بانوی ایرانی/ با افزایش موارد ابتلا به سرطان در کشورمان همزمان با تشدید آلودگی هوا در شهرهای بزرگ ،احتمال ارتباط آلودگی هوا با افزایش ریسک سرطان مورد توجه بسیاری از هموطنانمان قرار گرفته است .گرچه الودگی های محیطی از جمله آلودگی هوا از مظنونین اصلی افزایش ریسک ابتلا به سرطان هستند اما با توجه به این که در حال حاضر امکانات یا عزم لازم برای مقابله با این آلودگی در هوای شهرها وجود ندارد ، به هموطنان عزیزی که نگران سلامتی خود و فرزندانشان هستند میتوان راه های مقابله با آلودگی های محیط منزل را متذکر شد .
همه ما وقتی صحبت از آلودگی هوا میشود نگاهی به هوای بیرون انداخته و با حسرت و افسوس سری تکان میدهیم و از اینکه نمیتوانیم در این زمینه کاری بکنیم ناراحت و نگرانیم . اما باید بدانیم که با رعایت چند نکته کوچک میتوان با آلودگی داخل خانه که به مراتب خطر ناکتر از آلودگی بیرون است مقابله کرده و هوای تنفسی خود را در حد بضاعت خو د تمیز نگه داریم :
1- ایجاد بهترین حرارت با مصرف کمترین گاز و تولید کمترین آلودگی :شعله گاز را در حدی تنظیم کنیم که با شعله آبی بسوزد . این مسئه هم در مورد بخاری و هم در مورد اجاق گازهای خانگی صدق میکند. در مورد اجاق های گازی اگر شعله را تا حد زیادی بالا ببرید مقداری از گاز بدون اینکه فرصت سوختن داشته باشد وارد هوای اطاق میشود .اگر دقت کنید در این حالت صدای خارج شدن گاز را از شعله میشنوید . برای کاهش میزان آلودگی به آهستگی درجه گاز را کم کنید میبینید که این صدا قطع میشود اما میزان شعله کم نمیشود زیرا در حقیقت شما از خروج گازهائی که فرصت سوختن ندارند جلوگیر ی کرده اید بدون اینکه میزان گرمای تولید شده را کاهش داده باشید . این مسئله در مورد بخاری ها نیز صحیح است با این تفاوت که در بخاری به دلیل پوشیده بودن شعله صدای خروج گاز به راحتی شنیده نمیشود اما آبی بودن شعله تا حدی نشانه بهتر بودن بازده سوخت و کاهش مواد سمی پخش شده در هوا است.
2- هرگاه برای منظوری آب جوشیده نیاز داشتید ابتدا در مورد میزان مورد نیاز فکر کنید و به همان میزان آب داخل کتری یا ظرف بریزید . آب بیشتر نیاز به حرارت بیشتر و سوزاندن میزان بالاتری از مواد سوختی دارد که به آلوده تر شدن هوا می انجامد. اگر میخواهید آب برای مدتی داغ بماند و چائی دم شده برای مدتی قابل استفاده باشد میتوانید از فلاسک استفاده کنید که ساعتها آب را داغ نگه میدارد.و نیازی به سوزاندن گاز و آلوده کردن محیط ندارد.
3- برای تمیز کردن سطوح از موادی استفاده کنید که روی سطوح مالیده میشوند نه آنهائی که اسپری میشوند چون همیشه مقداری از مواد اسپری شده وارد هوای تنفسی شما که در حال اسپری کردن هستید میشود . در عین حال سعی کنید از حد اقل موارد شیمیائی برای تمیز کردن خانه استفاده کنید . هرچه میزان ماده مورد استفاده شما یشتر باشد میزان تبخیر از روی سطوح نیز بیشتر بوده و مقدار بیشتری سم وارد هوا میشود .
4- از انواع مواد پاک کننده با ترکیبات متفاوت به طور همزمان استفاده نکنید . این مواد گاهی در ترکیب با همدیگر موادی دیگر تولید میکنند که برای سلامتی ما بسیار زیان بار هستند . مورد بارز آن که بسیاری از خانها با آن آشنا هستند ترکیب سفید کننده ها با جوهر نمک است که بخارات آن برای ریه بسیار سمی است و اثرات بد آن در ریه تا مدتها باقی میماند.
5- سیگار یکی از اصلی ترین مظنونین در ابتلای به انواع سرطانهاست و افراد خانواده فردی که سیگار میکشد بدون اینکه بخواهند از هوای آلوده به دود سیگار تنفس میکنند . در این میان کودکان که ریه های حساس تری دارند بیشتر در معرض خطر هستند و لذا توصیه میشود ضمن توجه به لزوم ترک سیگار حتی الامکان هنگام سیگار کشیدن از هوای آزاد بالکن یا کنار پنجره استفاده کنید.
6- کودکان نوگلان زنگی ما هستند و سلولهای آنها شکننده و در مقابل مواد شیمیائی حساس تر هستند ،در جشنهای تولد و مراسم مانند آن از مواد آتشزا و فشفشه ها استفاده نکنید ، همچنین استفاده از اسپری های صناعی مانند برف شادی و مانند آن توصیه نمیشود بهتر است به جای آن از کاغذ های رنگی ساده و بادکنک های رنگی استفاده کنید. کودکان هر آنچه شما در جشنها برایشان استفاده کنید با آغوش باز می پذیرند این شما هستید که باید به فکر سلامت آنها باشید.
بیائید همه با هم در کاهش سموم محیط زندگی خود بکوشیم و زمین پاکیزه تری برای فرزندانمان پس انداز کنیمبا کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید