اعتماد/ متن پيش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.


هشت سال رياست‌جمهوري باراک اوباما، به روزهاي پاياني خود نزديک مي‌شود، تنها هشت روز ديگر به خداحافظي باراک اوباما از کاخ سفيد باقي مانده و شمارش معکوس براي پايان باراک اوباما آغاز شده است. باراک اوباما سه شنبه شب به وقت ايالات متحده و بامداد چهارشنبه به وقت تهران، در جمع هواداران خود در شيکاگو حاضر شد تا سخنراني خداحافظي را خطاب به مردم ايالات متحده و طرفداران خود ايراد کند. سخنراني‌اي که در دقايقي احساسي، در دقايقي پرشور و در دقايقي ناراحت‌کننده بود. سخنراني‌اي که شايد گريه تعداد زيادي از حاضران در سالن و حتي شخص رييس‌جمهور را نيز درآورد و با شعار «بله؛ ما مي‌توانيم» که اوباما دوره رياست‌جمهوري خود را آغاز کرد، سخنراني خود را به پايان رساند. حتي واکنش‌ها به سخنراني اوباما نيز يکسان نبود، يک روزنامه کنيايي در توصيف اوباما مي‌نويسد«خوش آمدي قهرمان» و يک رسانه اسراييلي در مقاله‌اي باراک اوباما را بدترين رييس‌جمهور تاريخ ايالات متحده مي‌خواند.
اما سخنراني اوباما هرچه بود، خداحافظي متفاوت با هواداران بود. وي از عملکرد هشت ساله خود در کاخ سفيد دفاع کرد، از چالش‌هاي اين سال‌ها گفت و تاکيد کرد که همه ما بايد به دموکراسي احترام بگذاريم و براي باوري که داريم مبارزه کنيم. سخنراني‌اي که در بخشي از آن به دونالد ترامپ کنايه زد و در حالي کاخ سفيد را ترک مي‌کند که در ميان روساي جمهور امريکا هنگام ترک کاخ سفيد از بالاترين محبوبيت در ميان مردم برخوردار است و در طرف مقابل، دونالد ترامپ در حالي وارد کاخ سفيد مي‌شود که در آماري دلسرد‌کننده از پايين‌ترين محبوبيت در ميان روساي جمهور منتخب هنگام ورود به کاخ سفيد برخوردار است. در آخرين نظرسنجي که صورت گرفته باراک اوباما با ٥٧ درصد محبوبيت کاخ سفيد را ترک خواهد کرد.
گفتني است به‌طور معمول روساي‌جمهور سخنراني‌هاي پاياني خود را در کاخ سفيد انجام مي‌دهند که دو رييس‌جمهور پيشين، بيل کلينتون و جورج بوش اينکار را انجام دادند ولي شايد باراک اوباما سعي کرد، دوره رياست‌جمهوري خود را در جايي به پايان برساند که از آن زندگي خود را آغاز کرده است. او در سخنراني خود گفت: وقتي من به شهر شيکاگو نقل مکان کردم در دهه بيست سالگي خود بودم. در آن زمان در جست‌وجوي يافتن خود بودم و هنوز هم اين تلاشم ادامه دارد.
اما از ديدگاه اکثر رسانه‌هاي امريکايي باراک اوباما يکي از به يادماندني‌ترين سخنراني‌هاي پاياني روساي جمهور ايالات متحده را انجام داده است. اما به‌طور کلي محور سخنراني باراک اوباما به هشت بخش عمده تقسيم مي‌شود که در ادامه به آن مي‌پردازيم:
دفاع از دستاوردها
در طول سخنراني اوباما مهم‌ترين بحثي که در اين ميان مطرح شد دفاع از دستاوردهايي بود که باراک اوباما به آن دست پيدا کرد. زماني که باراک اوباما در خصوص پيروزي‌هاي ديپلماتيک خود در خصوص کوبا و ايران و همچنين اقدامات اقتصادي بيان کرد با بيشترين تشويق هواداران مواجه شد. او در اين سخنراني به وضوح از دستاوردهاي خود در اين موضوع‌ها دفاع کرد اما ابراز نگراني کرد که اين دستاوردها ممکن است در دوره رياست‌جمهوري رقيب او از بين برود.
اوباما خطاب به مردمي که براي شنيدن سخنان وي گرد آمده بودند، گفت: به شما گفتم ما با رکوداقتصادي مواجهيم و آن را بر طرف خواهيم کرد، گفتم روابط با کوبا را بر قرار خواهيم کرد، گفتم برنامۀ هسته‌اي ايران را متوقف خواهيم کرد و گفتم عامل يازده سپتامبر را خواهيم گرفت و ما تمامي اينها را انجام داديم.
وي افزود: «ما ده‌ها هزار تروريست از جمله اسامه بن‌لادن را کشته‌ايم. ائتلاف جهاني‌اي که ما عليه داعش رهبري مي‌کنيم رهبران آنها را نابود کرده و حدود نيمي از سرزمين‌هاي تحت کنترل آنها را پس گرفته است. داعش نابود خواهد شد و هر کسي که امريکا را تهديد مي‌کند، هيچگاه احساس امنيت نخواهد کرد. به همه نيروهاي نظامي امريکا مي‌گويم که فرمانده کل شما بودن، افتخار کل زندگي من است.»
باراک اوباما همچنين زماني که در خصوص طرح خدمات درماني «اوباماکر» سخن گفت به‌شدت از آن دفاع کرد و گفت اين برنامه بيش از بيست ميليون شهروند امريکايي که تحت پوشش بيمه قرار نداشتند را تحت پوشش قرار داد و اگر فرد ديگري طرح مقرون به صرفه‌تري دارد، ارايه دهد من قطعا از آن حمايت خواهم کرد.
تعهد اوباما به شکست ترامپيسم
هرچند باراک اوباما در مباحث خود سعي کرد از اشاره مستقيم به دونالد ترامپ خودداري کند اما با صراحت در خصوص يک مبارزه جدي سياسي در برابر ايدئولوژي‌اي که تحت تاثير دونالد ترامپ به وجود آمده، سخن گفت و هرچند گفت که از رييس‌جمهور حمايت مي‌کند اما در برابر تفکرات به وجود آمده مبارزه خواهد کرد. اوباما در اين سخنراني روشن کرد که هرگونه تبعيض عليه مسلمانان و مهاجران را تحمل نخواهد کرد. او همچنين با هرگونه تلاش براي تقسيم امريکا به خطوط نژادي، جنسيت، تمايلات جنسي يا طبقه اقتصادي مخالف بوده و از طريق تظاهرات مسالمت‌آميز در برابر اين جريان خواهد ايستاد.
تهديد عمده دموکراسي
هرچند باراک اوباما سعي کرد در سخنراني خود تا حد زيادي خوش‌بينانه عمل کند، اما او در سخنان خود به تهديداتي که کشور و دموکراسي با آن مواجه است و اتحاد کشور را به خطر مي‌اندازد اشاره کرد. او در مواردي به شکاف‌هاي طبقاتي اقتصادي و همچنين نژادي اشاره کرد. اوباما رفع اين مشکلات را مستلزم اتحاد و دست به دست هم دادن تمامي مردم دانست. اوباما تاکيد کرد که دموکراسي ما جواب نخواهد داد مگر اينکه براي همه فرصت اقتصادي مهيا کنيم. باراک اوباما همچنين گفت: جهان در ١٠ روز آينده شاهد يکي از مهم‌ترين نشانه‌هاي دموکراسي ما خواهد بود. انتقال قدرت از يک رييس‌جمهوري که به‌طور دموکراتيک و آزاد انتخاب شده است به يک رييس‌جمهور منتخب ديگر به صورت مسالمت‌آميز انجام خواهد شد. وي افزود: دموکراسي مستلزم اين نيست که همه يکپارچه و يک شکل و هم‌عقيده باشند. بنيانگذاران اين کشور با هم اختلاف داشتند، ولي در نهايت با يکديگر مصالحه کردند. آنها انتظار دارند که ما نيز چنين کنيم.
نمي‌توانيم بي‌تفاوت باشيم
اوباما در حالي که به تمامي نظاميان، ديپلمات‌ها و مجريان قانون براي جلوگيري از هرگونه حمله خارجي به خاک امريکا در زمان تصدي خود اداي احترام کرد اما در عين حال اعتراف کرد در کشوري که در آن ممکن است دموکراسي گاهي ترسناک باشد کار براي انجام، بسيار است. وي بدون اشاره به نام ترامپ در خصوص برخي شعارهاي او در خصوص سياست خارجي گفت: ما نمي‌توانيم از دعواهاي جهاني، دموکراسي و حقوق بشر، حقوق زنان و دگر باش‌هاي جنسي بي‌تفاوت باشيم و بايد براي آنها تلاش کنيم. مهم نيست که چقدر تلاش‌هاي ما ناقص باشد و در اين بين مصلحت‌ها موجب ناديده گرفتن اين ارزش‌ها شود. اوباما در اين سخنراني به روسيه نيز اشاره کرد و گفت: «بياييد هوشيار باشيم و نترسيم. کشورهايي نظير روسيه و چين نمي‌توانند مانع از اثرگذاري و نفوذ ما در جهان شوند مگر اينکه ما به کشور ديگري تبديل شويم و از دموکراسي خود هزينه کنيم و بر سر آن سازش کنيم و به کشور قلدري تبديل شويم که به کشورهاي کوچک‌تر زور مي‌گويد.»
ادامه اميد و فشار به قانونگذاران
رييس‌جمهور در سخنراني خود به سورپرايز نتيجه انتخابات اشاره کرد اما در اين بين به توانايي براي تغيير اين روند تاکيد کرد. او در سخنراني خود تصريح کرد، که گاهي شما برنده مي‌شويد و گاهي اوقات نتيجه را مي‌بازيد. با اين حال اوباما عنوان کرد که يک خطر عمده وجود دارد و آن هم نااميدي از يک فرآيند است. او اما در ادامه خطاب به هواداران خود گفت: انرژي، ايمان و الهام بخشي خود را در راه امريکا و امريکايي‌ها صرف کنيد. که من معتقدم موفق خواهيد شد.
تلاش براي صحبت با يکديگر
در يکي از بخش‌هاي شوخي و کنايه آميز باراک اوباما در سخنراني سه شنبه شب گفت: اگر شما از جروبحث با غريبه‌ها در اينترنت خسته هستيد سعي کنيد با يکديگر در زندگي واقعي صحبت کنيد. موضوعي که در ابعادي بزرگ‌تر نمايان کرد که اگر دوباره و دوباره نامزد رييس‌جمهوري مي‌شد نيز به آن از جمله مواردي که ممکن است امريکاي متحد را تقسيم کند.
اوباما تاکيد کرد: رييس‌جمهور شدن تنها معطوف به گوش دادن اخبار و صرف زمان براي مشاوره و ملاقات با شخصيت‌ها نيست که اين موضوع شبيه داستان «کشتن مرغ مقلد است». هيچ کس را نمي‌توان واقعا درک کرد تا زماني که جا پاي او بگذاريد و در موقعيت او قرار بگيريد.
اعتقاد اوباما به جوانان
اوباما خوش‌بيني بسيار فراواني به جوانان در اين سخنراني نشان داد. او گفت: نسل آينده را در هرجاي کشور رفتم، ديدم که بدون خودخواهي، بسيار دوستانه، خلاق و وطن‌پرست هستند. او تاکيد کرد که تغيير ثابت است و چيزي براي ترس نيست، اما بايد سخت تلاش کرد تا دموکراسي را به سوي جلو پيش برد. من باور دارم که اين تلاش نتيجه خواهد داد و در آينده در دستاني خوب قرار خواهد گرفت.
تشکر از خانواده و معاون اول
اوباما در بخش پاياني سخنراني خود اشاره‌اي احساسي به همسر خود داشت، وقتي باراک اوباما نام ميشل اوباما را آورد همگي بلند شدند و او را تشويق کردند و همچنين از ماليا و ساشا دختران خود که افتخاري براي خانواده خواند تشکر کرد. زماني که اوباما در خصوص ميشل اوباما و خانواده حرف مي‌زد نتوانست جلوي گريه خود را بگيرد و حتي دختر او که در کنار مادر نشسته بود نيز متاثر شد و گريه کرد. او در ادامه از جو بايدن، معاون اول خود تشکر کرد و او را برادر خواند که او نيز با تشويق حاضران همراه شد. اوباما در پايان يک شيطنت کرد و با شعار «بله ما مي‌توانيم» که انتخابات را شروع کرد سخنراني خود را به پايان رساند که به‌شدت هواداران خود را در اين بين تحت تاثير قرار داد که نشان داد قصد دارد به عنوان يک شهروند عادي پس از رياست‌جمهوري در کنار مردم به زندگي بپردازد.

*ميثم سليماني

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد