آرمان/ متن پيش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.


ديروز به رسم صبحانه ۵۸ ساله دو بشقاب بر روي ميز صبحانه قرار داد؛ گويي باور دارد که او رفته اما باور ندارد که ديگر صداي صبح بخير او را نخواهد شنيد. عفت مرعشي همسر آيت‌ا...‌هاشمي(ره) به رسم ۵٨ سال زندگي مشترک، ديروز نيز هنگام صبحانه ياد ايشان را گرامي داشتند. همسر آيت‌ا... در دلنوشته‌اي کوتاه اين جملات را روي کاغذ نوشت:«به عادت هر روز صبح بشقابي برايش روي ميز صبحانه گذاشتم. نگاهش کردم. آشيخ اکبر آقا چهره اش امروز از هميشه نوراني‌تر بود.ناگهان اين بيت شعر را بي اختيار زمزمه کردم: مست بگذشتي و از خلوتيان ملکوت، به تماشاي تو آشوب قيامت برخاست. آسوده بخواب مرد بزرگوار...» زماني که چهره بي جان همسر را ديد، گلايه آميز به او گفت: «بى معرفت مگر قرار نبود مرا تنها نگذارى؟ حالا من بى تو چه کنم؟ تقدير ديگرگونه رقم خورد.» اين درد دل را آيت‌ا... سيد حسن خميني شنيده و روايت کرده است. چندي پيش هم به يکي از نشريات گفته بود:«روزگار هر چقدر که سخت باشد، آقاي‌هاشمي صبور هستند و اين صبوري ايشان به همه ما نيز منتقل شده است.» راز سکوت اين روزهاي او همين انتقال صبر از آيت‌ا...‌هاشمي به همسرش است. غم در چهره دارد؛ شايد غمگين‌ترين فرد پس از درگذشت آيت‌ا...‌هاشمي او باشد و اين روزها سکوت اختيار کرده و هيچ نمي‌گويد. ۸۱ سال دارد و۲۳ سال داشت که به همسري آيت‌ا...‌هاشمي در آمد. آيت‌ا...هاشمي در معرفي همسر خود نوشته بود: «در سال ۱۳۳۷ در رفسنجان برايم خواستگاري کردند؛ دختر حجت‌الاسلام آسيد محمد صادق مرعشي که اسناد رسمي داشتند و از تحصيلات حوزوي بهره‌مند بودند. همسرم از خانواده‌اي است روحاني، از فاميل بزرگ مرعشي و نوه حضرت آيت‌ا... سيد کاظم طباطبايي يزدي صاحب کتاب عروئ‌الوثقي که جايگاه معتبري در همه حوزه‌ها دارد.» در آن مقطع نمي‌دانست که همسرش در آينده به يکي از شخصيت‌هاي مهم کشور تبديل خواهد شد و البته اين مسير هموار نيست. عفت مرعشي در سال ۱۳۳۲ با آيت‌ا...‌هاشمي رفسنجاني عهد بست که براي تحقق خواست ملت ذره‌اي ترديد به خود راه ندهند و از هجمه‌هاي بدخواهان نهراسند و هيچ‌گاه هم بر خلاف اين عهد عمل نکردند. زندگي پر فراز و نشيب آيت‌ا...‌هاشمي براي عفت مرعشي هم سخت بود و پيش از انقلاب هر لحظه منتظر شنيدن خبر بازداشت همسر و شکنجه او از درون زندان‌هاي رژيم سابق بود. عفت مرعشي تعريف کرده بود: «در دوران مبارزه که آقاي‌هاشمي اغلب در خانه نبوده و مشغول مبارزه و زندان بوده و به همين جهت افسار زندگي دست من بوده است. ياسر دوماهه بود و مهدي سه‌ساله بود که آقاي‌هاشمي به آخرين زندان رفت، زماني که برگشت مهدي کلاس اول بود.» چندي پيش هم گفته بود: «تلخي و شيريني‌هاي زيادي داشتيم! آقاي‌هاشمي بعضي وقت‌ها گوشت‌تلخه، ولي بيشتر وقت‌ها گوشت‌شيرينه. البته شيرين‌ترين روزها، پيروزي انقلاب اسلامي و اتمام جنگ و آمدن اسرا و... بود.» عفت مرعشي روحيه صبوري و شکيبايي همسر را ستايش مي‌کرد و به خود مي‌باليد که همسرش شخصيتي است که اهل دعوا و هياهو نيست و زندگي را آرام مي‌گيرد. هرکسي هم که هرچه مي‌گويد، معمولا جواب نمي‌دهد يا کوتاه و به موقع و پراثر جواب مي‌دهد، اما اين روزها فقط به ياد اخلاق نيکوي آيت‌ا...هاشمي حسرت مي‌خورد و دلش براي او تنگ شده است.
پا به پاي سرو پيش و پس از انقلاب
پس از پيروزي انقلاب هم‌ هاشمي نزديک‌ترين يار وهمراه امام بود و اما باز هم خبري از آرامش نبود و آناني که منافعشان با تلاش‌هاي‌هاشمي براي پيروزي انقلاب اسلامي به خطر افتاده بود، درصدد انتقام از او و انقلاب بر آمدند، چنان‌که در سال ۵۸ گروه فرقان تصميم به ترور آيت‌ا...‌هاشمي گرفت که با فداکاري عفت مرعشي ناکام ماندند. آيت‌ا...‌هاشمي در باره اين اقدام همسرش نوشته است: «خود من شب چهارم خرداد ۱۳۵۸، يکى از اهداف تروريستى اين گروهک (فرقان) بودم که به لطف خداوند و با فداکارى و گذشتى که عفت، همسرم، از خود نشان داد، اقدام تيم عملياتى آنها على‏رغم اصابت گلوله به بدنم، نافرجام ماند... حضور فداکارانه و به موقع عفت و تلاش شجاعانه او براى جلوگيرى از اصابت گلوله‏هاى شليک شده به نقاط حساس بدنم، مرد مهاجم و همدستش را که در حياط در انتظار او بود مجبور به فرار ساخت.» آيت‌ا...‌هاشمي پس از انقلاب هم فرصت همراهي لازم با خانواده را نداشت اما همواره جوياي شرايط آنان بود. نکته قابل تامل آنجاست که اگر مرحوم‌هاشمي در کنار خانواده نبود اما تير انتقام از او به خانواده اصابت مي‌کرد و بارها فرزندان ايشان براي حرکت در مسيري که پدر به آنها توصيه کرده است مورد هجمه قرار گرفتند، اما در اين شرايط بار ديگر عفت مرعشي بود که به فرزندانش دلداري مي‌داد و آنها را به آينده‌اي نويد مي‌داد که پس از تحمل سختي‌ها حاصل خواهد شد.
سياستمدار پنهان
عفت مرعشي به‌واسطه مشغله زياد همسرش تا حدودي از ناگفته‌ها و پشت پرده‌هاي سياست آگاه بود اما هيچ‌گاه ورود علني به عرصه سياست نداشت. او مي‌دانست با حضور علني او در عرصه سياست فشار بدخواهان و مخالفان مشي اعتدال بر همسرش افزوده خواهد شد. پس تصميم گرفت تا در پشت پرده به فعاليت بپردازد. البته تاکيد داشت اين فعاليت‌ها همراستا با برنامه‌هاي همسر و در جهت نيل به اهداف انقلاب باشد. او در مقاطعي نقش پررنگي داشت، مانند برقراري ارتباط مجدد با عربستان که مرعشي درباره آن گفته بود: «بعد از جريان کشتار حجاج ايراني در سال ۶۶، به تنهايي به عربستان سفر کردم. در اين سفر، خانم ملک عبدا... ميهماني داد و يک عده را دعوت کرد و جلسه گذاشت. آنها از من خواستند که ميهماني را بپذيرم و من هم پذيرفتم. وقتي پذيرفتم روابط برقرار شد.» او وعده داده بود که پس از انتشار کتاب خاطراتش که «پا به پاي سرو» نام داشت، خاطرات پس از انقلاب خود را هم منتشر خواهد کرد که هنوز خبري از آن نيست.
جمعه متفاوت از هر جمعه
حالا عفت مرعشي تنها بر سر ميز صبحانه خواهد نشست و با ياد خاطرات ۵۸ ساله با آيت‌ا...‌هاشمي روزگار سپري خواهد کرد. گفته بود فرزندانشان روزهاي جمعه مهمان سفره آنها هستند، اما جمعه ديگر متفاوت از همه جمعه‌هاي قبل است، چون جاي خالي پدر آنها را آزار مي‌دهد و باز هم مادر است که بايد فداکاري کند، همانند همه سال‌ها که براي آرامش پدر و موفقيت او سکوت کرد و غم دل با کسي نگفت. او روز جمعه به مهدي که هنوز شوک رفتن پدر در چهره‌اش هويداست دلداري مي‌دهد و به محسن يادآور مي‌شود که بايد جانشين پدر باشد. به دختران هم تاکيد خواهد کرد که مسير تعيين شده از سوي پدر را محکم طي کنند و ياسر هم اين توصيه پدر را فراموش نمي‌کند که حواسش به وضعيت خواهران و برادرانش باشد. اما باز هم فقط عفت تنها مي‌ماند و ياد همسر!

*مطهره شفيعي

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد