چگونه/ داشتن يک آشپزخانه مرتب، براي استفاده بهينه از آن لازم است. اگر بخواهيد مثلا وعده صبحانه را سريع قبل از سرکار رفتن بخوريد و يا کلا براي غذا درست کردن عجله داريد، کارها بهتر و سريعتر انجام مي شوند، به شرطي که کابينت هاي آشپزخانه تان مرتب باشند. اين چگونه نحوه مرتب کردن ظروف داخل کابينت ها را فهرست کرده تا هنگام مرتب کردن کابينت ها از آن استفاده کنيد.
چک کردن وسايل موجود
ظروف را در قسمت هاي مختلف دسته بندي کنيد. ظروفي که مصرفي روزانه تان است را در يک قسمت و جدا از ظروف مورد استفاده در مواقع خاص بگذاريد. قابلمه ها و تابه ها را در دسته اي ديگر قرار دهيد. فنجان ها نيز در گروهي ديگر.
ظروفي را که مورد استفاده قرار نمي دهيد، در جايي جمع کنيد و به کسي بدهيد يا دور بريزيد. ظروف شکسته و يا ترک خورده را بايد دور بريزيد. ظروفي را نگه داريد که از آنها استفاده مي کنيد.
مرتب کردن کابينت ها
کابينت ها را خالي کنيد. با دستمالي تميز، کابينت ها را تميز کنيد.
ظروفي را که کمتر مورد استفاده قرار مي دهيد، در بالاترين قسمت کابينت ها قرار دهيد. بهتر است اين ظروف را در کاوري قرار داده و بالاي کابينت ها جاي دهيم تا از نشستن گرد و خاک بيش از حد روي آنها جلوگيري شود.
چيني هاي مخصوص مواقع خاص را در قسمت مخصوص خودش قرار دهيد. اين قسمت بايد به دليل جنس اين نوع ظروف، بسيار ايمن و محکم باشد.
قابلمه ها و تابه ها را با هم، در کابينت هاي پايين تر قرار دهيد تا اين وسايل سنگين، از بالاي کابينت ها پرت نشوند.
کاسه هاي کوچک و وسايل مورد نياز روزانه را در جاي دم دستي قرار دهيد. اگر اجسامي سنگين بودند، بهتر است از کابينت هاي پايين تر استفاده کنيد.
ليوان ها و فنجان ها را با هم در کابينت قرار دهيد. آنها را دمر داخل کابينت قرار دهيد تا گرد و خاک رويشان ننشيند و يا لبه هايشان نپرد. از آنجايي که اين ظروف، به طور روزانه مورد استفاده قرار مي گيرند، آنها را در قفسه هاي پايين تر قرار دهيد. بهتر است ليوان هاي شيشه اي را از گيره هاي محکم آويزان کنيد.
بشقاب هاي مورد استفاده روزانه را در کابينت هاي نزديک به ظرف شويي و يا ميز غذاخوري قرار دهيد تا راحت تر آنها را برداشته و يا سر جاي خودشان بگذاريد. آنها را براي راحت تر بودن، در قفسه هاي پاييني قرار دهيد.
نکات و هشدارها
قلاب براي ليوان هاي دسته دار، وسايلي مناسب براي استفاده بهينه از فضاي آشپزخانه هستند.
ظروف را از بزرگ به کوچک مرتب کنيد تا نظم بيشتري داشته باشند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد