سياست روز/ « شعور مخاطب گمشده در رسانه ملي » عنوان سرمقاله روزنامه سياست روز به قلم مهدي رجبي است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

همزمان با رسانه‌اي شدن خبر بستري شدن آقاي هاشمي در بيمارستان شهداي تجريش،‌ رسانه ملي تنها به زيرنويس اين خبر در شبکه خبر اکتفا کرد. در فاصله خبر بستري شدن تا خبر درگذشت آقاي هاشمي، داستان به همين منوال ادامه داشت، ‌تا اينکه خبر دوم هم تائيد شد. از آن زمان به بعد، گويي انقلابي در رسانه ملي ايجاد شد. از نشانه سياه غيرعادي (در فرم و اندازه) گرفته تا پخش ويژه برنامه‌هاي متنوع در اغلب شبکه‌هاي تلويزيوني نشان مي‌داد که صداوسيما به يکباره تصميم گرفته سياست‌گذاري‌هايش را عوض کند.
لطفا اشتباه نشود. شخصيت آقاي هاشمي، به لحاظ حقيقي و حقوقي اصلا کوچک و کم‌تاثير نبود. پرداختن به شخصيت ايشان هم جاي اشکال نيست. مشکل جايي است که رسانه ملي نتوانسته يا نخواسته تکليفش را اول با خودش و بعد با برخي شخصيت‌ها و اتفاقات روشن کند.
طي سال‌هاي اخير و به طور ويژه پس از فتنه سال ۸۸ رويکرد صداوسيما درخصوص برخي شخصيت‌ها نظير آقاي هاشمي تغيير کرد. به دليل مواضع آقاي هاشمي و عدم همراهي کامل با رهبر انقلاب در ماجراي مواجهه با فتنه، طبيعي بود که ايشان آن وثوق کامل را در نزد مديران رسانه ملي نداشته باشد. بر همين اساس و طي اين حدود چهار سال اوج پرداختن به آقاي هاشمي در چند مورد خلاصه مي‌شد: حضور در راهپيمايي روز قدس و ۲۲ بهمن، پيام تسليت براي درگذشت يکي از شخصيت‌هاي نظام و يا يکي از علما، نقد رفتار ايشان در مقابل خطاهاي برخي از فرزندانشان.
يعني اگر نگوييم آقاي هاشمي طبق يک قانون نانوشته (و شايد نوشته) ممنوع‌التصوير شده بود، مي‌توان به جرات از واژه «قليل‌التصوير» استفاده کرد.
اما پس از درگذشت ايشان نه تنها آن قانون نانوشته به فراموشي سپرده شد، که رويه برنامه‌سازان صداوسيما از حالت منطقي و خبري و گزارشي هم خارج شد و کار به پخش ويژه برنامه‌هاي احساسي کشيده شد. به طوري که به يکباره مخاطب صداوسيما با حجم انبوهي از برنامه‌هايي مواجه شد که در آن همه چيز تحت‌الشعاع يک موضوع قرار مي‌گرفت: «خدمات آقاي هاشمي»
هيچ‌کس منکر زحمات آقاي هاشمي در طول سال‌هاي پيش و پس از انقلاب نيست. چه آنکه ايشان هم در سال‌هاي مبارزه از جان خود مايه گذاشت و هم در روزگار انقلاب اسلامي از همان روزهاي ابتدايي تا جبهه دفاع‌مقدس و... نقش تعيين‌کننده‌اي داشت. در دوران رياست جمهوري هم علي‌رغم انتقادات جدي به شيوه مديريت‌ها و تبليغ اشرافي‌گري به بهانه توسعه اقتصادي، اما نمي‌توان از اتفاقات خوب و پيشرفت‌هاي کشور چشم پوشيد.
اما همانطور که گفته شد، اين يار ديرين رهبري در برخي از برهه‌هاي حساس نتوانست آن رفتار و گفتار هميشگي را داشته باشد که البته نمي‌توان نقش برخي نزديکان و به تعبير رهبري خناسان را ناديده گرفت. به هرحال اين شخصيت با همه نقاط مثبت و منفي درگذشت، اما فضاسازي يا به تعبير بهتر «جوگيري» صداوسيما باعث روي آنتن رفتن سخناني شد که برخي چهره‌ها که اتفاقا در گذشته جزو منتقدان جدي آقاي هاشمي بودند، به تعريف‌ها و تمجيدهاي عجيب و غريبي پرداختند که به هيچ‌وجه قابل تصور نبود. کار تا به جايي پيش رفت که برخي‌ها از ايشان به عنوان يکي از عوامل اصلي خاموشي آتش فتنه ۸۸ نام بردند. در واقع عملکرد صداوسيما در اين چند روز به نحوي اغراق‌آميز بود که از آقاي هاشمي يک «قديس» مي‌ساخت.
اينگونه بود که در ذهن مخاطبان رسانه ملي يک سوال بزرگ ايجاد شد:
اگر آقاي هاشمي اينگونه بود که صداوسيما طي اين چند روز به آن پرداخت و از آن سخن گفت، چرا بايد با تحريم تصويري صداوسيما مواجه مي‌شد؟ اگر آقاي هاشمي واقعا در خاموشي فتنه نقش تعيين‌کننده داشت، چرا رسانه ملي در ويژه‌برنامه‌هاي خود به مناسبت فتنه سبز از خجالت ايشان هم درمي‌آمد؟
متاسفانه اين رفتارهاي صداوسيما مختص اين موضوع و يا اين روزها و اين مديريت فعلي نيست. براي نمونه ديگر کافي است به مواجهه رسانه ملي با موضوع مذاکرات هسته‌اي و پس از آن برجام نگاهي بيندازيم.
در ابتدا فضاي رسانه ملي تبديل به فضايي مونولوگ‌محور براي دولت و حاميان مذاکرات بود. منتقدان مذاکرات علي‌رغم نامه‌نگاري رسمي با رئيس رسانه ملي وقت، فرصتي براي ابراز نظرات خود نيافتند و عملا اجازه‌اي براي اينکه صداي منتقدان شيوه مذاکره دولت شنيده شود، داده نشد. حتي در روز اعلام توافق و در روز اجراي برجام هم همنوا با دولت و حاميانش بر طبل شادانه مي‌کوفت.
اما حالا که پايه‌هاي برجام لق شده است، صداوسيما از خبر هواشناسي گرفته تا ميزگرد و مناظره و خبر به نقد برنامه جامع اقدام مشترک در موضوع هسته‌اي مي‌پردازد.
اگر در همان زمان اجازه شنيدن صداي منتقد و مخالف داده مي‌شد، آيا اين احترام به شعور مخاطب نبود که خود در ترازوي منطق و ميزان همه گفته‌ها و عمل‌ها را بسنجد؟ يا ديگر لازم بود که حالا به اشکالات برجام رسيدگي بي‌فايده شود؟
کاش اتاق فکر صداوسيما کمي بيشتر درخصوص رفتارهاي هيجاني خود و به قولي «جوگيري»هاي رايج در آن رسانه بينديشد.


با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد