آرمان/ متن پيش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.


يک عکس، يک نگاه، يک نگاه نافذ، نگاهي که غم تنهايي در آن موج مي‌زند. رئيس‌جمهور اين روزها داغ دار است. او بيش از هر مسئول اجرايي به رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام نزديک بود؛ نزديک که نه، بلکه حمايت آن مردم بزرگ و تاريخ ساز ايران بود که امروز روحاني را برکرسي رياست قوه مجريه نشانده است، تصميمي که موجب شد شرايط ايران تغييرکند، اميد به آينده‌اي روشن در دل مردم ايران هويدا شود و سايه سياه و نکبت جنگ از ايران زمين دور شود. ارديبهشت ۹۲ بود که خبري عجيب و غير منتظره مردم ايران را شوکه کرد. آيت‌ا...‌هاشمي رفسنجاني، شناسنامه انقلاب ردصلاحيت شد؛ خبري که تاثير زيادي بر شرايط سياسي ايران گذاشت. تمام تحولخواهان ايران زمين که دل درگرو آيت‌ا...‌هاشمي داشتند، مسخ شده بودند. هيچ فردي نمي‌دانست چه کار بايد بکند و چه تصميمي بگيرد. برخي اميد به تاييد صلاحيت آيت‌ا.... داشتند، اميدي که بعد از چند روز به ياس و نا اميدي تبديل شد، اما مرد شناخته شده وتاثيرگذار در معادلات سياسي ايران تسليم نشد و از نزديک ترين فرد به خود يعني حسن روحاني«شيخ ديپلمات» حمايت کرد، حمايتي که با تاکيد بزرگان اصلاحات به رويشي مردمي تبديل شد و ۲۲خرداد۹۲ برگ جديدي به همت آيت‌ا...‌هاشمي رفسنجاني ورق خورد؛ برگي که ورق نخوردن آن شايد موجب مي‌شد که ايران وارد دوران پرتنشي با غرب شود، اما تدبير‌هاشمي وخواست مردم ايران بازي را تغيير داد.
آينده‌اي سخت براي روحاني
درمعروف‌ترين تصويري که درحرم امام(ره) و در زمان تدفين آيت‌ا...‌هاشمي از چهره حسن روحاني منتشر شده است، او سعي دارد غم و اندوه درون خود را از اين واقعه به نمايش نگذارد. اما نگاه به عمق چهره او نشان مي‌دهد که روحاني نگران است. روحاني کوهي استوار در حمايت از خود از دست داده است. آيت‌ا... هميشه و همواره سپر دفاع روحاني بود. هجمه‌هاي روزانه تندروها به آيت‌ا... بعد از در قدرت قرار گرفتن روحاني افزوده شد. تندروها هرچند در طول مذاکرات و اجراي برجام و موارد ديگر روحاني را هدف گرفته بودند، اما هدف اصلي آنها تنها روحاني نبود. آنها از هجمه به دولت روحاني يک هدف مهم داشتند و آن تخريب بيش از گذشته شناسنامه انقلاب بود. انقلاب نديده‌ها چنان به دولت روحاني هجمه مي‌کنند که گويا صاحبان اصلي انقلابند و انقلاب به دست آنها پايه گذاري شده است، اما به هر صورت اين روزها ديگرآيت‌ا... اکبر‌هاشمي رفسنجاني نيست که سپر بلاي روحاني شود. اين روزها تند روها در انتظارند غبار مرگ آيت‌ا... بر زمين بنشيند تا بهانه‌اي يافته و حملات خود را به دولت روحاني افزايش دهند. بهانه‌اي که هر مقدار به پايان سال و آغاز رقابت‌هاي انتخاباتي نزديک مي‌شويم به مراتب بيشتر مي‌شود. اين روزها روحاني تنهاست، تنها‌تر از هر زماني و خود را آماده مي‌کند که از گردنه‌‌‌هاي صعب العبور زيادي عبور کند؛ گردنه‌اي با شيب زياد و پراز سنگلاخ و گل و لاي که هر روز هم در حال افزايش است.
انگشتر تدبير‌هاشمي در دستان روحاني
اين روزها شيخ حسن روحاني به علت اينکه پدر معنوي خود و دولتش را از دست داده، بيش از هرکسي احساس بي‌پناهي مي‌کند. اما او درس آموخته مکتب آيت‌ا...‌هاشمي است و انگشتر تدبير و سياست‌ورزي درعالم سياست ايران را از اکبر‌هاشمي بهرماني به ارث برده است. او اهل تدبير است؟ تدبيري توامان با اميد. بدون شک روحاني در مقابل هرگونه هجمه صبور خواهد بود. صبر بزرگ‌ترين اندوخته مکتب آيت‌ا...‌هاشمي است؛ صبري که روحاني مي‌داند بايد به آن تکيه کند و وارد زمين بازي چيده شده تندروها نشود. بعد از‌هاشمي، مخالفان آن‌قدر به دولت روحاني هجمه خواهند کرد که از کوره به در آيد و وارد زمين بازي طراحي شده آنها شود تا در آن زمين بازي بتوانند روحاني را قبل از ثبت نام در انتخابات رياست جمهوري مجاب به کناره گيري از انتخابات کنند. درنتيجه روحاني آرام وصبور سعي خواهد کرد از هرگونه تنش در شرايط فعلي کشور به مانند سه سال گذشته دوري کند و به آرامي وارد مرحله انتخابات رياست جمهوري شود البته روحاني يک امتياز بزرگ به دست آورده است. روز تشييع پيکر آيت‌ا...‌هاشمي تمامي نيروهاي تحولخواه در اين مراسم شرکت کردند. بنا به آمار رسمي و غير رسمي بيش از سه ميليون نفر از اقشار مختلف در اين مراسم حاضر شدند. در حرم امام(ره) جايي براي سوزن انداختن نبود. گويا آن روز بود که بنيانگذار انقلاب اسلامي را به خاک مي‌سپردند. فوت ناگهاني شناسنامه انقلاب همه افرادي را که دل در گرو انقلاب اسلامي دارند و تحولخواهاني که در مدت سه سال گذشته از روحاني دلسرد شده‌اند متحد خواهد کرد زيرا روحاني نماد مکتب‌هاشمي در سپهر سياسي ايران است. اگر اين يگانگي حفظ شود که به نظر مي‌رسد حفظ خواهد شد آراي روحاني از دل چپ و راست در ارديبهشت۹۶ خواهد خروشيد و روحاني با بالاترين راي حتي بدون حضور آيت‌ا...‌هاشمي رفسنجاني، رئيس‌جمهور ايران خواهد شد.

*احسان اسقايي

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد