رفت و مهدي هاشمي را در آغوش گرفت. سيدحسن، ساعاتي قبل از قم به سوي تهران حرکت کرده بود و به همراه سيدعلي خميني وارد حسينيه شدند.

واکنش صداوسيما
خبر درگذشت هاشمي‌رفسنجاني منتشر شده بود که صداوسيما و البته شبکه خبر همچنان خبر دچارشدن آيت‌الله به عارضه قلبي را زيرنويس مي‌کرد. بعد از گذشت تقريبا ٣٠ دقيقه از خبر فوت آيت‌الله، بالاخره شبکه خبر اعلام کرد که آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني درگذشت و اين متن را به صورت زيرنويس منتشر کرد: «آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني، پس از عمري مجاهدت و تلاش بي‌وقفه در راه اسلام و انقلاب‌دار فاني را وداع کرد». بعد از آن نوار مشکي به نشانه عزا در کنار همه شبکه‌هاي صداوسيما قرار گرفت و شبکه خبر به طور ويژه به پوشش اخبار مربوط به درگذشت آيت‌الله پرداخت و با بزرگي از او ياد کرد. همچنين ديگر بخش‌هاي خبري ازجمله بخش خبري ٢٢ شبکه سه هم به پخش برش‌هايي از نقل‌قول‌هاي هاشمي‌رفسنجاني و مقام معظم رهبري پرداختند. به‌طور ويژه اين نقل‌قول از هاشمي‌رفسنجاني که ظاهرا در جمعي از دانشجويان سخنراني کرده بود بسيار مورد توجه صداوسيما قرار گرفت؛ آنجا که مرحوم هاشمي تأکيد مي‌کند: «من عشقم آقاي خامنه‌اي است». محسن رضايي، دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام هم در گفت‌وگو با همان بخش خبري درباره ملاقات همان روز خود با هاشمي‌رفسنجاني گفت: «هاشمي امروز در مجمع تشخيص مصلحت نظام با همه شوخي مي‌کرد و سرحال بودند. ايشان اين‌قدر سرحال بودند و من به آقاي واعظي گفتم آقاي هاشمي امروز حال خوشي دارند و من کمتر ايشان را اين‌گونه ديده‌ام».

روايت خبرنگار شبکه خبر از درگذشت آيت‌الله
خبرنگار شبکه خبر در بخش خبري ساعت ٢٢ اما درباره روايت درگذشت هاشمي چنين گفت: «در حسينيه جماران با يکي از مسئولان وزارت بهداشت سخن مي‌گفتم که ايشان گفت آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني حين مراجعه به بيمارستان علائم حياتي نداشتند و گزارش اوليه حاکي از ايست کامل قلبي بوده است».

روايت محمد هاشمي و اعلام مراسم تشييع
محمد هاشمي، برادر آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني هم در جماران و در جمع خبرنگاران گفت: از مردم به دليل حضورشان در جماران تشکر مي‌کنيم چراکه آنها قدردان هستند. او گفت: ديروز ساعت يک ربع به شش عصر، آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني حالشان وخيم شد و به بيمارستان منتقل شدند اما متأسفانه پزشکان نتوانستند ايشان را احيا کنند. هاشمي با بيان اينکه مراسم تشييع روز سه‌شنبه ٢١ دي برگزار مي‌شود، گفت: محل دفن هنوز مشخص نشده است. خبرگزاري ايسنا هم در خبري اعلام کرد که مراسم تشييع روز سه‌شنبه مورخ ٢١ دي‌ماه رأس ساعت ١٠ صبح از مقابل دانشگاه تهران به سمت آرامگاه ابدي خواهد بود و در شهر قم به خاک سپرده مي‌شود. محمد‌رضا عارف، جواد ظريف وزير امور خارجه و علي فلاحيان هم در جمع خبرنگاران به بيان ويژگي‌هاي آيت‌الله پرداختند. به گزارش ايسنا، محمدرضا عارف، رئيس فراکسيون اميد گفت: ايشان يکي از استوانه‌هاي اصلي انقلاب بود و ويژگي بارز آن مرحوم عشق به انقلاب و توسعه آن بود. ايشان يار ديرين امام (ره) و بعد از امام نيز همواره در کنار رهبر انقلاب بود. محمدجواد ظريف هم گفت: اين ضايعه آن‌قدر بزرگ است که صحبت‌کردن درباره آن بسيار مشکل است. مرحوم آيت‌الله هاشمي بسيار مرد بزرگي بود و همان‌طور که رهبري يک‌ بار فرمودند از همه چيز خود در راه انقلاب گذشت. اميدوارم خداوند روح ايشان را با شهدا و امام شهدا محشور کند. مراسم تقريبا ساعت ١٠:٣٠ شب پايان يافت. پيکر آيت‌الله راهي سردخانه شد و مردم و مسئولان و چهره‌هاي سياسي حاضر از حسينيه خارج شدند درحالي‌که کوچه‌هاي اطراف جماران مملو از جمعيت بود. جالب است بدانيد که ايستگاه قطار شهري در زوريخ آلمان هم در تابلوي اعلانات خود خبر داده بود که رئيس‌جمهور پيشينين ايران درگذشته است.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد