شهر خبر/ خواص گلاب براي کاهش استرس و کاهش حرارت بدن از يکسو و مزاياي بي نظير گلاب براي زيبايي و سلامت پوست از ديگر سو اين عضو از خانواده عرقيات را به ماده اي محبوب در حوزه سلامت تبديل نموده است.
حفظ سلامت دهان و دندان با گلاب

بسياري از بيماري هاي دهان و دندان با استفاده از گلاب قابل درمان است. اين عرق التهابات و مشکلات لثه را تسکين مي دهد و در درمان آن ها بسيار موثر است. گلاب دندان ها را تقويت مي کند و درد لثه ناشي از دندان درد را تسکين مي دهد. علاوه بر اين گلاب مي تواند در درمان بوي بد دهان موثر است. براي رفع اين مشکل مي توانيد از گلاب به عنوان دهان شويه استفاده نماييد.
درمانگران طب سنتي براي افزايش استحکام و تقويت لثه قرقره گلاب را توصيه مي‌کنند. آنها بر اين باورند که نگه‌داشتن گلاب در دهان و قرقره کردن آن علاوه بر استحکام لثه به درمان برفک و آفت دهاني هم کمک مي‌کند و سرعت از بين رفتن آلودگي‌ها و باکتري‌ها را در دهان بيشتر مي‌کنند.

کاهش اضطراب و استرس

يکي از خواص گلاب براي سلامتي، کاهش استرس است. عطر و رايحه گلاب در درمان استرس بسيار موثر و در کاهش فوري استرس بسيار مفيد است. اين عرق در بسياري از داروهاي عطر درماني مورد استفاده قرار مي گيرد و با استرس مبارزه کرده و خلق و خوي را بهبود مي بخشد. از گلاب در برخي از صابون ها و شوينده هاي بهداشتي براي افراد مبتلا به فشار خون بالا و استرس، استفاده مي شود. يکي از مهمترين خواص عطر گلاب، کاهش خطر ابتلا به افسردگي مي باشد.

کاهش خستگي و حرارت بدن

با نزديک شدن تابستان علاوه بر گرمي هوا ميزان حرارت دروني بدن نيز افزايش مي‌يابد و اين مسئله مي‌تواند تاثير زيادي در خستگي جسمي افراد داشته باشد. يکي از روش‌هاي طبيعي و موثر براي افزايش نشاط و کاهش خستگي بدن گنجاندن عرقيات گياهي همچون گلاب خنک به برنامه غذايي است.

وشيدن گلاب خنک در تابستان و حتي ماه‌هاي پيش از شروع تابستان به کاهش ميزان حرارت بدن و همين‌طور تقويت بدن و افزايش توان بدن کمک مي‌کند. البته بايد توجه داشت که بهتر است براي مصرف روزانه گلاب حتما با يک متخصص طب سنتي مشورت و متناسب با نوع مزاج براي مصرف اين عرق گياهي اقدام کرد.

خواص گلاب براي پوست

گلاب فوايد زيادي براي پوست به ارمغان مي آورد. يکي از مهمترين خواص گلاب، محافظت پوست در برابر عفونت هاي باکتريايي است. به همين دليل گلاب يکي از بهترين تميزکننده هاي پوست به شمار مي آيد. گلاب درخشان کننده پوست است و در از بين بردن آلودگي پوستي کمک مي کند. از اين رو يکي از بهترين پاک کننده هاي آرايشي به شمار مي رود.
گلاب همچنين در حفظ تعادل PH پوست کمک مي کند و اثر آرام بخشي بر آکنه و اگزما دارد. بنابراين به طور خلاصه، خاصيت هاي گلاب براي پوست به شرح زير مي باشد.

رفع پف چشم با گلاب


گلاب پف چشم را بهبود مي بخشد. بدين منظور، کافيست که يک بطري گلاب را در يخچال قرار داده و پس از آن، با استفاده از يک پد پنبه اي و به آرامي مقدار کمي گلاب را بر روي چشم هاي خود قرار دهيد. اينکار باعث نرمي پوست حساس دور چشم شده ، از ايجاد پف چشم پيشگيري کرده و يا پف ايجاد شده را بهبود مي بخشد.

خواص گلاب براي جوش و آکنه

ميزان سبوم موجود در غدد چربي افراد داراي پوست چرب، بيشتر از حد معمول است. زماني که اين ترشح بيشتر از حد معمول باشد، احتمال دارد که اين چربي در زير پوست جمع شود و آکنه را به وجود بياورد. از طرف ديگر، ميزان زيادي آلاينده وارد منافذ مسدودشده ي پوست مي شود و به اين ترتيب، ميکروب ها را در درون پوست جمع مي کنند و باعث ايجاد جوش هاي چرکي مي شوند.

گلاب ماده اي عالي براي درمان آکنه است. براي رفع جوش و آکنه مي توان از ترکيب گلاب و آب ليمو استفاده نمود.

آب ليمو هميشه به عنوان يک درمان مؤثر براي آکنه شناخته شده است. علاوه بر اين، گلاب و آب ليمو خواص يکديگر را به خوبي تکميل مي کنند و ترکيب آن ها با هم، تأثير بسيار قوي تري خواهد داشت. يک قاشق غذاخوري گلاب و يک قاشق غذاخوري آب ليمو را خوب با هم ترکيب کنيد.
ترکيب را روي منافذ باز پوست و روي جوش ها بماليد و ۱۰ دقيقه صبر کنيد و سپس، صورت را آب بکشيد. جوش ها به تدريج خشک مي شوند و جاي آن ها هم کمرنگ تر مي شود. اين ترکيب براي رفع جوش صورت بسيار توصيه شده است.

فوايد گلاب براي پوست – پاک کننده طبيعي

از گلاب به عنوان يک پاک کننده طبيعي پوست مي توانيد استفاده نماييد. به کمک يک پد پنبه اي تميز و به آرامي با گلاب مي توانيد پوست خود را از آرايش پاک کنيد. بهتر است با ماساژ اين کار را انجام دهيد. براي داشتن يک پاک کننده آرايش بهتر و مؤثرتر، ابتدا يک پد پنبه اي را با گلاب مرطوب کرده و سپس در کمي روغن نارگيل مايع قرار داده تا با هم مخلوط شوند. اين يک محصول طبيعي مراقبت از پوست و پاک کننده آرايش عالي محسوب مي گردد.

خواص گلاب براي پوست – بهبود و درمان پوست خشک

يکي از خواص گلاب بهبود و درمان پوست‌هاي خشک و حساس است. ماسک کردن گلاب روي پوست يا جايگزين کردن آن به جاي شيرپاک‌کن توسط افرادي که پوست خشک يا حساس دارند موجب مي‌شود تا به مرور پوست آنها طراوت و نشاط خود را به دست آورد. بهترين روش براي ماسک کردن گلاب روي پوست آن است که پارچه‌اي نخي و تميز را به گلاب خالص آغشته کنيد و آن را براي ۲۰ دقيقه روي صورت‌تان بگذاريد.
اين کار بعد از هر بار استحمام تاثير درماني بيشتري دارد. ضمن آنکه گلاب به دليل خاصيت ضدعفوني‌کننده‌اي که دارد به پاکسازي منافذ پوست کمک مي‌کند و مانع از بروز جوش‌هاي چرکي، آکنه و دانه‌هاي سرسياه روي پوست مي‌شود.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد