بيتوته/ حنا ماده اي است گياهي که در خاورميانه و کشورهاي جنوب آسيا طرفداران بسياري دارد. در بيشتر موارد از حنا جهت رنگ نمودن موي سر استفاده مي شود و يک رنگ قهوه اي مايل به قرمز زيبايي به موهاي تيره مي دهد. هرچند که بسياري از افراد از خاصيت هاي آن در درمان ريزش مو و بهبود رشد مو آگاهي ندارند. علت موثر بودن حنا در رشد مو اين است که با پروتئين هاي طبيعي در مو مخلوط مي شود در نتيجه سبب تحريک رشد مو مي شود. بعلاوه استفاده از حنا بطور منظم مو را سالم تر و محکم تر مي کند.

فوايد استفاده از حنا براي مو
حنا يک درمان طبيعي ضد ريزش مو و حفظ سلامت مو است. کوتيکول هاي مو را درمان ميکند در نتيجه در بهبود سلامت ريشه مو نيز موثر است که اين امر مانع از خرد شدن تارهاي مو شده و درخشندگي موها را حفظ مي کند. همچنين حنا PH پوست سر را در حد متعادل نگه مي دارد تا از ريزش موي زودرس جلوگيري کند.بسياري از مشکلات پوست سر نظير شوره و خشکي را درمان مي کند. علاوه بر آن اثرات آلودگي بر روي مو و خشکي بيش از حد بعلت استفاده از سشوار را از بين مي برد. در آخر ذکر توجه داشته باشيد که حنا مانع از سفيدي زودرس مو مي شود.

خواص نرم کنندگي حنا
حنا يک نرم کننده گياهي بسيار عالي بشمار مي آيد. سبب مي شود تا موهايتان شفاف و براق بنظر برسد همچنين مو را تغذيه مي کند و آن را نرم و ابريشمي مي سازد. بهترين راه جهت استفاده از فوايد حنا براي نرم کردن مو خيساندن آن در ماست ساده و سپس ماليدن آن به تمام نواحي سر است. ماست مانع از خشکي مو شده و درخشندگي تارهاي مو را سبب مي شود. همچنين مي توانيد پودر حنا را با ماست و چند قطره آبليمو مخلوط نماييد و به سر خود بماليد و بعد از يکساعت سرتان را بشوييد. اگر مي خواهيد از حنا براي تيره کردن رنگ موهايتان استفاده کنيد پودر حنا و آبليمو را در يک ظرف آهني مخلوط نماييد و بگذاريد يک شبانه روز بماند. البته اگر مي خواهيد موهايتان رنگ قهوه اي مايل به قرمز داشته باشد به هيچ وجه از ظروف آهني استفاده نکنيد.

اگر از دانه هاي شنبليله در مخلوط بالا استفاده نماييد حنا بعنوان يک ضد شوره عالي به شما در از بين بردن آنها کمک مي کند. براي اين کار يک قاشق چايخوري دانه شنبليله را در آب خيس کنيد و بگذاريد يک شب بماند سپس ماده اي خميري شکل از آن تهيه کنيد و با حنا مخلوط نماييد. همچنين مي توانيد با اضافه نمودن چند قطره روغن کرچک و روغن نعنا خاصيت آن را افزايش دهيد. اين ماده نه تنها موي شما را محکم و سالم مي کند بلکه درخشندگي زيبايي به آنها مي بخشد.

راهنماي استفاده از حنا
اگر از حنا با هدف رشد موهايتان استفاده مي کنيد بايد آن را بصورت روغن و بطور منظم به کف سر خود بماليد. روش هاي زير را دنبال کنيد تا روغن حنا بدست آيد.

ـ ۴/۱ ليتر روغن خردل را در يک ظرف گرم کنيد.

ـ تعدادي برگ حنا را خرد کنيد و درون ظرفي که روغن خردل در آن است ، بريزيد.( برگ حنا در عطاري يافت مي شود.)

ـ زمان دهيد تا اين مخلوط بجوشد.

ـ زمانيکه مخلوط قهوه اي مايل به قرمز شد شعله را خاموش کنيد.

ـ قبل از اينکه آن را از صافي رد کنيد چند دقيقه صبر کنيد تا مخلوط سرد شود.

ـ آن را از صافي رد کنيد ودرون يک بطري بريزيد.

ـ زمانيکه مي خواهيد آن را بر روي پوست سرتان بماليد ، اين روغن را با ماست و آبليمو مخلوط نماييد.( مقدار روغن بستگي به طول موهايتان دارد.)

ـ بمدت دو ساعت بگذاريد روي سرتان بماند سپس آن را با آب گرم بشوييد.

مخلوط نمودن حنا با گياهاني نطير ريحان و مارچوبه نيز در رشد مو موثر است. يک راه طبيعي و بدون عوارض جانبي جهت زيبايي و درخشندگي مو بشمار مي آيد. امکان دارد استعمال حنا در مقايسه با برخي از محصولات گرانقيمت بهداشتي اتلاف وقت بشمار آيد اما صرفا زماني به خواص آن پي مي بريد که آن را بطور منظم استفاده نماييد.


با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد