زنان پرس/ متخصصان دانشکده پزشکي دانشگاه واشنگتنِ آمريکا مي‌گويند: با مطالعه روي مغز موش‌هاي ماده و جسد زناني که در هنگام حيات ام.اس داشته‌اند، دريافتيم که نوعي پروتئين به نام «اس۱پي‌آر۲» به ميزان چشمگيري در زنان مبتلا به ام.اس. بيشتر از مردان بوده است.
کارشناسان علوم پزشکي اين يافته جديد را بسيار جالب توجه ارزيابي کرده‌اند. به طور متوسط، تعداد زناني که بيماري ام.اس در آنها تشخيص داده مي‌شود چهار برابرِ مردان است.
در بيماري ام.اس (مولتيپل اسکلروز) سيستم دفاعي بدن بنا به دلايلي که هنوز کاملا شناخته شده نيستند به پروتئين‌هاي موجود در غلاف اعصاب سيستم عصبي مرکزي و پيراموني (مغز و ستون فقرات) حمله مي‌کند و در نتيجه موجب ايجاد اختلال در حرکت ماهيچه‌ها، عضلات و همچنين اختلال در حفظ تعادل و بينايي مي‌شود. هنوز درماني براي بيماري ام.اس پيدا نشده اما با پيشرفت‌هاي علم پزشکي راه‌هايي براي جلوگيري از پيشرفت اين اختلال در مراحل اوليه بروز آن وجود دارد.
دانشمندان در ميزوريِ آمريکا در مطالعه‌اي به بررسي ميزان پروتئين مغز موش‌هاي سالم و موش‌هايي که ام.اس داشتند پرداختند و همزمان بافت‌هاي مغز ۲۰ بيمار ام.اسي را پس از مرگشان مورد بررسي قرار دادند. نتايج مطالعات نشان داد که در مناطقي از مغز که ام.اس بيشتر بر آنها تاثير گذاشته بود پروتئين فوق چه در موش‌هاي ماده و چه در زنان بيمار بيشتر بود.
پروفسور «رابين کلين» از دانشگاه واشنگتن مي‌گويد: ما از يافتن اين مولکول بسيار هيجان زده شديم چرا که مدت‌هاست به دنبال راهي براي درمان ام.اس مي‌گرديم که در آن به سيستم دفاعي بدن کاري نداشته باشيم و بتوانيم بر عاملي ديگر متمرکز شويم.
همزمان دکتر «اِما گري» از انجمن ام.اس انگليس مي‌گويد: ما هنوز به طور کامل نمي‌دانيم چرا زنان بيشتر از مردان به ام.اس دچار مي‌شوند. نظريه‌هاي گوناگوني مطرح بوده نظير نقش ژنتيک و تاثير هورمون‌ها اما يافته جديد ما را با يکي ديگر از عوامل مرتبط با ژنتيک آشنا مي‌کند که بسيار جالب توجه است.
به گفته اين متخصص، يافتن علت بروز ام.اس اولويت اول انجمن ام.اس در انگليس است که حدود ۱۰۰ هزار بيمار ام.اس در آن زندگي مي‌کنند و سه چهارم آنها را زنان تشکيل مي‌دهند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد