بانوي ايراني/ با افزايش موارد ابتلا به سرطان در کشورمان همزمان با تشديد آلودگي هوا در شهرهاي بزرگ ،احتمال ارتباط آلودگي هوا با افزايش ريسک سرطان مورد توجه بسياري از هموطنانمان قرار گرفته است .گرچه الودگي هاي محيطي از جمله آلودگي هوا از مظنونين اصلي افزايش ريسک ابتلا به سرطان هستند اما با توجه به اين که در حال حاضر امکانات يا عزم لازم براي مقابله با اين آلودگي در هواي شهرها وجود ندارد ، به هموطنان عزيزي که نگران سلامتي خود و فرزندانشان هستند ميتوان راه هاي مقابله با آلودگي هاي محيط منزل را متذکر شد .
همه ما وقتي صحبت از آلودگي هوا ميشود نگاهي به هواي بيرون انداخته و با حسرت و افسوس سري تکان ميدهيم و از اينکه نميتوانيم در اين زمينه کاري بکنيم ناراحت و نگرانيم . اما بايد بدانيم که با رعايت چند نکته کوچک ميتوان با آلودگي داخل خانه که به مراتب خطر ناکتر از آلودگي بيرون است مقابله کرده و هواي تنفسي خود را در حد بضاعت خو د تميز نگه داريم :
1- ايجاد بهترين حرارت با مصرف کمترين گاز و توليد کمترين آلودگي :شعله گاز را در حدي تنظيم کنيم که با شعله آبي بسوزد . اين مسئه هم در مورد بخاري و هم در مورد اجاق گازهاي خانگي صدق ميکند. در مورد اجاق هاي گازي اگر شعله را تا حد زيادي بالا ببريد مقداري از گاز بدون اينکه فرصت سوختن داشته باشد وارد هواي اطاق ميشود .اگر دقت کنيد در اين حالت صداي خارج شدن گاز را از شعله ميشنويد . براي کاهش ميزان آلودگي به آهستگي درجه گاز را کم کنيد ميبينيد که اين صدا قطع ميشود اما ميزان شعله کم نميشود زيرا در حقيقت شما از خروج گازهائي که فرصت سوختن ندارند جلوگير ي کرده ايد بدون اينکه ميزان گرماي توليد شده را کاهش داده باشيد . اين مسئله در مورد بخاري ها نيز صحيح است با اين تفاوت که در بخاري به دليل پوشيده بودن شعله صداي خروج گاز به راحتي شنيده نميشود اما آبي بودن شعله تا حدي نشانه بهتر بودن بازده سوخت و کاهش مواد سمي پخش شده در هوا است.
2- هرگاه براي منظوري آب جوشيده نياز داشتيد ابتدا در مورد ميزان مورد نياز فکر کنيد و به همان ميزان آب داخل کتري يا ظرف بريزيد . آب بيشتر نياز به حرارت بيشتر و سوزاندن ميزان بالاتري از مواد سوختي دارد که به آلوده تر شدن هوا مي انجامد. اگر ميخواهيد آب براي مدتي داغ بماند و چائي دم شده براي مدتي قابل استفاده باشد ميتوانيد از فلاسک استفاده کنيد که ساعتها آب را داغ نگه ميدارد.و نيازي به سوزاندن گاز و آلوده کردن محيط ندارد.
3- براي تميز کردن سطوح از موادي استفاده کنيد که روي سطوح ماليده ميشوند نه آنهائي که اسپري ميشوند چون هميشه مقداري از مواد اسپري شده وارد هواي تنفسي شما که در حال اسپري کردن هستيد ميشود . در عين حال سعي کنيد از حد اقل موارد شيميائي براي تميز کردن خانه استفاده کنيد . هرچه ميزان ماده مورد استفاده شما يشتر باشد ميزان تبخير از روي سطوح نيز بيشتر بوده و مقدار بيشتري سم وارد هوا ميشود .
4- از انواع مواد پاک کننده با ترکيبات متفاوت به طور همزمان استفاده نکنيد . اين مواد گاهي در ترکيب با همديگر موادي ديگر توليد ميکنند که براي سلامتي ما بسيار زيان بار هستند . مورد بارز آن که بسياري از خانها با آن آشنا هستند ترکيب سفيد کننده ها با جوهر نمک است که بخارات آن براي ريه بسيار سمي است و اثرات بد آن در ريه تا مدتها باقي ميماند.
5- سيگار يکي از اصلي ترين مظنونين در ابتلاي به انواع سرطانهاست و افراد خانواده فردي که سيگار ميکشد بدون اينکه بخواهند از هواي آلوده به دود سيگار تنفس ميکنند . در اين ميان کودکان که ريه هاي حساس تري دارند بيشتر در معرض خطر هستند و لذا توصيه ميشود ضمن توجه به لزوم ترک سيگار حتي الامکان هنگام سيگار کشيدن از هواي آزاد بالکن يا کنار پنجره استفاده کنيد.
6- کودکان نوگلان زنگي ما هستند و سلولهاي آنها شکننده و در مقابل مواد شيميائي حساس تر هستند ،در جشنهاي تولد و مراسم مانند آن از مواد آتشزا و فشفشه ها استفاده نکنيد ، همچنين استفاده از اسپري هاي صناعي مانند برف شادي و مانند آن توصيه نميشود بهتر است به جاي آن از کاغذ هاي رنگي ساده و بادکنک هاي رنگي استفاده کنيد. کودکان هر آنچه شما در جشنها برايشان استفاده کنيد با آغوش باز مي پذيرند اين شما هستيد که بايد به فکر سلامت آنها باشيد.
بيائيد همه با هم در کاهش سموم محيط زندگي خود بکوشيم و زمين پاکيزه تري براي فرزندانمان پس انداز کنيمبا کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد