هفت صبح/ با مصاحبه اخير امير خجسته، رييس فراکسيون مبارزه با مفاسد اقتصادي مجلس که گفته اتهام پولشويي محمد امامي ثابت شده، وضعيت فصل دوم آن در حالت اضطرار قرار گرفت.

امير خجسته، رييس فراکسيون مبارزه با مفاسد اقتصادي مجلس، روز دوشنبه در بخشي از مصاحبه خود با سايت ميزان اعلام کرد اتهام پولشويي محمد امامي، تهيه کننده سريال «شهرزاد» اثبات شده است و اين ماجرا عواقبي را براي اهالي سينما در پي خواهد داشت. با اين مصاحبه، سرنوشت فصل دوم سريال حسن فتحي در هاله اي از ابهام قرار گرفته است. از يک طرف احتمالا اموال محمد امامي در اختيار دولت قرار مي گيرد و وضعيت شهرزاد به لحاظ مالي پيچيده مي شود و از طرف ديگر معترضاني که معتقد بودند شهرزاد با پول مردم ساخته شده و اين سريال را تحريم کرده بودند، حالا که حرف شان در آستانه اثبات است، موضع گيري شديدتري را شروع مي کنند.

در کنار همه اينها، اظهارنظرهاي برخي عوامل درباره اينکه در صورت ثابت شدن فساد مالي تهيه کننده، پروژه بايد تعطيل شود هم مزيد بر علت است. پروژه شهرزاد چند روزي است به بهانه ديسک کمر کارگردان تعطيل شده و همين تعطيلي هم در اين شرايط، مشکوک به نظر مي رسد. حالا با اين وضعيت بايد ديد توليد «شهرزاد 3» چه سرانجامي پيدا مي کند؟

عوامل چه مي کنند؟

بعد از اين ماجرا هنوز عوامل سريال شهرزاد واکنشي نشان نداده اند. يعني هنوز معلوم نيست کارگردان، نويسنده، بازيگران و ... با روشن شدن اين موضوع چه موضعي اتخاذ مي کنند. از زماني که بحث اتهام فساد مالي محمد امامي مطرح شد، عوامل شهرزاد چه در مصاحبه و چه در صفحات مجازي شان نسبت به اين مسئله واکنش هاي مختلفي نشان دادند. تلاش آنها اين بود که بحث اختلاس را از بودجه اي که صرف ساخته شدن «شهرزاد» شده تفکيک کنند.

ترانه عليدوستي نوشت: «مبلغ ساخت اين سريال 14 ميليارد تومان بوده. قبول کنيد هر قدر هم رانت در آنها دخيل باشد، بسيار کمتر از آنند که کسي براي ساخت شان هشت هزار ميليارد اختلاس کند. ما هم مثل شما نمي دانيم آن مبلغ به خصوصي که خرج ساخت شهرزاد شده دقيقا و تحقيقا آلوده به همين پولي که شما مي گوييد... هست يا خير. ما هم در تعليق ايم و براي روشن شدن اين قضيه نياز است آقاي امامي هم بهشان اعلام جرم شود، هم دادگاه شان تشکيل شود، هم ما به ايشان دسترسي داشته باشيم لااقل تا بفهميم...»

حسن فتحي در صحبت هايش تاکيد داشت که پروژه شهرزاد با مشکلات مالي روبرو بوده و قطعا ارتباطي با اين ماجرا نداشته: «اين سريال از زمان بسته شدن قرارداد ساخت آن در سال 92 تا زمان پايان فيلمبرداري آن، به دليل مشکلات مالي و تاخير طولاني در پرداخت ها دست کم سه بار تا مرز تعطيلي پيش رفت و آنچه اساسا موجب شد تا پاي سرمايه گذار دوم به اين پروژه باز شود، همين مسئله بود. اکنون اين پرسش اساسي و مهم مطرح مي شود که چرا سريالي که تهيه کننده در تامين بودجه اش ناگزير به اضافه کردن سرمايه گذار دوم شده، برخي افراد تلاش مي کنند تا به ماجراي يک اختلاس هشت هزار ميلياردي و صندوق ذخيره فرهنگيان ربط و پيوند بدهند؟!»

اين اظهارنظرها زماني منتشر شد که احتمال مي رفت محمد امامي از اتهام اختلاس تبرئه شود و ماجرا به حالت طبيعي برگردد. حالا با مصاحبه امير خجسته، رييس فراکسيون مبارزه با مفاسد اقتصادي مجلس، بايد ديد موضع گيري ها به چه سمت و سويي مي رود.

اظهار نظر نويسنده

در همان دوره اي که اعتراض هاي تندي نسبت به مسئله مالي «شهرزاد» وجود داشت، نغمه ثميني، نويسنده فيلمنامه سريال به ميدان آمد و در يادداشتي، موضع جديدي به اين مسئله گرفت. او گفت فعلا نمي شود قضاوت کرد. بايد منتظر ماند تا محمد امامي آزاد شود و به همه پاسخ دهد.

بعد هم اظهار نظري جنجالي کرد که به مذاق مخالفان سريال هم خوش آمد؛ اظهار نظري که حالا حتما مشکلات زيادي براي پروژه ايجاد مي کند. او گفت: «با قيافه و ظاهر و سن و سال نمي شود کسي را قضاوت کرد، اما «اگر» اتهام ايشان در باب سريال از سوي منابع قضايي مشخص شود، به نظر من پروژه «بايد» متوقف شود.» حالا بايد با اين اظهار نظر احساسي چه کار کرد؟ واقعا نغمه ثميني هنوز روي موضع اش پافشاري مي کند و به نظرش «شهرزاد 2» بايد تعطيل شود؟ ممکن است اين نويسنده صرفا به خاطر اثبات پولشويي امامي تصميم بگيرد قيد پروژه را بزند؟

سهم خواهي از شهرزاد

از طرف ديگر مردم معترض هستند که زمان مطرح شدن اتهام فساد مالي، کل پروژه «شهرزاد» را زير سوال بردند. آن زمان اعتراض هاي زيادي در اين زمينه مطرح شد. خيلي ها در شبکه هاي اجتماعي و سايت هاي خبري اعلام کردند: «پول ما رو صرف ساخت اين سريال نکنين.

ما نمي خوايم با پول ما اين سريال هاي بي ارزش ساخته بشه.»، «مسئله شهرزاد نيست، مسئله ما هستيم! مسئله مردمي هستند عمدتا از قشر متوسط که در ابتداي سريال با اين جمله روي مانيتورشون روبرو مي شدند که شهرزاد را حلال تماشا کنيد»، «اجازه ندهيد با پولي که از خودتان دزديده اند براي تان فيلم بسازند و همان را هم دوباره به خودتان بفروشند»، «حقيقت را به مردم بگوييد»، «شهرزاد ديگر شهرزاد نيست. خون پدر من است که مکيده شده» و ... حالا با مصاحبه رييس فراکسيون مبارزه با مفاسد اقتصادي مجلس اين اعتراض ها قطعا وارد مرحله جديدي مي شود.

ديوار کوتاه شهرزاد

معترضان مي گويند شهرزاد با پولي که از آنها دزديده شده ساخته شده يا نمي خواهند پول شان صرف ساختن چنين سريالي شود اما هيچ وقت از خودشان پرسيده اند که اگر شهرزاد ساخته نمي شد، چه درصدي از اين پول به دست شان مي رسيد؟ حتي اگر اين سريال هم ساخته نمي شد، باز هم چيزي از اين پول به دست مردم نمي رسيد.

مسئله اينجاست که مردم ديواري کوتاه تر از شهرزاد پيدا نکرده اند که براي سهم خواهي به آن متوسل شوند. شهرزاد در زمان خودش پرمخاطب ترين سريال شبکه نمايش خانگي بود. رونقي دوباره به اين شبکه داد و اهميت عجيبي بين مردم پيدا کرد. حالا درست است که به بهانه پولشويي تهيه کننده، قيد فصل دوم آن را بزنيم؟

شهرزاد 2 به جريان مي افتد؟

در صورت مشخص شدن فساد مالي، «شهرزاد 2» به شکل قانوني جزو اموال دولت به حساب مي آيد. احتمالا اين پروژه با تمام متعلقاتش به تهيه کننده ديگري واگذار مي شود و احتمال دارد که باز هم به جريان بيفتد. اشتباه اساسي را آنهايي کرده اند که با اين مسئله احساسي روبرو شده اند. نويسنده سريال که تاکيد کرده با مشخص شدن فساد مالي، پروژه بايد تعطيل شود يا مردمي که احساسي يا به اميد سهم خواهي، کمپين «نه به شهرزاد» راه انداخته اند و شعار دادند که پول شهرزاد بايد يکي يکي به جيب شان برگردانده شود. حالا واقعا وضعيت «شهرزاد 2» چه مي شود؟با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد