خراسان/ همسرم 25 ساله است. او هر روز قلیان می کشد. کلافه شدم. بارها به او گفته ام اما می گوید نمی خواهد قلیان را کنار بگذارد. خسته شدم. کم کم دارم نسبت به او سرد می شوم. لطفا راهنمایی کنید.
پیش از اقدام به هرکاری لازم است مدتی (حدود دو هفته) را به مشاهده دقیق رفتار قلیان کشیدن همسرتان اختصاص دهید تا بهتر متوجه شوید که اصولا چه زمان هایی بیشتر مصرف رخ می دهد؟ از چه زمانی مصرف بیشتر شده؟ چه حالات هیجانی منفی به مصرف منجر می شود؟ بیندیشید که پیش از این وقتی دچار احساسات منفی می شد به جز قلیان کشیدن چگونه خود را آرام می کرد؟ پاسخ به این سوالات به شما کمک می کند به علت اصلی که قلیان کشیدن پیامد آن است پی ببرید.
رفتار مورد نظر را مشخص کنید
چون نمی توان همه رفتارها را به یکباره تغییر داد هدف را تغییر یک رفتار قرار دهید؛ برای مثال، قلیان نکشیدن در حضور شما، کاهش دفعات مصرف، کاهش زمان مصرف یا .... رفتار را بدون قضاوت و سرزنش توصیف کنید و از تهدید بپرهیزید؛ مثلا نگویید: تو باید این کار را بکنی وگرنه من ... .
همدلی کنید
به شوهرتان نشان دهید که برایش اهمیت قائلید و اصرار شما به دلیل نگرانی بابت سلامت وی است. جملاتی که با چرا شروع می شود مقاومت طرف مقابل را بر می انگیزد و او را به دفاع وا می دارد پس به جای «چرا» از عبارت هایی که با «چگونه» و «چطور» شروع می شود بهره ببرید. به جای «چرا این زهرماری را کنار نمی گذاری؟» بگویید: «چه می شود که قلیان را کنار نمی گذاری؟»از وی بپرسید که فکر می کند اگر مصرف روزانه را ادامه دهد در آینده چه پیامدهای نامطلوبی رخ خواهد داد؟ و اگر مصرف کاهش یابد یا قطع شود چه فوایدی خواهد داشت؟
احساسات خود را بیان کنید
احساسات خود را به نمایش نگذارید؛ برای مثال با اخم کردن یا به هم کوبیدن در اتاق، بلکه بیان کنید. با استفاده از جملاتی که با ضمیر «من» شروع می شود همسرتان را از احساس تان آگاه کنید. مثال: «من کلافه شدم و زجر می کشم می بینم هر روز این همه سم وارد بدنت می کنی.»
درخواست برای تغییر رفتار
به او بگویید: «حداقل زمان هایی که در خانه هستم در حضور من قلیان نکش یا انتظار دارم تلاش کنی بتوانی کنارش بگذاری. من تا آخر با تو هستم به من بگو در این باره چه کاری می توانم برایت انجام بدهم؟» در ضمن با بازگو کردن توانمندی ها و نقاط مثبت همسرتان، بر آن ها تاکید کنید که لازمه آن، این است که از قبل فهرستی از ویژگی های مثبت همسرتان را یادداشت کرده باشید.
نتیجه را ارزیابی کنید
اگر با مقاومت همسرتان مواجه شدید، مقابله نکنید، مقابله نکنید و مقابله نکنید! در این صورت لازم است مراحل را بررسی کنید تا نقص را بیابید و دوباره اقدام کنید.

با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید