آفرینش/ « "مکتب هاشمی" و درس‌های مردم » عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم حمیدرضا عسگری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

بار دیگر بازتابی از خود نشان دادند که رسانه‌ها و شبکه‌های خبری جهان مجبور به پرداختن و تفسیرش شدند. آری سخن از حضوری میلیونی بود که خبرنگاران خارجی از آن به عنوان بزرگترین مراسم تشییع سیاستمداران جهان بعد از امام خمینی(ره) یاد کردند. مردم اینبار نیز برای نظام و یاران واقعی آن سنگ تمام گذاشتند. بدور از هرگونه بزرگ نمایی واهی، و علیرغم آنکه بسیاری چشم دیدن چنین حضوری را نداشتند، اما مردم با عشق آمدند.
عشقی که به یاردیرین امام داشتند و دلی که از داغ فقدانش خون شده بود. مردم آمدند تا بار دیگر با حضور خود بیاموزند. اینبار درس مسئولیت عشق آمیز را که نشان از دلدادگی حقیقی به انقلاب و وفادارانش داشت. حضوری که کثرت آن از بابت حضور نسل‌هایی بود که هیچ نشان و تجربه‌ای از دوران انقلاب، جنگ تحمیلی و دوران سازندگی نداشتند.
بلکه به واسطه نقش پررنگ و غیرقابل کتمان آیت الله هاشمی در روایت‌هایی بود که از انقلاب شنیده بودند. اما حوادث و اتفاقات یک دهه اخیر، بیشترین شناخت را نسبت به شخصیت شناسی یاران حقیقی انقلاب ایجاد کرد. به همین جهت برخود واجب دانستند تا با حضورشان آخرین لبیک خود را به آیت الله بگویند.مردم آمدند تا بگویند در هیاهو و گردوغبار سیاسی سره و ناسره را تشخیص می‌دهند و هیچگاه دستخوش تبلیغات و جهت گیری های مصنوعی نخواهند شد.
آیت الله همواره درس و نصحیت برای مسئولان داشت. در سخنان و بیانات ایشان همواره نقش مردم به عنوان صاحبان انقلاب، ولی نعمتان کشور، سرمایه‌های نظام و... پررنگ بود. مدام مسئولان و دستگاه‌های مختلف را نسبت به حقوق مردم و خواسته‌های ملت سفارش می‌کردند تا هیچگاه میان جامعه و حکومت فاصله ایجاد نشود.
چرا که هاشمی خوب می‌دانست بزرگترین خطری که یک ملت را تهدید می‌کند، اختلاف و دو قطبی شدن آن است. این آفت بزرگ همواره مورد تاکید ایشان بود و درادوار مختلف مسئولان را به پرهیز از سلیقه گرایی حزبی در مسئولیت‌های مختلف هشدار می‌دادند.
تشییع کنندگان نشان دادند که به "مکتب هاشمی" معتقدند و به دور از هرگونه جهت گیری سیاسی دل به نظام و انقلاب و یارانش بسته‌اند و هیچگاه حاضر به جدایی از آن نیستند. این حضور پر شور از این بابت بود که هاشمی به پیروی از امام راحل همواره بر رای و نظر مردم تاکید داشت، چرا که معتقد بود مردم هیچگاه اشتباه نمی‌کنند و همچون صاحبان قدرت و ثروت در دام وسوسه و غرض ورزی نخواهند افتاد. لذا مشاهده کردیم که مردم نیز با این رفتارخود مهر اثباتی بر ادعاهای حقیقی هاشمی مبنی بر دلبستگی ملت به نظام و انقلاب زدند.
اگر قرار بر تفسیراجتماعی این حضور مردمی باشد، باید مسئولان و سیاسیون کشور کارنامه عملی خود را تاکنون مورد بررسی قرار دهند و در پیشگاه وجدان درونی خود قضاوت کنند که آیا تاکنون بر محور گفته‌های یاردیرین انقلاب و امام(ره) عمل کرده‌اند. آیا صلاح و منافع ملی را اولویت قرار داده‌اند یا اهداف و امیال فردی و حزبی ملاک عملشان بوده است.
باید براین نکته تاکید داشت که افرادی همچون آیت الله هاشمی و دیگر یاران حقیقی انقلاب که امروز در بین ما نیستند، از قدرتی کاریزماتیک برخوردارند که با پایان عمرشان بر تعداد و عزم حامیانشان افزوده خواهد شد.
چرا که از این پس تاریخ و مستنداتش شخصیت آنها را به نسل امروز و فردا معرفی خواهد کرد و مردم ملاک انتخاب و قضاوتشان رفتار و گفتار چنین افرادی خواهد بود.
قصد پیش بینی و جلوتر رفتن از فضای اندوهناک فقدان آیت الله هاشمی را نداریم، اما سربسته و دربسته باید به مسئولان و سیاسیون تاکید کرد که پیام مردم در وداع با آیت الله را درک کنند و در آن تامل نمایند.


با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید