آي بانو/ ريزش مو به دلايل مختلفي ايجاد مي شود ، آسيب هاي ناشي از حرارت مو خشک کن ها، اتوي مو و همچنين رنگ کردن موها مي تواند از دلايل عمده ريزش باشد. مطالب زير را هميشه به خاطر داشته باشيد!
رايج ترين دلايل ريزش مو چيست؟
ريزش مو به دلايل مختلفي ايجاد مي شود.آسيب هاي ناشي از حرارت مو خشک کن ها، اتوي مو ، ويو ، سشوار و همچنين رنگ کردن موها مي تواند از دلايل عمده ريزش باشند. فشارهاي عصبي يا استرس و همچنين رژيم غذايي نيز جزو فاکتورهاي ريزش مو به شمار مي آيند. کمبود ويتامين و پروتئين باعث مي شود مو فوليکول هاي خود را از دست داده و ضعيف شود. دلايل متابوليکي هم مي تواند از دلايل ريزش مو باشد. تيروئيد نامتعادل يکي از اصلي ترين علل ريزش مو مي باشد.
ريزش مو تا چه اندازه اي طبيعي است؟
به طور معمول هر انساني بين 100 تا 150 هزار تار مو روي سرش دارد. که روزانه ريزش بين 30 تا 50 عدد تار مو مشکلي ايجاد نمي کند. اما اگر بين 100 تا 150 تار مو در روز از دست دهيد، بايد به پزشک خود مراجعه نماييد.
آيا ريزش مو به نوع آن بستگي دارد؟
موهاي فر بيش از موهاي صاف تمايل به ريزش دارند. به خاطر اينکه اغلب زنان موهاي فر خود را با اتو و سشوار صاف مي کنند. که اين امر به فوليکول مو صدمه مي زند . حرارت دادن موها باعث مي شود که رطوبت موجود در آن گرفته شده و مو خشک و ترد و شکننده شود. موهاي بلند به نظر مي رسد که بيشتر از موهاي کوتاه بريزد براي اينکه جرم موي بلند بيشتر است وريشه مو ضعيف تر مي شود.
علائم فوليکول سالم کدام است؟
بافت موي شما کليد شناسايي سلامت فوليکل مو است. با استفاده از دو يا چند آينه مي توانيد موهاي پشت و مرکز سر را امتحان کنيد. به طور طبيعي يک برآمدگي روي سر افراد وجود دارد که به آن ورم اکسيپيتال مي گويند. اين محل جايي است که بايد تغييرات زمينه مو را بررسي نماييد. در اين ناحيه مو نبايد هيچ تغييري از خود نشان دهد. چنانچه کيفيت موي بقيه نقاط سر – از نظر درخشندگي يا ضخامت - با اين ناحيه همخواني نداشت، با يک متخصص مشورت نماييد. موها بين 4 تا 6 ماه ماندگاري دارند بنابراين اگر چيز ناخوشايندي رخ دهد، شما تا شش ماه بعد هيچ اثري از آن مشاهده نخواهيد کرد. راه ديگر بررسي مو مشاهده ريشه موي ريخته شده مي باشد. اگر اطراف ريشه مو به شکل دايره حبابي شکل باشد نشان دهنده اين است که مو رشد خود را کرده و ريزش آن طبيعي است.
علاوه بر استفاده نکردن از ابزارهايي چون اتو مو و سشوار ، چه کاري را براي جلوگيري از ريزش مو مي توان انجام داد؟
همانطور که قبلا گفتيم عملکرد غده تيروئيد در ريزش مو تاثير دارد. دکتر شاپيرو توصيه مي کند که از مصرف سويا پرهيز کنيد. براي اينکه مصرف سويا در بيشتر افراد روي عملکرد تيروئيد تاثيرات منفي از خود به جا مي گذارد.اما موثر ترين روش حفظ سلامت مو و جلوگيري از ريزش آن اين است که به ميزان کافي ويتامين B ، آهن و پروتئين مصرف کنيد .با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد