خراسان/ « هاشمي فراموش شدني نيست » عنوان يادداشت روز در روزنامه خراسان به قلم کورش شجاعي است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

يار ديرين انقلاب و امام و رهبري دعوت حق را لبيک گفت و از بين ما رفت اما يادش زنده خواهد ماند چون نهضت و انقلاب مردم مسلمان ايران و راه امام همچنان زنده است و زنده خواهد ماند و مسلم وقتي که قلب بزرگترين و مهمترين انقلاب قرن همچنان در دل تاريخ ديروز و فرداي جهان مي تپد، ياد موثران، بزرگان و استوانه هاي اين انقلاب و نظام نيز زنده و ماندگار خواهد ماند. آيت ا... هاشمي رفسنجاني که از جواني و از حدود سال 1337 يعني 20 سال قبل از پيروزي انقلاب اسلامي و به خصوص پس از آشنايي و درک محضر امام خميني(ره) تلاش مومنانه و آگاهانه در رکاب پير و مرادش براي رهانيدن مردم و کشور از چنگ استبداد و استعمار و طاغوت زمان را آغاز کرد و تا پايان عمر پا در رکاب خدمت به انقلاب و نظام و مردم بود و شانه توانمند خود را زير بار سنگين ترين مسئوليت ها قرارداد از ياد مردم بزرگوار و قدرشناس ايران نمي رود. آن «مرد روز هاي سخت» پيش از انقلاب و پس از انقلاب، آن سال ها زندان کشيده رژيم طاغوت و شکنجه شده ساواک، آن رئيس اولين مجلس شوراي اسلامي و مدير جلسه اي که نمايندگان مردم به عدم کفايت بني صدر و عزل او رأي دادند هميشه در ميدان حاضر بود آن هم «حاضر موثر» در عرصه هاي گوناگون.
و اما فرماندهي اين انسان شجاع و با درايت در ميدان سخت و سرنوشت ساز دفاع مقدس چه گره هايي را که باز نکرد و چه دستاورد هايي که نداشت. مشورت هاي سازنده، موثر، آينده نگرانه و ژرف انديشانه اين بزرگمرد بهره مند از «هوش وافر» به سلسله جنبان و بنيان گذار انقلاب و خلف صالح ايشان، از وي جايگاهي ساخت که رهبر فرزانه مان در پيام تسليتشان، از هاشمي به عنوان «تکيه گاهي مطمئن» براي خود و ديگران ياد کردند، آن هم رهبري که سابقه رفاقت و دوستي خود را با هاشمي 59 سال و سرآغاز اين دوستي ديرينه را قطعه بهشتي بين الحرمين کربلاي معلي ذکر مي کنند.
کيست که نداند و قبول نداشته باشد که آيت ا... هاشمي رفسنجاني يکي از بزرگترين سياست مداران و نخبگان سياسي عصر حاضر در جهان بود. آيا سخنراني قرّا و موثر ايشان در اجلاس داکا آن هم در آن سال ها و هنگامي که ابرقدرت هاي جهان و خيلي از کشور هاي منطقه اي و فرامنطقه اي براي انزواي ايران و مسئولان کشورمان از هيچ تلاشي فروگذار نمي کردند را مي توان فراموش کرد. سخنراني که پس از ايراد آن، سران و مسئولان بسياري از کشور ها در مسير بازگشت آقاي هاشمي به جايگاه براي تقدير از ايشان صف کشيدند. البته که نه در اين مقال و مجال فرصت پرداختن به ويژگي ها و بزرگي ها و تأثيرات وجودي آيت ا... هاشمي رفسنجاني است و نه اين که هدف نوشتن اين يادداشت برشمردن اثرات وجودي ايشان است ولي اشاره به اين نکات تنها بهانه اي هم براي اداي دين به ايشان و هم مقدمه اي براي نوشتن و تذکار چند نکته است که به اجمال اشاره مي شود.
1 - مسئولان و دست اندر کاران و مورخان و اهل انديشه و قلم، در اسرع وقت و با دقت و به دور از تنگ نظري ها، يکجانبه نگري ها و سياسي کاري ها و حب و بغض ها و در نهايت امانتداري و انصاف براي هر چه بيشتر شناساندن چهره و شخصيت و خدمات هاشمي رفسنجاني به نسل کنوني انقلاب و هم براي شناساندن به نسل هاي آينده همت بگمارند.
شناساندن فردي که در سال 1335 و در سن 22 سالگي در فضاي اختناق و رعب و وحشت اولين کتاب خود به نام «اسرائيل و فلسطين» را مي نويسد و کتاب اميرکبير يا قهرمان مبارزه با استعمار را حدود 11 سال پس از آن به رشته تحرير در مي آورد، شخصيتي که هم خطيب است هم نويسنده هم نخبه سياسي و هم پژوهشگر قرآن، هم انقلابي هم وفادار و هم مدير و مدبر، هم عاطفي و هم به فرمايش رهبري عزيزمان برخوردار از «صميميت کم نظير»، شخصيتي که هم رئيس مجلس شوراي اسلامي بوده، هم رئيس جمهور، هم رئيس خبرگان و هم بنا بر درايت فوق العاده و دور انديشي کم نظير رهبري، انتصاب ايشان به رياست نهاد کليدي و مهم مجمع تشخيص مصلحت نظام.
2 - مسئولان و دلسوزان ايران و انقلاب و نظام اسلامي بايد از چهره ها و شخصيت هايي مانند آقاي هاشمي رفسنجاني و بزرگاني همچون شهيد بهشتي، علامه مطهري، شهيد مفتح، شهيد باهنر و شهيد رجايي عزيز آن نخست وزير و رئيس جمهور ساده زيست و مومن و متعهد و برخاسته از ميان مردم و ديگر بزرگان و موثران و دلسوزان و خادمان اين مُلک و ملت و به خصوص از شهيدان جان داده در راه حفظ دين و انقلاب و وطن براي آيندگان به بهترين شکل «الگو سازي» کنند نه اين که به شهيدان و بزرگان اين ملت تنها در مناسبت ها پرداخته شود و بس.
3 - بايد عزمي جزم شود و از همرزمان و دوستان و ديگر ياران ديرين انقلاب درباره بزرگان و موثران در انقلاب و تثبيت نظام اسلامي و همه آناني که نقش و سهمي به سزا در پيمودن مسير عزت و استقلال و رشد و پيشرفت کشور داشته اند، مطالب، خاطره ها، درس ها و عبرت هايي براي آيندگان جمع آوري و تدوين شود چرا که قدر مسلم هر چه نزديک تر به تاريخ شخصيت ها و وقايع مهم، مطالب جمع آوري و تدوين شود چنين مجموعه اي از اتقان، باورپذيري و اثرگذاري بيشتر برخوردار خواهد بود. نکته مهم و اساسي اين که قطعاً نقد آگاهانه و منصفانه عملکرد مسئولان از جمله نقد عملکرد و مواضع آقاي هاشمي هم لازم، هم درس آموز و هم حاوي عبرت هايي اساسي خواهد بود.
4 - مردم بزرگوار ايران با شرکت چند ميليوني در مراسم تشييع يار ديرين انقلاب ديگر بار ثابت کردند که به مسئولان و خادمان دلسوز و فداکار و مدير و مدبر انقلاب و کشورشان عشق مي ورزند و قدرشناس و قدردان مردان تاريخ ساز انقلاب و ايران هستند. هر چند برخي جناح هاي سياسي در مقاطعي ناجوانمردانه بر هاشمي تاختند و ايشان را «عاليجناب سرخ پوش» خواندند و بعضي ديگر در پناه و سايه نقد و به بهانه نقد، هاشمي را تا توانستند تخريب کردند و حتي بعضي ايشان را آماج تهمت قراردادند.
5 - مردم فهيم کشورمان البته آگاهانه و مومنانه از «بت سازي» و معصوم جلوه دادن افراد و مسئولان پرهيز مي کنند و مي دانند که آقاي هاشمي رفسنجاني نيز مانند ديگر مسئولان قطعاً اشتباه و قصور هايي داشته و گاه مواضعي گرفته و جملاتي بر زبان رانده که دل دلسوزان انقلاب را به درد آورده تا آنجا که حتي شيفتگاني که نمي خواستند هيچ اشتباه و قصوري را در ايشان ببينند نيز رنجانده است.
6 - مردم عزيزمان همان گونه که با حضور گرم و صميمي و پرشور خود با سلايق مختلف سياسي در مراسم تشييع يار ديرين انقلاب و امام و رهبري شرکت کردند و از يکي از استوانه هاي نظام و خدماتش قدرداني کردند نشان دادند که همچنان بر بيعت خود با امام عزيز و رهبر فرزانه خود و آرمان هاي بلند و متعالي انقلاب و شهيدان استوارند و همان طور که آقاي هاشمي اجازه نداد وسوسه خناسان در فاصله انداختن و اختلاف افکني موثر بيفتد، مردم فهيم و بيدارمان نيز با توکل به خداوند متعال و در پناه قرآن و امام زمان و رهبري هاي داهيانه رهبر عزيزمان، اجازه نخواهند داد که خناسان براي اختلاف افکني و تهديد امنيت و استقلال و کيان انقلاب و ميهن ميدان پيدا کنند و همه ديديم که حتي از دست دادن يکي از ياران ديرين و تأثيرگذار انقلاب و امام و رهبري نيز به صحنه افتخار آميز و شورانگيز نمايش وحدت و همچنين به رخ کشيدن عزت ايران و انقلاب در پيش چشم جهانيان تبديل شد.


با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد