نيک صالحي/ شايد از نظر شمايي که نمي‌توانيد 5 دقيقه در مورد گرفتن يک تصميم ساده با همسرتان حرف بزنيد و بي‌آنکه ميانه‌تان شکراب شود از پاي ميز مذاکره بلند شويد، مردها عجيب‌ترين آدم‌هاي روي زمين باشند.
اما واقعيت اين است که مردها چندان هم عجيب نيستند. اغلب آقايان الگوهاي واحدي براي فکر کردن و واکنش نشان دادن دارند و البته از آنجا که اغلب خانم‌ها هم به شيوه‌هاي ثابتي مي‌خواهند با همسرشان وارد گفت‌وگو شوند و حاضر نيستند با آزمون و خطا اين روش‌ها را تغيير دهند، شانس ختم به خير شدن بحث‌هاي زن و شوهري پايين مي‌آيد.
اما باور کنيد که توي دست گرفتن رگ خواب همسرتان کار سختي نيست و اگر برخي ريزه‌کاري‌ها را رعايت کنيد، مي‌توانيد بدون بالا رفتن صدا يا برگرداندن روي‌تان، گفت‌وگوي امروز‌تان با آقاي همسر را به سرانجام برسانيد. ما اين نکات ساده اما مهم را با شما در ميان مي‌گذاريم.
قبل از تصميم گرفتن چرت بزنيد!
اگر شما هم از آن دسته خانم‌هايي هستيد که بي‌مقدمه و در يک لحظه مهم‌ترين تصميم‌هاي زندگي‌شان را مي‌گيرند و انتظار دارند همسرشان گوش به فرمان‌شان شود، خبر خوبي براي‌تان نداريم. گذشته از اينکه مردها نمي‌توانند مثل شما در لحظه تصميم‌گيري کنند، بايد بدانيد که خود شما هم پيش از چيدن برخي مقدمات نمي‌توانيد بهترين تصميم را بگيريد.
اگر فکري به سرتان زده، پيش از آنکه با همسرتان آن را در ميان بگذاريد، خودتان را به يک چرت نيم ساعته ‌مهمان کنيد. محققان مي‌گويند، چرت زدن قدرت تصميم‌گيري را بالا مي‌برد و به افکار شما سر و سامان مي‌دهد؛ پس بخوابيد و بگذاريد فکري که به سرتان زده ته‌نشين شود و اگر بعد از بيداري باز هم در موردش مصمم بوديد، آن را با همسرتان در ميان بگذاريد.
پازل را کامل کنيد
پيش از آنکه همسرتان را به بي‌توجهي محکوم کنيد، به شرايطي که براي بحث کردن انتخاب کرده‌ايد نگاه کنيد. مردها مثل خانم‌ها نمي‌توانند چند کار را در يک زمان انجام دهند و اگر همسرتان مشغول سفت کردن پيچ‌هاي در است يا برنامه نود مي‌بيند، نمي‌توانيد از او انتظار داشته باشيد با شما در مورد چيزهايي که تمام روز به آنها فکر مي‌کرديد صحبت کند و بي‌مقدمه تصميمش را هم بگيرد.
بهتر است زماني که همسرتان در وضعيت مناسب است از او بپرسيد که آيا آماده گفت‌وگو هست و بعد هم به جاي اينکه در لحظه گفت‌وگو منتظر پاسخ نهايي‌اش باشيد، از همسرتان بخواهيد به حرف‌هاي‌تان فکر کرده و چند ساعت بعد نتيجه را اعلام کند. البته نبايد اين احتمال را که همسرتان فکر کردن به حرف‌هاي شما را فراموش خواهد کرد هم ناديده بگيريد و از چنين اتفاقي تعجب نکنيد.
خودتان را جاي ديگران نگذاريد
اگرملاک گرفتن تصميم‌تان، اطلاعاتي است که ديگران به شما داده‌اند يا برداشت‌هايي است که با مشاهده زندگي آنها پيدا کرده‌ايد، بايد بگوييم خطر بزرگي تهديد‌تان مي‌کند.
درست است که شما مي‌توانيد از سختي‌ها و شکست‌هاي ديگران درس بگيريد و البته با نگاه کردن به موفقيت‌هاي‌شان چند قدم به پيدا کردن کليد موفقيت نزديک‌ شويد اما يادتان نرود شما دقيقا در شرايط آنها نيستيد و ممکن است آنها هم با قرار گرفتن در موقعيت شما، تصميمي متفاوت از آنچه امروز مي‌گيرند اتخاذ کنند.
اگر دوست‌تان آزادي زيادي دارد اما همسرتان شما را محدود مي‌کند، چاره کار شما دقيقا الگو گرفتن از سبک زندگي او نيست. شما قرار نيست تا پايان عمر بسوزيد و بسازيد اما براي گرفتن تصميم‌هاي تازه، بايد قدم‌به‌قدم پيش برويد و مقدمات تغيير را پيش از اتفاق افتادن تغيير فراهم کنيد.
شما نمي‌توانيد از همسرتان انتظار داشته باشيد باورهايي را که سال‌هاي سال در ذهن و زندگي‌اش خانه کرده‌اند يک‌شبه کنار بگذارد و با همه تصميم‌هاي شما همراه شود. گاهي براي رسيدن به نتيجه دلخواه‌تان به زمان و صبوري بيشتري نياز داريد.
از هيچ چيز تعجب نکنيد
شما نمي‌توانيد تصميمي تازه بگيريد و هيچ پيامدي را در زندگي‌تان احساس نکنيد. همه راه‌هاي تازه‌اي که انتخاب مي‌کنيد، هزينه‌هايي را هم به زندگي‌تان تحميل مي‌کنند.
گرچه شما قبل از رفتن از آن راه‌ها بايد هزينه‌هاي‌شان را هم محاسبه کنيد اما فراموش نکنيد که بخشي از پيامد‌هاي آن اتفاق‌ها از چشم شما پنهان مي‌ماند و تا زماني که در شرايط پيش آمده قرار نگيريد، نمي‌توانيد احساس‌شان کنيد.
به همين دليل اگر همسرتان هميشه به تغيير‌ها به شيوه خاصي واکنش نشان مي‌داده، بايد انتظار کمي تعديل شدن واکنش يا تشديد شدنش در اين گفت‌وگو را داشته باشيد و از چنين پيشامد‌هايي تعجب نکنيد. گذشته از اين همسرتان هم مثل همه آدم‌ها ممکن است خط‌قرمزهايي داشته باشد و عجيب نيست اگر شما از برخي از اين خط‌قرمز‌ها بي‌خبر باشيد.
به همين دليل است که گاهي به خيال خودتان يک بحث ساده را پيش مي‌کشيد اما با واکنش اغراق شده او روبه‌رو مي‌شويد. اين موقعيت دقيقا همان موقعيتي است که ندانسته در آن از خط‌قرمزهاي پنهان همسرتان عبور کرده‌ايد.
معده‌تان را پر نکنيد
وقتي مي‌خواهيد در مورد يک موضوع مهم بحث کنيد و تصميم بگيريد، شکم‌تان را از غذا پر نکنيد. محققان ثابت کرده‌اند که وقتي غذاي سبکي مي‌خوريد و نه با افت قند خون و نه با سنگيني معده روبه‌رو هستيد، بهتر مي‌توانيد فکر کنيد. گفتيم که قبل از گرفتن تصميم نهايي، بايد يک چرت بزنيد.
حالا اگر آرامش بدن و ذهن‌تان را با چنين تغذيه‌اي هم همراه کنيد، شانس‌تان در زدن تير به هدف و بالا بردن توان‌تان براي راضي کردن همسرتان بالا مي‌رود. حتي اگر ساعت‌ها از غذاخوردن‌تان گذشته، حتما قبل از بحث يک ميان‌وعده ميل کنيد؛ چراکه وقتي ميزان گلوکز خون شما پايين است، مغزتان ناگهاني واکنش نشان مي‌دهد و نمي‌تواند عواقب واکنش‌هايي را که نشان مي‌دهد پيش‌بيني کند.
درهاي گفت‌وگو را نبنديد
اين بار هم به نتيجه‌اي که مي‌خواستيد نرسيديد؟ اشکالي ندارد. شما هنوز هم براي تغيير دادن مسير زندگي‌تان و اصلاح کردن برخي ايرادهايي که به رابطه‌تان وارد مي‌دانيد زمان داريد. اگر امروز در بحث در مورد يک موضوع خاص به نتيجه‌اي که مي‌خواستيد نرسيديد، نبايد ماجرا را تمام‌شده بدانيد.
شايد اين بار هم درجا زده باشيد و دستاوردي نداشته باشيد، شايد هم تنها يک قدم به حل مشکل نزديک‌تر شده باشيد؛ مهم اين است که شما نظرتان را به همسرتان گفته و بيهوده او را در اين خيال که همه چيز ايده‌آل است نگه نداشته باشيد. مطمئن باشيد بيان نارضايتي اولين و مهم‌ترين قدم براي خلاص شدن از آن است.
پشت ديوار ترس قايم نشويد
ترس از باخت مي‌تواند باعث عقب‌نشيني شما شود. عجيب نيست که وقتي پاسخ منفي همسرتان را مي‌دانيد، حتي فکر مذاکره کردن با او را هم نکنيد. تحمل کردن چيزهاي آزار‌دهنده به‌خاطر ترس از باختن در گفت‌وگو‌هاي زن و شوهري يا ترس از دعواهاي زناشويي، يکي از خطرناک‌ترين اتفاقاتي است که در کمين شما نشسته است. تصور نکنيد يک زندگي بي‌دعوا و بحث، زندگي موفقي است.
روانشناسان مي‌گويند نبودن تنش و دعوا يکي از زنگ‌خطر‌هايي است که مي‌تواند از رو به پايان بودن خوشبختي شما خبر دهد. نگران نباشيد؛ قرار نيست جنجال بزرگي درست کنيد. قرار است با زبان درست و در شرايط مناسب حرفي که فکر مي‌کنيد درست است را بزنيد و براي خلاص شدن از وضعيتي که هر روز آزارتان مي‌دهد، کاري کنيد.
پوست بترکانيد
روي همسرتان، رفتارها و حرف‌هايش ذره‌بين بگذاريد؛ نه به اين دليل که اشتباهات او را بزرگتر ببينيد بلکه براي پيش‌بيني کردن خواسته‌ها و واکنش‌هايش با دقت به لحظه‌لحظه زندگي او خيره شويد.
درست است که همه آدم‌ها و البته همه مردها از کليشه‌هاي رفتاري مشابهي پيروي مي‌کنند اما نبايد فراموش کنيد که همسرتان در نوع خود يک مرد منحصربه‌فرد است که ممکن است بسياري از رفتارهايش در آن کليشه‌ها نگنجد؛ پس به جاي اينکه از نويسنده‌ها و مشاورها انتظار داشته باشيد همه چيز را با شما در ميان بگذارند، خودتان براي خوديک کارگاه همسرشناسي برگزار کنيد.


با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد