دنياي اقتصاد/ متن پيش رو در دنياي اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.


ترس، بهت و حيرت از جمله ويژگي‌هاي دوران پسا اوباما است، جايي که حتي مريل استريپ در مراسم جوايز گلدن‌گلوب پشت تريبون رفت و از آينده‌اي مبهم و سخت سخن گفت. اما باراک اوباما، رئيس‌جمهوري که روزهاي مديريتش بر آمريکا به‌شمارش افتاده، در آخرين سخنراني خود همه را به خوش‌بيني دعوت کرد.

به گزارش سي‌ان‌ان او روز سه‌شنبه در يک سخنراني از همه خداحافظي کرد. او هفته بعد همين موقع کاخ سفيد را تحويل دونالد ترامپ رئيس‌جمهوري جديد اين کشور خواهد داد. سي‌ان‌ان در توصيف سخنراني روز آخر او مي‌نويسد: محبوب اما از نظر سياسي فروتنانه عمل کرد. او در اين سخنراني تاکيد کرد که هرگز از نگاه رو به جلو براي تغييرات دست برنداشته و همچنان به تغييرات بيشتر خوش‌بين است. با اين حال او نيز مجبور شد نسبت به آينده دموکراسي در ايالات متحده هشدار دهد شايد اگر ترامپ انتخاب نمي شد اوباما نيز در سخنراني خداحافظي خود مجبور نبود نسبت به عاقبت و سرانجام دموکراسي در اين کشور دل نگران باشد و مردم را نسبت به ضرورت محافظت از ميراث تاريخي دموکراسي در آمريکا آگاه کند.

سخنراني اوباما در شرايطي صورت گرفت که گاهي او احساساتي مي‌شد و لرزه بر صدايش مي‌افتاد و حتي چند بار قطرات اشکي در چشمانش جمع شد. دوران رياست‌جمهوري باراک اوباما پس از هشت سال حضور در کاخ سفيد، 8 روز ديگر به پايان مي‌رسد. دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري منتخب آمريکا، روز ۲۰ ژانويه به‌طور رسمي سوگند ياد مي‌کند. اين سخنراني در مرکز همايش «مک کورميک» در شهر شيکاگو با حضور ۲۰ هزار نفر برگزار شد. باراک اوباما در اين سخنراني خطاب به مردم آمريکا تاکيد کرد: بزرگ‌ترين افتخارم خدمت به شما بود. وي در ادامه گفته است: اگر هشت سال پيش من مي‌گفتم، آمريکا قادر خواهد بود که روند بزرگ‌ترين رکود اقتصادي خود را معکوس کند، خودرو‌سازي را احيا کند، طولاني‌ترين دوران اشتغال‌زايي را در تاريخ داشته باشد، اگر من مي‌گفتم، فصل تازه‌اي از روابط با مردم کوبا گشوده خواهد شد و با ايران بر سر مسائل هسته‌اي توافق خواهد شد و مي‌گفتم مغز و طراح حملات يازدهم سپتامبر از بين خواهد رفت، اگر به شما مي‌گفتم حق بيمه براي ۲۰ ميليون شهروند تامين خواهد شد، شما مي‌گفتيد اينها بلندپروازانه است.

اشارات اخير باراک اوباما به دستاوردهاي دولت او در هشت سال گذشته در عرصه داخلي و بين‌المللي است.رئيس‌جمهوري آمريکا در آخرين سخنراني خود تصريح کرد: جهان در 10 روز آينده شاهد يکي از درخشان‌ترين نشانه‌هاي دموکراسي ما خواهد بود. انتقال قدرت از يک رئيس‌جمهوري که به‌طور دموکراتيک و آزاد انتخاب شده به‌صورت مسالمت‌آميز انجام خواهد شد.

هشدار در مورد سرانجام دموکراسي آمريکايي

اوباما در سخنراني خود از مردم خواست تا در مقابل چالش‌هاي پيش روي دموکراسي در آمريکا متحد باشند و بدانند که دموکراسي به کسي هديه داده نمي‌شود، بلکه بايد براي آن تلاش و کوشش کرد. وي با اين حال تصريح کرد: بديهي فرض کردن دموکراسي، تهديدي براي دموکراسي است. رئيس‌جمهوري آمريکا گفته است: آنچه من آموخته‌ام اين است که تغيير زماني محقق مي‌شود که مردم عادي نيز در آن مشارکت داشته باشند و در کنار هم گرد آمده و با يکديگر آن را درخواست کنند. وي با اين حال تصريح کرده است: يکي از خطرهاي پيش‌روي دموکراسي در آمريکا مساله «ترس» است که باعث مي‌شود تعادل نظام دموکراتيک به‌هم بخورد.

باراک اوباما با اشاره به چالش‌هاي پيش‌روي آمريکا گفت: هوشيار باشيم اما نترسيم. داعش مردم بي‌گناه را مي‌کشد اما آنها نمي‌توانند آمريکا را شکست دهند، مگر اينکه در اين جنگ، ما به قانون اساسي و اصول بنياني خود خيانت کنيم. وي اضافه کرد: رقبايي چون چين و روسيه نمي‌توانند مانند ما درجهان موثر باشند مگر اينکه ما آنچه را که برايش مبارزه مي‌کنيم، رها کنيم و کشور خود را تبديل کنيم به کشور بزرگي که کشور‌هاي کوچک در اطراف خودش را آزار و اذيت مي‌کند.

باراک اوباما همچنين در اين شب تاکيد کرد: دموکراسي مستلزم اين نيست که همه يکپارچه و يک شکل و هم‌عقيده باشند. بنيانگذاران اين کشور با هم اختلاف داشتند، ولي در ‌‌نهايت با يکديگر مصالحه کردند. آنها انتظار دارند که ما نيز چنين کنيم. وي در اين زمينه تصريح کرد: «قانون اساسي ما چيزي جز يک تکه کاغذ نيست. از خودش هيچ قدرتي ندارد. ما، مردم، به آن قدرت مي‌دهيم.»

رئيس‌جمهوري آمريکا در ادامه به تهديدهايي مانند نابرابري، تبعيض نژادي و فرصت‌هاي اقتصادي اشاره کرد و گفت: دموکراسي ما نتيجه نخواهد داد، مگر اينکه براي همگان فرصت اقتصادي مهيا کند. وي با اين حال تاکيد کرد که آمريکا نسبت به هشت سال گذشته به جاي بهتري تبديل شده و در موقعيت قوي‌تري قرار گرفته است. رئيس‌جمهوري آمريکا اضافه کرد: نسبت به آينده کشور در مقايسه با زماني که روي کار آمد، خوش‌بين‌تر است. باراک اوباما در انتهاي سخنراني خود از ميشل اوباما، همسرش براي همراهي‌اش طي ۲۵ سال گذشته تشکر کرد. وي همچنين از جو بايدن، معاون اول رئيس‌جمهوري آمريکا تمجيد کرد و گفت: طي اين سال‌ها او را مانند برادر خود مي‌داند.

اوباما «آمار» داد

سخنراني روز سه‌شنبه باراک اوباما دفاع از خود بود. او در اين روز سعي کرد با ارائه آمار چهره دولت خود را در 8 سال گذشته مقبول نشان دهد. اوباما در اين روز سعي کرد از اوباماکر دفاع کند و به‌رغم انتقاداتي که جمهوري‌خواهان همواره از آن دارند، موفق‌ترين برنامه دوران کاري‌اش معرفي کرد. او گفت از زماني که قدرت را در دست گرفت، افراد بيشتري در آمريکا تحت‌پوشش بيمه قرار گرفتند. وي همچنين آمار اشتغال در دوران حکومت خود را راضي‌کننده خواند.

اوباما البته به‌رغم خوش‌بيني‌اش يک توصيه هم به دموکرات‌ها داشت. او گفت که متعهد است تا قدرت را مسالمت‌آميز به جانشين خود دونالد ترامپ تحويل دهد اما از دموکرات‌ها خواست در دام فرماندهي کل قوايي وي نيفتند. اوباما در اين سخنراني البته اشاره‌اي هم به موضوع نژادپرستي در کشورش داشت و گفت که آمريکايي‌ها هر روز بيشتر از گذشته تلاش مي‌کنند تا شناخت بهتري از هم به‌دست آورند. اوباما پس از 8 سال رياست از مردم آمريکا خواست که با تفاوت‌هاي يکديگر بيشتر آشنا شوند و يک آشتي ملي ترتيب دهند.

اوباما در اين زمينه تاکيد کرد: در سال‌هاي پيش رو سهم بيشتري از نيروي کار به کودکان دو رگه تعلق خواهد گرفت. او همچنين خواست تا براي کمک به کودکان مهاجر قوانين بهتري تصويب شود. اوباما البته هشدار داد که قوانين به تنهايي کارگر نيست و قلب‌ها نيز بايد در اين زمينه تغيير کند. سخنان باراک اوباما در شرايطي مطرح مي‌شود که در سال گذشته به‌دليل کشته شدن چند سياه‌پوست توسط نيروهاي پليس، اعتراضات فراگيري در ايالات‌متحده رخ داد. با اين حال وي از مردم آمريکا خواست تا با اقليت‌ها و آمريکايي‌آفريقايي‌ها همدلي بيشتري داشته باشند. او گفت شايد از نظر اقليت‌ها و آفريقايي-‌آمريکايي‌ها طبقه متوسط سفيد از همه مزايا استفاده مي‌کند؛ اما کسي نمي‌بيند که او هم با اقتصاد، فرهنگ و تغييرات فناوري دست و پنجه نرم مي‌کند. گفته مي‌شود باراک اوباما براي اين سخنراني ماه‌ها مطالعه کرده است. او زماني که حکومت را از جورج بوش پسر تحويل گرفت جوان و فردي ناشناخته بود. او قدرت را زماني در دست گرفت که آمريکا با بزرگ‌ترين بحران مالي خود دست و‌پنجه نرم مي‌کرد و آمريکا دو کشور را در اشغال خود داشت.

ساشا کجا بود؟

در روزي که اوباما با مردم آمريکا خداحافظي کرد بزرگ‌ترين دختر وي به نام ساشا در مراسم نبود. همين امر موجب شد سريعا شبکه‌هاي اجتماعي به آن واکنش نشان دهند و به‌دنبال ساشا اوباما بگردند. در همين زمينه گفته مي‌شود در حين سخنراني باراک اوباما هشتگ «ساشا کجاست؟» به سرعت در اينترنت فراگير شد و برخي از کاربران نيز سعي مي‌کردند از غيبت وي جوک بسازند. برخي مي‌گفتند ساشا اوباما براي حضور در دوره‌هاي ضدتروريستي غايب بوده و برخي ديگر نيز مي‌گفتند او به کمپين «ترامپ مالياتت را بپرداز» پيوسته است. اما يکي از مقامات کاخ سفيد مي‌گويد ساشا اوباما تنها به اين دليل که امتحان داشته در مراسم غايب بوده است.


با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد