مجله سلامتي/ همه چيز از روزي آغاز شد که اليزابت ميلارد از کار در مزرعه خسته و کوفته بود، ازشهر نفرين شده‌ايي که در آن گير کرده بود احساس بيزاري مي‌کرد. به چندتا از از برگ‌هاي گياه ريحان مقدس چنگي زد و درون دهانش چپاند. چند دقيقه بعد، به طرز شگفت‌انگيزي خودش را پرانرژي احساس کرد. ميلارد نويسنده‌ي کتاب داروخانه‌ي حياط پشتي مي‌گويد، دقيقا از همان لحظه متوجه‌ي خاصيت دارويي اين گياه و گياهان ديگر شدم.
برايان هتريک نيز قدرت درماني گياهان را به عينه مشاهده نموده است. شغل او پرورش بسياري از اين ميوه‌ها و سبزيجات است، که در مرکز درماني بقراط در غرب ساحل پالم، به خدمت گرفته مي‌شود و تاکيد آنها بر خواص دارويي گياهان است. هتريک، که در زمره پزشکان طب گياهي جاي دارد، معتقد است طبيعت ابزارهاي بسيار قدرتمندي براي تقويت سيستم ايمني بدن در اختيار ما قرار داده است که مي‌تواند شما را قوي و سالم نگه دارد. بهترين روش به خدمت گرفتن خواص دارويي گياهان، پرورش آنها در باغچه‌ي حياط خودتان است.
خوشبختانه، براي پرورش برخي دانه‌ها و گياهان کوچک که خواص گياهي فوق‌العاده‌ايي دارند، نيازي به استعداد و مهارت خاص باغباني نيست. در اينجا هتريک و ميلارد ليستي از گياهاني که علاوه بر خواص فوق‌العاده‌ي دارويي به سهولت نيز رشد مي‌کنند را بيان نموده‌اند. براي حصول بهترين نتيجه از محصولات تازه، رسيده و خامي که خودتان پرورش داده‌ايد، ميل کنيد.

سير
خواص قدرتمند: آنتي‌باکتريال، ضدميکروب و ضدقارچ که در عين حال التهاب را نيز کاهش مي‌دهد. مطالعات حاکي از آن است که سير مي‌تواند خطر ابتلا به سرطان ريه، پروستات را کاهش دهد، ورم مفاصل و استخواني را تخفيف دهد و برخي سلول‌هاي سرطاني را ويران کند. يافته‌هاي اوليه حاکي از آن است که سير مي‌تواند از ميزان بالاي کلسترول بکاهد و فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون کاهش دهد.
مصرف روزانه: طبق مطالعات منتشر شده در مجله‌ي پزشک خانواده‌ي امريکا، مصرف منظم سير مانع از بروز سرماخوردگي‌هاي شايع مي‌گردد. ميلارد مي‌گويد، هنگامي که احساس بيماري مي‌کند سير را ساطوري کرده، اجازه مي‌دهد تا ۱۵ دقيقه به همان حالت بماند تا ترکيبات آن فعال شود و گسترش يابد و سپس همانند يک قرص آن را قورت مي‌دهد. اين کار براي روابط شخصي چندان خوب نيست، اما براي سرماخوردگي به طرزي باورنکردني موثر است. در ادامه مي‌افزايد که اکنون ۱۰ سال است سرما نخورده!
راهنماي پرورش: در بهار يا پاييز، دانه‌ي سير را به صورت آنلاين يا از کشاورزهاي محلي و يا از فروشگاه‌هاي محصولات کشاورزي تهيه کنيد. ( از ريشه‌ي گل سير که سم‌پاشي شده‌اند استفاده نکنيد زيرا آنها اغلب جوانه نمي‌زنند.) يک حبه سير را برداريد، به طوري که قسمت تيز آن بالا قرار گيرد تا عمق ۸ تا ۹ سانت در زير خاک فرو ببريد و بعدي را با فاصله‌ي ۵۰ سانت از اولي بکاريد. چنانچه در پاييز اقدام به کاشت سير نموديد، سطح خاک را با کودهاي گياهي (کاه، يونجه خشک، برگ خشک يا علف‌هاي زده شده) بپوشانيد تا در زمستان گرم بماند. هنگامي‌که در بهار ريشه‌ي پيچک مانند آن ساقه‌دار شد تا گل کند، آن را با قيچي باغباني بزنيد تا مواد مغذي آن در خود سير باقي بماند و به گلِ سير منتقل نشود. ۲ هفته‌ي ديگر نيز صبر کنيد؛ سپس ريشه‌ي سير را از زمين خارج کنيد و محصول خود را برداشت کنيد.

جوانه‌ي بروکلي
خواص قدرتمند: جوانه‌ي بروکلي حاوي ذخيره‌ي قدرتمندي از سولفارفان است که منابع ضد سرطاني طبيعي بدن را تحريک کرده و رشد تومورهاي سرطاني را متوقف مي‌سازد. محققان دانشگاه جانز هاپکين، جوانه‌ي بروکلي که سرشار از آنزيم‌هاي مفيد، ويتامين‌ها و مواد معدنيست را يکي از قدرتمندترين منابع ضدسرطاني پيرامون ما مي‌دانند. جوانه‌هاي بروکلي قند و کلسترول را کنترل مي‌کند که در نهايت منجر به کاهش خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي مي‌شود. جوانه‌هاي بروکلي ۱۰ تا ۳۰ مرتبه قدرتمندتر از بروکلي‌هاي رسيده هستند زيرا آنها در اوج قوت خود هستند.
مصرف روزانه: طبق دو مورد از مطالعات جداگانه در اين زمينه، سولفارفان علائم تنگي نفس و اختلالات تنفسي را تخفيف مي‌دهد زيرا روند فشار اکسيداسيون و التهاب را از مسير عبور هوا خارج و بيرون هدايت مي‌کند.
راهنماي پرورش: در هر فصلي از سال که هستيد، ۱/۲ فنجان دانه‌ي جوانه‌ي کلم بروکلي را درون کوزه‌ايي دهن گشاد بريزيد و درب آن را بگذاريد. ۲ فنجان آب روي آن بريزيد و اجازه دهيد به مدت ۸ ساعت بماند. سپس آن را آبکش کنيد. دوباره روي آن ۲ ليوان آب بريزيد و اين روند را ۲ بار در روز و در ۳ روز متوالي تکرار نمائيد. پس از ۳ روز ساقه يا ريشه‌ي آنها به اندازه‌ي ۱.۵ تا ۲ سانت قد مي‌کشند و شيرين‌ترين، نرم‌ترين و مغذي‌ترين گياه را برايتان به ارمغان مي‌آورند. ماحصل آن تقريبا ۲ فنجان بروکلي در عرض ۷۲ساعت است! اجازه دهيد آب جوانه‌ها گرفته شود، سپس آنها را در ظرفي دردار ريخته و در يخچال نگه داريد. بدين ترتيب مي‌توانيد آنها را به مدت ۵ روز در يخچال نگه داريد و به مرور استفاده نمائيد.

نعناع
خواص قدرتمند: طبق دو مورد از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۲، نعناع با خواص ضد سرطاني بعلاوه ترکيبات حاوي کارتنوئيد و رتينوئيدِ خود اثرات مخرب سرطان پروستات و کبد را دفع مي‌کند. طبق يافته‌ها از ديگر ترکيبات نعناع رزمارنيک اسيد است که راديکال‌هاي آزاد را از بين برده و التهاب را تقليل مي‌دهد، علائم آلرژي‌هاي فصلي را تا حد قابل توجهي محو مي‌سازد. تحقيقات اوليه‌ي آزمايشگاهي حاکي از آن است که روغن نعناع فلفلي تاثير داروهاي ضدعفونت را افزايش مي‌دهد.
خواص روزانه: نعناع گوارش را تسهيل مي‌کند. طبق مطالعات منتشر شده در سال ۲۰۱۲، نحوه‌ي عملکرد نعناع در تسهيل گوارش با شل کردن بافت عضلاني مجراي گوارشي همراه است تا گرفتگي‌ها باز شود، گازها رها شود و دردهاي شکمي حتي در افرادي که از سندرم روده‌ي تحريک‌پذير رنج مي‌برند، التيام يابد. ميلارد معتقد است که نعناع بهترين چيزي است که پس از زياده‌روي‌هاي شب کارناوال متوجه مي‌شويد نبايد اينقدر غذا مي‌خورديد، مي‌توانيد بخوريد.
راهنماي پرورش: در بهار، يک گياه جوان نعناع بخريد و در گلدان بکاريد. اجازه دهيد آفتاب به صورت متمايل بر گلدان شما بتاند و نه کامل، گرچه هميشه پرورش گياهان و گسترش انرژي هنگامي که در معرض تابش آفتاب قرار گيرند، صورت مي‌پذيرد، اما چند روز نيز آنها را در سايه قرار دهيد تا استراحت کنند. گياهان از ريشه‌هاي خيس بيزارند!

مارچوبه
خواص قدرتمند: اين ساقه‌ي باريک و قلمي هميشه حاوي بالاترين سطح گلوتاتيون، ترکيبات ضدمسمويت است که سموم از جمله سموم مولد سرطان و راديکال‌هاي آزاد را از بدن دفع مي‌کند. همچنين مارچوبه از خواص ضدالتهابي برخوردار است و همين موارد آن را در صدر جنگنده‌ترين گياهان عليه بيماري‌هاي مزمن از قبيل ديابت نوع ۲، بيماري‌هاي قلبي و برخي سرطان‌ها قرار داده است. مارچوبه همچنين سرشار از ويتامين B، فوليت، ويتامينC ، ويتامين K، کلسيم، زينک، منيزيم، سلينيوم و آهن است.
خواص روزانه: مارچوبه مي‌تواند التيام‌بخش سردردها و تاثيرات مخرب مصرف الکل باشد. محققان کره‌ايي دريافتند که مارچوبه سطح آنزيمي که ترکيبات الکل را در هم مي‌شکند را افزايش مي‌دهد.
راهنماي پرورش: اين گياه جاوداني را يک‌بار بکاريد و ۲۵ سال ساقه‌هاي آن را برداشت کنيد. در اوايل بهار، يک گياه يکساله‌ي تاجدار مارچوبه بخريد و در نقطه‌ايي از حياط که خشک و آفتاب‌گير است، بکاريد. تاج مارچوبه را تا ۸ سانت در خاکي غني يا خاک شني قرار دهيد. آنها را در ۴ رديف و به فاصله‌ي ۳۵ سانتي از يکديگر بکاريد. آنها را با ۸ سانت خاک محصور کنيد. پس از ۲ هفته، خاک بيشتري روي آنها بريزيد زيرا ساقه‌هاي مارچوبه در تلاشند که از خاک سر برآرند. مقداري کود گياهي روي آن‌ها بريزيد و به طور منظم آب دهيد. هتريک پيشنهاد مي‌کند که تا ۲ سال اول به ساقه‌هاي مارچوبه دست نزنيد تا ريشه‌هاي قوي‌تري و پرانرژي‌تري پيدا کنند. هنگامي که زمان برداشت محصول شد، از يک چاقوي تيز استفاده نمائيد و ساقه‌ها را از انتها قطع کنيد.

ريحان 
خواص قدرتمند: خواص آنتي‌اکسيداني، آنتي‌باکتريال و ضدالتهابي، علاوه بر اينها بتا-کاروتين و منيزم موجود در ريحان نقشي کليدي درمحافظت از سلول‌ها در برابر سکني‌گزيدن بيماري‌هايي از قبيل بيماري‌هاي قلبي، آسم، ورم مفاصل و استخوان، روماتوئيد و التهابات روده‌ايي بر عهده دارد.
خواص روزانه: ريحان به تسکين سردرد کمک مي‌کند. مشخص شده است که عملکرد ترکيبات موجود در ريحان موسوم به اوژنول در خنثي‌سازي فعاليت آنزيم‌هاي سايکلوکسيژن همانند تاثير داروهاي بدون نسخه‌ايي مانند آسپرين و ايبوپروفن است. ميلارد براي تخفيف سردرد جويدن برگ‌هاي ريحان را توصيه مي‌کند.
راهنماي پرورش: بيش از ۶۰ نوع گونه‌ي مختلف ريحان در جهان وجود دارد اما ميلارد ريحان شيرين ايتاليايي، ريحان شيرين، ريحان تايلندي و ريحان بنفش را ترجيح مي‌دهد. گياه جوان ريحان را در فصل بهار خريداري نمائيد و بلافاصله در حياط بکاريد، از خاک استاندارد باغباني استفاده نمائيد. به جاي آبياري برگ‌ها، خاک را آبياري نمائيد زيرا آنها مستعد آفت هستند. منتظر باشيد ريحان‌ها تا ۱۴ سانت بلند شوند، البته اين امر بستگي به گونه‌هاي مختلف ريحان متغيير است.

برگ‌هاي ريز و سبز کلم قرمز
خواص قدرتمند: محققانِ وزارت کشاورزي امريکا دريافتند که برگ‌هاي فوق‌العاده جوان و سبز کلم قرمز که کم‌تر از ۲ هفته از عمرشان مي‌گذرد، در مقايسه با برگ‌هاي رسيده‌ي کلم قرمز، شش برابر بيش‌تر حاوي ويتامين C و ۶۹ برابر ويتامين K هستند. ويتامين C سوپراستارِ آنتي‌اکسيدان‌هاست، دشمن التهاب است و محافظي در برابر صدمات سلولي و در ممانعت از بروز بيماري‌هاي مزمن از قبيل بيماري هاي قلبي کمک شاياني مي‌کند. همچنين برگ‌هاي جوان و سبز کلم قرمز حاوي ترکيبات کليدي در کلاژن‌سازي، تقويت عضلات، پوست، استخوان‌ها و ديگر بافت‌هاي همبند است. طبق مطالعاتي ديگر که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، ويتامين K مانع از انعقاد خون، پيشگيري از تحليل و پوکي استخوان و تصلب شرائين مي‌شود و همچنين عدم رشد سلول‌هاي سرطاني مي‌گردد.
خواص روزانه: در ممانعت از ابتلا به سرماخوردگي و آنفولانزا بي‌نظير است. ويتامين C سيستم ايمني بدن را با ترغيب به توليد گلبول‌هاي سفيد خون تقويت مي‌کند، گلبول‌هاي سفيد خون در واقع خط مقدم مقابله با باکتري‌ها و عفونت‌ها هستند.
راهنماي پرورش: با تخم کلم قرمز يا تخم برگ‌هي جوان سبز آغاز کنيد. از سيني مخصوص کاشت تخم استفاده نمائيد و حدودا ۵ سانت خاک ارگانيک درون آن بريزيد. دانه‌ها را روي خاک ارگانيک بپاشيد و يک لايه‌ي نازک خاک روي دانه‌ها بريزيد. فقط همين يک بار روي آن‌ها کاملا آب بپاشيد: سپس سيني را پشت پنجره‌ايي آفتاب‌گير قرار دهيد و روزي چند مرتبه با اسپري آب دهيد. در عرض يک هفته برگ‌هاي جوان و شادابي حاصل کار شما خواهد بود. پس از ۱۰ روز که ارتفاع برگ‌ها به ۵ سانت رسيد، مي‌توانيد محصولتان را برداشت نمائيد.

بابونه
خواص قدرتمند: طبق اعلان موسسه‌ي ملي سلامت اين گياه آنتي‌اکسيدان، ضدالتهاب و آنتي‌باکتريال در زمره يکي از موثق‌ترين گياهان جهان محسوب مي شود. يافته‌هاي اوليه دال بر آن است که بابونه سلول‌هاي سرطاني را خنثي مي‌کنند اما خواص اثبات‌شده‌ي آن شامل ترميم سريع زخم‌ها، پيشگيري و بهبود سرماخوردگي، مقابله با عفونت‌هاي باکتريايي، فرونشاندن اسپاسم و گرفتگي عضلاني، آرام کردن اضطراب و بهبود کيفيت خواب مي‌شود.
خواص روزانه: چاي بابونه موجب تمدد اعصاب و تسکين برانگيختگي‌هاي عصبي مي‌باشد. طبق مطالعات منتشر شده در سال ۲۰۱۲ که از سوي دانشگاه پزشکي پنسيلوانيا، بابونه‌ي آلماني اضطراب را از بين مي‌برد و حتي علائم افسردگي‌هاي خفيف را کاهش مي‌دهد.
راهنماي پرورش: يک بسته تخم بابونه خريداري نمائيد و آنها را در ابتداي کاشت درون اتاق نگه داريد زيرا ريشه‌ها گرما را دوست دارند. پس از ۶ تا ۸ هفته، بابونه‌ها را به فضايي آفتاب‌گير که هوا جريان دارد، منتقل کنيد. يک بار در هفته آنها را آبياري کنيد يا هر زماني که خشک به نظر رسيدند. در عرض يکي دو ماه، گل‌هاي ريز زرد و سفيد آن آماده‌ي برداشت است. آنها را درون سيني خشک نمائيد. گل‌ها را خرد نمائيد و درون قوري بريزيد. آب جوش را به آن بيافزائيد، اجازه دهيد دم بکشد و نوش‌جان کنيد!