شهر خبر/ خيلي از ما با پيدا شدن تار سفيد در موهايمان احساس پيري و افسردگي مي کنيم و آن را نشانه بالا رفتن سن ميدانيم.
 از ديدگاه طب سنتي سفيد شدن موها نشانه بالا رفتن سال هاي زندگي نمي باشد، بلکه عوامل مختلفي در اين امر نقش دارند. از مهمترين اين عوامل مي توان از ژنتيک نام برد، همچنين کمبود ويتامين B12 ،اختلال در عملکرد تيروئيد ،سيگار کشيدن و کم خوني نيز از جمله عواملي است که باعث سفيد شدن موها در سنين پايين مي شود .
اگر سفيد شدن موها به دليل ژنتيک و وراثت نيست، طبق نظر پزشکان طب سنتي مي توان به مبارزه با آنها رفت.رنگ کردن ساده ترين راه براي تيره کردن موهاي سفيد مي باشد . اما در اينجا ميخواهيم راه هايي را به شما پيشنهاد کنيم که با روش هاي طبيعي و غير شيميايي بتوانيد با موهاي سفيد خود مبارزه کنيد .

1-سير

حتي الامکان سير را در وعده هاي غذايي خود بگنجانيد و از آن به عنوان چاشني اصلي غذا استفاده کنيد، سير تاثير مستقيمي بر کاهش روند سفيد شدن موها دارد .


2- چاي سياه

يکي از راه هاي کم هزينه و بي دردسر استفاده از لوسيون چاي سياه مي باشد . اين لوسيون را به راحتي ميتوانيد در منزل تهيه کنيد . براي تهيه آن يک قاشق چاي سياه را با يک قاشق گياه مريم گلي خشک و دو ليوان آب روي حرارت گذاشته تا آرام آرام بجوشد و به اندازه يک ليوان از اين محلول باقي بماند، اجازه دهيد تا خنک شود و آن را صاف کنيد . سپس موهايتان را با شامپو ملايم شستشو داده و با اين لوسيون ماساژ دهيد . براي نتيجه مطلوب تر اين کار را 5 بار در هفته تکرار کنيد .


3-مصرف گندم
برخي مطالعات نشان داده مصرف مداوم گندم ميتواند در برگرداندن موهاي سياه بسيار موثر باشد . همچنين گنجاندن برنج سبوس دار ، هليله سياه ، پياز ،سير و شاهي نيز تاثير زيادي در برطرف شدن سفيدي موها دارند.در هر حال اصلاح رژيم غذايي و مصرف مواد غذايي طبيعي تاثير بسزايي در کاهش روند سفيد شدن موها دارد.


4-عصاره بابونه
يکي از سريع ترين شيوه ها براي تيره شدن موهاي سفيد استفاده از عصاره بابونه مي باشد . براي تهيه اين عصاره 3 قاشق از برگ هاي خشک شده بابونه را با 3 ليوان آب مخلوط و آن را روي حرارت گذاشته و اجازه دهيد بجوشد . به طوريکه نصف آب آن باقي بماند . سپس اين محلول را صاف کرده و بعد از شستشوي موهاي خود با شامپو ،از اين عصاره روي موها بماليد و ماساژ دهيد و اجازه دهيد که روي موهايتان خشک شود.


5- آب پياز و تاثير آن روي موهاي سفيد

ماساژ آب پياز بر روي موها علاوه بر تيره کردن موهاي سفيد، به رشد مجدد موهاي از دست رفته نيز کمک مي کند . بنابراين کافيست يک عدد پياز را رنده کرده آب آن را گرفته و با آن موهاي خود را ماساژ دهيد.


6- ماسک حنا

براي تهيه اين ماسک کافيست 2 قاشق پودر حنا ، 1 قاشق ماست ،1قاشق برگ ريحان خشک و3 قاشق قهوه را ترکيب کرده و به موهاي خود بماليد . اين ماسک علاوه بر تيره کردن موهاي سفيد ،به تقويت تارهاي مو و ريشه موها نيز کمک ميکند .


7- روغن حنا و نارگيل

براي تهيه اين روغن، مقداري روغن نارگيل خريداري نماييد و کمي از آن را درون ظرفي ريخته و به روش غير مستقيم روي کتري حرارت دهيد تا جوش آيد . سپس از روي حرارت برداشته، برگ هاي خشک حنا را به آن اضافه کنيد . بعداز مدتي رنگ آن به قهوه اي تغيير خواهد کرد. وقتي کاملا سرد شد چند قطره از آن را روي سر ريخته و به آرامي ماساژ دهيد.
در پايان بايد خاطر نشان کرد تاثير استرس و عصبانيت در سفيد شدن موها، بيش از هر عامل ديگري است، پس آرام باشيد تا گرد سپيد روي موهايتان ننشيند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد