زن روز/ نوجواني سن حساسي است و دختران در اين سن بيش از هر زماني به توجه مادرشان نياز دارند، اگر مادر دختر نوجواني هستيد به اين نکات توجه داشته باشيد.
برخي از مادران در مورد دختراني که به سن بحراني رسيده اند، ۱۴ سالگي و بيشتر ، دچار سوء تفاهم مي شوند. تفاوت ميان آن ها باعث ناتواني در ايجاد گفتگو مي شود که مي تواند باعث دوري مادران و دختران يا برعکس شود. اين مسئله باعث مي شود دختر هيچگاه قادر نباشد که به افکار مادرش اعتماد کند. او ابتدا به دنبال آرامش خاطر است و بعد خواهان نصيحت.
ما ۱۴ نکته آماده کرده ايم که به مادران در درک اين قضيه کمک کند که؛ دختر نوجوان رشد کرده و تنها به مسائل عرفي مانند لباس،غذا، شستشو،درس خواندن،خوابيدن نياز ندارد بلکه به گفتگويي ميان دو نفر احتياج دارد ، نه در جايگاه مادر و دختربلکه فقط مانند يک زن.
1- سعي کنيد خودتان را در همين سني که دخترتان در آن قرار دارد به خاطر بياوريد. و پاسخي صادقانه به اين پرسش دهيد:هميشه با مادرتان تفاهم داشته ايد؟ نمي خواستيد با مادرتان در مورد چيزي که ناراحتش مي کرد صحبت کنيد؟ آيا ترس از دعوا يا از اينکه ممکن است مادرتان قضيه را اشتباه يا گونه ديگري متوجه شود موجب نشده که با او حرف نزنيد ؟

2- اگر قبلا اينکار را نکرده ايد، دوستان دخترتان را بررسي کنيد. براي فهميدن تمايلاتي که در ذهن جوان او مي گذرند، بسيار مهم است.

3- اگر دختر تحت تاثير کسي قرار مي گيرد بايد متوجه شويد که چرا چنين اتفاقي مي افتد. آيا عزت نفس کمي دارد؟

4- ممکن است از انديشه هاي دخترتان و موضوعات مورد علاقه او شگفت زده شويد. اين به دليل فقدان رابطه کافي با فرزندتان است، البته شما توانايي تجديد رابطه با فرزندتان را داريد.

۵٫ دخترتان را به دليل سپري کردن وقتش جلوي آينه سرزنش نکنيد. در اين دوران دختران زيادي تصور مي کنند در مقابل ايده آل هاي زيبايي موجود در مجلات، مانند جوجه اردک زشت هستند. به دخترتان در اهميت دادن به زيبايي طبيعي اش کمک کنيد. او را به استفاده از داروهاي طبيعي که پوستش را تميز و از جوش ها خلاص مي کنند، تشويق کنيد. مي توانيد هر هفته با هم از ماسک هاي زيبايي صورت و مو استفاده کنيد.

6- شما بايد بدانيد که دختر، شما را به عنوان يک الگو در نظر مي‌گيرد، حتي اگر خودش آن را نپذيرد. او مي‌خواهد مادرش را به عنوان يک انسان زيبا، شيک، پرانرژي و جالب ببيند. اگر شما آنقدر درگير مسايل خانوادگي يا دغدغه‌هاي ديگر باشيد و خريد کردن وظيفه‌ شما نباشد، يک دختر جوان نمي‌تواند با شما درباره‌ انواع مد روز حرف بزند. وظيفه‌ شما اين است که نمادي از زنانگي و ظرافت او شويد تا نوجوان در مسير کمال‌گرايي جواني، لباسهايي که از نظر شما غيرقابل تصور است را نپوشد .

7- در مورد چيزهايي که به او مربوط مي شود به اجباراعمال نظر نکنيد، مانند لباس ها و کفش هايي که او دوست ندارد. اما به او توضيح دهيد که برخي چيزها مد است و نه الزما زيبا. اجازه دهيد تفاوت ميان مدل و زيبايي گذراي مد را درک کند.

8- به عادت هاي بد دخترتان توجه کرده ايد؟ توهين نکنيد، با او مستقيما صحبت کنيد، از او بخواهيد در مور عللي که موجب اين عادت هاي بد شده، توضيح دهد و بعد آثار منفي اين عادات بد را برايش شرح دهيد.

9- در اين سن علاقه به جنس مخالف آغاز مي شود. بسياري از مادران موضوع روابط دختران و پسران را مسکوت مي گذارند. در آينده خودتان را به خاطر اين سکوت سرزنش مي کنيد، گفتگويي را با دخترتان شروع کنيد و نظرش را در مورد افراد جوان دور و برش جويا شويد. اگر احساسي را در او مي بينيد، به گونه اي مطمئن و بدون نصيحت کردن چگونگي روابط در اين سن را برايش توضيح دهيد. براي دخترتان روشن سازيد که قضيه را درک مي کنيد و مي تواند با شما صحبت کند. تنها در اين صورت شما را فريب نمي دهد. مطمئن باشيد بهتر است در مورد مسائل بلوغ با شما صحبت کند نه با دوستش. اطلاعت صحيح تري از شما مي گيرد تا از اينترنت. در مورد صحبت کردن درباره چنين موارد حساسي با دخترتان ترديد نکنيد. شما مي توانيد اعتماد او را جلب کنيد تا شما را به عنوان بهترين دوستش ببيند .

10- بايد در مورد پول توجيبي منظم باشيد. براي خرج کردن پول به دخترتان فرصت انتخاب دهيد. اگرمي بينيد که زياد خريد مي کند،به او يادآوري کنيد. اين مسئله به نوجوانان برنامه ريزي و درک ارزش پول را مي آموزد. اين قضيه در مورد والديني که يک دختر تک فرزند دارند بسيار مهم است.

11- اگر دخترتان با شما به عنوان يک دوست صحبت مي کند، بر تغيير گرايش اصرار نورزيد. در نهايت، باعث مي شود فرزندتان شما را فردي صميمي براي داشتن ارتباطي راحت ببيند. تاکيد دائم به نقش خودتان و”اما من مادرم” ممکن است مانعي ايجاد کند و رشته اعتماد را از بين ببرد.

12- سعي نکنيد که دخترتان را در اين سن تغيير دهيد زيرا اصلا آمادگي اش را ندارد. براي مثال اگر بلد نيستيد گيتار بزنيد اما تمام عمرتان دوست داشتيد بياموزيد، دخترتان را مجبور به يادگيري آن نکنيد.در پاسخ ممکن است با واکنشي خصمانه و مقاومت روبه رو شويد. بهتر است توجه او را به چيزي جلب کنيد و تدريجا آن را پرورش دهيد.
13- به کتاب ها و فيلم هايي که دخترتان مي خواند و مي بيند علاقه نشان دهيد. ممکن است اينگونه دنياي دروني او را درک کنيد. شايد فکر کنيد آن ها چيزي جالب، مفيد و بهبود دهنده ندارند. اما براي فهميدن اين نکته به دنبال چيزي جالب در نوآوري هاي دخترتان باشيد. با هم به تماشاي فيلم نشستن کمک مي کند متوجه شويد دخترتان در اين سن ديگر علاقه اي به کارتون ديدن ندارد.

14- به طور عيني پاسخ به اين سوال راحت است. روابط شما با همسرتان به عنوان پدر فرزندتان چگونه است؟ مهم ترين مرد در زندگي او که عمدتا عقيده او نسبت به مردان ديگر را شکل مي دهد.اگر والدين همديگر را دوست بدارند و به هم احترام بگذارند، سپس دختر همين مدل را در زندگي خودش به کار مي برد.بينديشيد که روابط شما با دخترتان چقدر با روابط مشاوران با او فرق دارد.تغييرات اساسي، همان تغييراتي هستند که بايد براي فهميدن آن ها عجله کنيد. اعتمادسازي فرآيندي دشوار اما امکان پذير است .

۱۵٫ در اين زمينه مي توانيد اين کتاب را مطالعه نماييد: « مادر و دختر»، نوشته ي « ملسا هريسون، هري اج. هريسون، جي آر» مترجم: « الهام آرم نيا، شمس الدين حسيني» ناشر« نشر دانش بهمن»، چاپ هشتم سال ۱۳۸۸؛

اگر بيشتر موارد بالا در مورد روابط مادر و دختري شما صدق مي کند، مي توانيم برايتان خوشحال باشيم و اميدواريم که در آينده نيزدقت در اين موارد را از دست ندهيد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد