ايران/ متن پيش رو در ايران منتشر شد و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.


تلويزيون بعد از 7 سال به خانواده آيت‌الله هاشمي رفسنجاني فرصت دفاع داد. ديروز صبح برنامه «حالا خورشيد» که از شبکه سه به صورت زنده روي آنتن مي‌رود، ميزبان محسن هاشمي رفسنجاني فرزند ارشد آيت‌الله هاشمي رفسنجاني بود. پسر بزرگ هاشمي، در اين برنامه بخشي از وصيت پدرش را خواند که در آن اعلام شده بود بعد از انقلاب، به دارايي‌هاي آيت‌الله هاشمي رفسنجاني اضافه نشده است. اوهمچنين در اين برنامه گفت منزلي که آيت‌الله هاشمي رفسنجاني تا واپسين روز حياتش درآن زندگي مي‌کرد استيجاري بوده است. اين توضيحات، 7 سال بعد از شبي پخش شد که محمود احمدي‌نژاد در مناظره انتخاباتي، آيت‌الله را به انواع ‌فسادها، از جمله فساد اقتصادي متهم کرد. 18 خرداد سال 88 يعني فرداي آن روز، دفتر آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با ارسال نامه‌اي به عزت‌الله ضرغامي رئيس وقت صدا و سيما سخنان رئيس دولت سابق را نقض سوگند رئيس جمهوري خواند و درخواست کرد پيش از اتمام زمان تبليغات رئيس جمهوري به خانواده هاشمي فرصت دفاع دهد. درخواستي که البته هيچ گاه اجابت نشد. تا ديروز صبح که محسن هاشمي بعد از درگذشت آيت‌الله هاشمي اين مجال را يافت تا از همان قابي که اتهام‌ها روانه شده بود، به بخشي از آنها جواب بدهد. هرچند که گاه بغض و گريه راه گفت‌ و‌گويش را مي‌بست.
به گزارش ايسنا، محسن هاشمي با بيان اينکه «در سال 79 ايشان به‌ دليل مشکل قلبي قرار بود آنژيو شوند و در همان مقطع وصيت‌نامه‌اي را نوشتند و در اختيار من قرار دادند»، گفت: ايشان در اين وصيت نامه تأکيد کردند که بعد از پيروزي انقلاب اسلامي چيزي بر دارايي‌هايي که قبل از انقلاب داشتم، افزوده نشده است و مخارج خانه را از طريق فروش آن اموال و از حقوق و مزايايي که بابت مسئوليت‌هايم داشتم، تأمين کردم.او با بيان اينکه «ايشان از جهات مختلف مظلوم واقع شدند، از جمله درمورد مطالبي که در ارتباط با اشرافي‌گري و ثروت زياد ايشان مطرح مي‌شد»، ادامه داد: برخي فکر مي‌کردند که ايشان داراي ثروت آن چناني و افسانه‌اي هستند، در حالي که آن گونه نيست و دارايي هايشان بسيار کم است.
فرزند ارشد آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به تصويري که از اتاق کار وي در خانه‌شان طي اين روزها در شبکه‌هاي اجتماعي پخش شده است، افزود: ايشان در جماران و در منزلي در همسايگي امام(ره) زندگي مي‌کردند. در مقطعي که امام به جماران رفتند، صاحبان منزلي که در کنار محل سکونت ايشان بود به دليل رفت و آمدها و مسائل امنيتي دچار مشکلاتي شده بودند، درهمين راستا امام فرمودند که اين خانه به قيمت خوب از صاحب خانه خريداري شود تا صاحب پيشين آن منزل بتواند منزل مناسبي را در جاي ديگري تهيه کند. بعد از آنکه منزل مورد اشاره خريداري شد، امام فرمودند که آقاي هاشمي بيايد و اينجا زندگي کند و ايشان از همان زمان تا کنون در آن منزل استيجاري زندگي مي‌کردند.
او با بيان اينکه «در چند روز اخير من در اسناد ايشان گشتم تا وصيت نامه جديدي از ايشان پيدا کنم، ولي هنوز موفق به اين امر نشده‌ايم»، گفت: فوت ايشان ناگهاني بود؛ 10 الي 20 دقيقه طول کشيد که ما بي‌پدر شديم. من در مسير بازگشت از دانشگاه آزاد به سمت منزل بودم که به من اطلاع دادند حال ايشان خوب نيست. حدود 15 دقيقه طول کشيد که من خود را به بيمارستان شهداي تجريش رساندم و هنگامي که در بيمارستان حضور پيدا کردم، ايشان ديگر نبض نداشت.
آيت‌الله هاشمي همواره بر اسلام، انقلاب و اعتدال تأکيد داشت
محسن هاشمي در بخش ديگري از سخنانش با تشکر از حضور وصف‌ ناپذير مردم در مراسم تشييع پيکر پدرش گفت: آيت‌الله هاشمي رفسنجاني همواره بر سه موضوع اسلام، انقلاب و اعتدال تأکيد داشتند. تلاش ويژه‌اي براي اعتلاي اين سه موضوع داشتند و عامل تحقق اين موضوع را وحدت مي‌دانستند. به همين جهت ما تأکيد داشتيم که تشييع ايشان نبايد عامل نقض وحدت شود و مردم نيز مايه عجيبي در مراسم تشييع ايشان گذاشتند که ما متعجب شديم؛ در واقع آنها با علاقه براي بدرقه يار امام، رهبري و مردم به صحنه آمدند. وي افزود: به هر حال هر انقلابي مي‌تواند دچار مشکلاتي شود، به نحوي که چهره‌اش مخدوش شود. آيت‌الله هاشمي همواره تلاش داشتند که انقلاب اسلامي دچار انحراف نشود، چهره واقعي اسلامي خارج از تحريف‌ها و افراط‌ ها نشان داده شود، به نحوي که مورد پذيرش جوانان قرار بگيرد. ايشان مي‌گفتند مسائلي که در اسلام نيست و برخي از مستحبات را نبايد به صورت واجبات مطرح کنيم. بايد مطالب را به نحوي بگوييم تا جوانان بتوانند آن را درک کنند. نبايد براي اينکه خودمان را موجه يا مسلمان دو آتشه جلوه دهيم، باعث شويم که با برخي از حرکات مردم و جوانان از اسلام دور شوند. محسن هاشمي با بيان اينکه «پدرم اعتدال را در تمام ابعاد از جمله زندگي خصوصي، اجتماعي، فرهنگي و... مورد توجه داشتند و با زهد فروشي مخالف بودند»، افزود: ايشان به صورت شفاف نگاه و ديدگاه‌ شان و همچنين زندگي‌شان را نوشته‌اند. مردم نيز در مراسم تشييع پيکر سنگ تمام گذاشتند و رهبر معظم انقلاب نيز ما را شرمنده کردند.
وي همچنين به نقش آيت‌الله هاشمي در پيروزي انقلاب اسلامي و تثبيت آن و علاقه وي به ايران، انقلاب اسلامي و وحدت مردم ايران اشاره کرد و گفت: ايشان همواره به اين موضوع توجه داشتند که به انقلاب اسلامي صدمه‌اي وارد نشود. محسن هاشمي به فعاليت‌هاي پدرش بعد از مهاجرت به قم جهت تحصيل در حوزه علميه اشاره کرد و افزود: آيت‌الله هاشمي رفسنجاني به مسائل اجتماعي، فرهنگي و حتي مسائل اقتصادي و مديريتي از همان زمان اهميت وافري نشان مي‌دادند. در هنگام ورود به قم در خانه‌اي زندگي مي‌کردند که کنار منزل امام خميني(ره) بود. با ايشان سريع آشنا شدند و اطلاعات اين چنيني در مورد کشور را ايشان جمع‌آوري کرده و در اختيار امام قرار مي‌دادند. در آن زمان خيلي از علما به داشتن راديو در منزل حساسيت داشتند. حضرت امام(ره) به ايشان پولي مي‌دهند تا راديويي تهيه کنند و مطالبي که در راديو گفته مي‌شود را در اختيار ايشان قرار دهند. اکنون اين راديو در موزه رفسنجان قرار دارد. ايشان مطالبي را که از راديو پخش مي‌شد گوش مي‌دادند و به اطلاع امام مي‌رساندند.
وي با بيان اينکه «بعد از اينکه امام تبعيد شدند، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني از طريق سفر به عراق يا نامه نگاري و ارسال پيام با ايشان در تماس بودند»، ادامه داد: زماني که در تعقيب و گريز ساواک قرار داشتند يا براي سخنراني دچار ممنوعيت بودند در کتابخانه‌ها حضور پيدا مي‌کردند و تحقيقات مي‌کردند. يکي از مردان اسوه براي ايشان اميرکبير بود. مطالعات زيادي در مورد ايشان در همان موقع انجام دادند و علاقه‌مند بودند که ببينند اميرکبير در زمان قاجار چگونه براي اعتدال کشور تلاش و فکر مي‌کردند. در ادامه نتايج تحقيقات و اسنادي که به دست آورده بودند را با عنوان کتاب اميرکبير، قهرمان مبارزه با استعمار منتشر کردند. فرزند ارشد آيت‌الله هاشمي رفسنجاني ادامه داد: در يک دوره‌اي ايشان تحت تعقيب و گريز ساواک بودند، در همين راستا به روستاي محل اقامت‌شان بهرمان پناه بردند و در آنجا مدتي پنهان بودند. در آن موقع کتابي در مورد مسأله فلسطين و حقانيت مردم اين منطقه به دست شان رسيد که اين کتاب را ترجمه کردند و در همان مقطع مورد استقبال زيادي قرار گرفت. چندين بار چاپ شد يک نسخه آن براي مصدق ارسال شد. ايشان نيز متني را در مورد اين کتاب نوشتند، سپس پولي را فرستادند تا کتاب بار ديگر چاپ و به مقدار زيادي توزيع شود.
آيت‌الله هاشمي رفسنجاني مقدمه بسيار جامع و زيبايي را براي اين کتاب نوشته بودند و وقتي که دستگير شده بودند که يکي از دلايلش نيز انتشار اين کتاب بود، ساواک به او گفته بود که شما با خارجي‌ها ارتباط داريد وگرنه خودت نمي‌تواني چنين مقدمه‌اي را بنويسي، که در همان مقطع ايشان بار ديگر همان مقدمه را نوشتند و ساواک متوجه شد ايشان خود اين مقدمه را نوشتند. وي در همين راستا ادامه داد: به دليل اينکه ايشان محاسن نداشتند، خيلي از افراد فکر و تصور نمي‌کردند که ايشان يکي از روحانيون برجسته هستند.


با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد