بيتوته/ شومينه هاي چوب سوز به رومانتيک بودن و لطافت محيط مي افزايند

حدود 80 درصد از خانه هاي گران قيمت حتما شومينه دارند. در واقع وجود شومينه جز اقلام لوکس هر خانه اي است، جدا از اين چه کسي از گرم شدن کنار يک شومينه با يک فنجان چاي گرم خوشش نمي آيد؟ وجود آن به زيبايي و ارزش خانه ي شما مي افزايد؟ اما همه ي اينها به اين معني است که مصرف انرژي آن بهينه است؟ آيا وجود شومينه ي معني تضمين گرما و راحتي در کنار مصرف پايين است؟ جواب اين سوال خير است.

شومينه هاي چوب سوز و گاز سوز
شومينه هاي چوب سوز به رومانتيک بودن و لطافت محيط مي افزايند، اما در کنار هدر رفت انرژي معمول در تمام آنها دچار عيب استفاده از چوب به عنوان سوخت نيز هستند. به طور کلي اين نوع وسيله ي گرمايشي تنها ۱۵ درصد از انرژي چوب را به گرمايش تبديل مي کند و بقيه يا هدر مي رود يا باعث آلودگي محيط زيست مي شود.

در اين بين برخي از شومينه هاي گاز سوز استفاده مي کنند. هر چند اين نوع وسيله ي گرمايشي معضل استفاده از حجم زيادي از چوب را ندارد و به بهره وري ۷۵ درصدي دست يافته است، اما به دليل ساختار طبيعي آن همچنان انرژي بيشتري نسبت به بخاري مصرف مي کند. هواي گرم در هر حالتي تمايل به بالا رفتن و فرار دارد. استفاده از شومينه، همانند روشن کردن بخاري يا ساير وسايل گرمايشي در کنار پنجره اي باز است. در واقع با روشن کردن شومينه، هواي سرد به طور مداوم از دودکش آن وارد و هواي گرم خارج مي شود. تحقيقات نشان مي دهند که استفاده از شومينه، حتي در خانه اي کاملا عايق بندي شده است، ميزان مصرف انرژي را تا ۳۰ درصد افزايش مي دهد.

بخاري برقي
بخاري هاي برقي بسيار کم حجم و گرمابخش هستند. به محض روشن شدن به توجه به استفاده از فن در دستگاه گرماي آن را حس مي کنيد. اما نسبت مصرف اين بخاري برقي در مقايسه با وسايل گرمايشي گازي ۳۰ به ۹۰ است. اين امر به معني بهره وري پايين آنها در گرمايش خانه است. در عين حال ميزان مصرف برق اين وسيله نيز بسيار بالا است و درآخر ماه با قبض بسيار چاقي رو به رو خواهيد شد.

بخاري گاز سوز
بخاري هاي گاز سوز، هر چند دچار عيب سياه کردن محيط اطراف خود هستند، اما تا ۹۰ درصد بهره وري دارند. در عين حال با توجه به بسته بودن مسير ورود هواي سرد از دودکش به خانه و استفاده از شيشه در جلوي شعله، مانع هدررفت گرماي توليد شده در خانه مي شوند.

بنابراين توصيه مي شود در فصل سرما از وسيله اي گرمايشي به غير از شومينه و بخاري برقي استفاده شود. در عين حال نبايد فراموش شود که در صورت وجود شومينه در خانه حتي به صورت تزئيني، دريچه ي دودکش آن بايد در فصل سرما توسط بالشتک هاي مخصوص يا روزنامه مسدود شود. در غير اين صورت هواي گرم توليد شده توسط ساير وسايل گرمايشي به سرعت از راه دودکش فرار کرده و با هواي سرد جايگزين مي شود.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد