تسنيم/ از ديدگاه طب ايراني، تدابير درماني بايد بر ضد مزاج بيماري باشد در نتيجه براي درمان چاقي در افراد با مزاج مرطوب بايد تدابيري ضد زيادي "تري" در بدن اتخاذ شود يعني در چاقي لحمي، تدابير ضد گرمي و تري و در چاقي شحمي، تدابير ضد سردي و تري پيش گرفته شود.
چاقي به يکي از معضلات اصلي جوامع امروزي تبديل شده از سوي ديگر تمايل به داشتن تناسب اندام دغدغه ذهني بخش عظيمي از جامعه شده و در بسياري افراد جنبه يک بيماري ذهني را پيدا کرده و اين عوامل ظرفيت بزرگي را براي سوء‌استفاده آژانس‌هاي تبليغاتي فراهم کرده است به شکلي که روز و ساعتي نيست که وسيله، دارو و رژيم غذايي جديدي با عنوان لاغري وارد بازار نشود و افرادي که چنين دغدغه‌هايي دارند با وجود اين که شايد بارها روش‌ها و وسايل ديگري را استفاده کرده و نه تنها سودي نبرده بلکه دچار عوارض شده‌اند باز هم فريب اين تبليغات را مي‌خورند.
شايد بارها اين عبارت را از زبان اين افراد شنيده باشيد که آب هم مي‌خورم چاق مي‌شوم يا افراد زيادي را ديده ايد که با وجود مصرف سبزيجاتي مثل کاهو به عنوان غذاي اصلي و پرهير از مصرف ساير دسته‌هاي غذايي باز هم آن طور که مي‌خواهند, لاغر نمي‌شوند و دائماً با اين موضوع درگيري ذهني دارند اما طب سنتي ايراني پاسخ خوبي براي اين مشکلات دارد و آن هم بحث مزاج‌شناسي است.

مصرف بيش از حد کاهو موجي بروز چاقي افراد مي‌شود
مزاج بدن برخي افراد مرطوب (تر) و رطوبت‌پذير است، از طرفي طب ايراني يکي از دلايل اصلي چاقي را وجود رطوبت اضافي مي‌داند و مصرف زياد آب و سبزيجاتي مثل کاهو به افزايش رطوبت بدن منجر شده و بر چاقي مي‌افزايد.

يکي از درمان‌هاي اصلي طب ايراني براي کاهش وزن، جلوگيري از افزايش رطوبت غير‌طبيعي يا استفاده از غذاها و داروهايي است که اين رطوبت اضافه را از بين مي‌برند.

از نظر ابن سينا، درمان حقيقي يعني از بين بردن سبب (عامل اصلي) بيماري است زيرا تا زماني که علت چاقي وجود داشته باشد حتي در صورت درمان علامتي و موقت، بيماري پس از مدتي دوباره بر مي‌گردد و اين مسئله علت اصلي شکست بيشتر درمان‌هاي چاقي در دنياي امروز است؛ مهمترين دغدغه براي افرادي که با زحمت زياد در کاهش وزن خود موفق بوده‌اند، حفظ وزن براي ساليان دراز است.

از ديدگاه طب ايراني، تدابير درماني بايد بر ضد مزاج بيماري باشد
از ديدگاه طب ايراني، تدابير درماني بايد بر ضد مزاج بيماري باشد؛ در نتيجه براي درمان چاقي در افراد با مزاج مرطوب بايد تدابيري ضد زيادي "تري" در بدن اتخاذ شود يعني در چاقي لحمي (عضلاني)، تدابير ضد گرمي و تري و در چاقي شحمي (چربي)، تدابير ضد سردي و تري پيش گرفته شود.
از سويي ديگر بايد گفت که اولويت نخست در اقدامات درماني رعايت تدابير حفظ سلامتي و اصلاح اصول 6 گانه تندرستي يا «سته ضروريه» است؛ اگر اين 6 اصل، در کميت يا کيفيت دچار اختلال شوند، سلامتي به خطر مي‌افتد. «سته ضروريه» شامل آب و هوا، خوردن و آشاميدن، فعاليت بدني و استراحت، خواب و بيداري، حالات روحي و رواني، حفظ مواد لازم و دفع مواد زائد بد است.
در اين جا سؤالي که پيش مي‌آيد اين است که آيا براي درمان چاقي، اصلاح سبک زندگي براي حذف عوامل ازدياد رطوبات بدني، کافي است؟ بايد پاسخ داد که قطعاً نه؛ زيرا براي لاغر شدن لازم است مواد زائد و رطوباتي که از پيش در بدن انباشته شده است، تحليل و دفع شود و در مرحله بعد با کمک رژيم غذايي مناسب با مزاج, دارودرماني, ورزش و ... بتوان به وزن ايده‌آل دست پيدا کرد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد