عصر ايران/ متن پيش رو در عصر ايران منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.


درست است هاشمي رفته است و ديگر ايران فردي با او و چنين سابقه‌اي به خود نخواهد ديد اما تفکر او که همان اعتدال است زنده است و نمرده است.
پيکر هاشمي رفسنجاني در کنار بنيانگذار انقلاب اسلامي آرام گرفت. هنوز بسياري نتوانستند نبودن آيت‌الله را باور کنند. برخي مي‌گويند هيچکس نمي‌تواند در ايران جاي او را بگيرد.
شايد راست مي‌گويند، هاشمي رفسنجاني در طول تاريخ ايران فردي بي‌نظير بود. کسي که در تمام طول زندگي خود چه در زمان مبارزه و چه در زمان انقلاب، نقشي پررنگ داشته است. او در تمام سال‌ها نماد اعتدال بود و حتي بسياري او را «شيخ اعتدال» ناميدند.

درست است هاشمي رفته است و ديگر ايران فردي با او و چنين سابقه‌اي به خود نخواهد ديد اما تفکر او که همان اعتدال است زنده و نمرده است.

کافي است به سخنان او در اين سال‌ها برگرديم تا با تفکر هاشمي آشنا شويم. آيت‌الله از همان ابتداي انقلاب با تندروي مخالف بود و آن را آفت بزرگي براي کشور مي‌دانست. او در مورد افراطي ‌گري گفته است:« اقليتي افراطي هميشه فرصت طلبي مي کنند و مي خواهند با سؤاستفاده از مفاهيم مقدس در جامعه، اهداف باندي را تأمين کنند. فراط و تفريط وجه مشترک افکار و رفتار آنهاست که در همه جناح وجود دارند. افراط و تفريط وجه مشترک تندروي هاي اوايل انقلاب و حال است.»

تفکر هاشمي با افراط و افراطي‌گري رابطه‌اي نداشت. در طول عمر انقلاب اسلامي هميشه افراطي‌ها با او مشکل داشتند. به خاطر همين تفکر بود که زماني برخي اصلاح طلبان و دوراني اصول‌گرايان بر او تاختند.

تفکر اعتدال را در کشور با انتخاب‌هاي درست مي‌شود نهادينه کرد. بسياري از اين تندروها به واسطه راي مردم به قدرت رسيدند و جامعه را به سوي افراط بردند. سال‌ها تندروي در ايران در سياست داخلي و سياست خارجي چندان دور نيست و مردم به خوبي آنها را به ياد دارند.

اعتدال در رفتار سياسي مي‌تواند کشور را از تندروي دور کند. حالا که هاشمي نيست، بايد تفکر او را در کشور رايج کنيم. سال آينده ايراني‌ها شاهد دو انتخابات رياست جمهوري و شوراي شهر هستند. دو انتخاباتي که مي‌تواند تفکر اعتدالي که در سال 92 به همت هاشمي در کشور ايجاد شد را نهادينه کند.

طعم خوب اعتدال را دراسفند 94 هم چشيده‌ايم. مجلس‌هايي که برخي از نمايندگان آن نماد تندروي در کشور بودند با راي مردم جاي خود را به کساني دادند که همسو با انديشه هاشمي يعني اعتدال بودند.

حالا که هاشمي نيست به جاي اينکه از خود و ديگران سوال کنيم بعد از او چه کنيم؟ بعد از هاشمي چه بلايي سر جريان اعتدال خواهد آمد؟ بهتر است از همين حالا تلاش کنيم تا جريان اعتدال را در کشور نهادينه کنيم.

نهادينه شدن جريان اعتدال در کشور مي‌تواند جاي خالي هاشمي را براي مردم و نظام پرکند.

*مصطفي داننده

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد