سلامانه/ يک متخصص دندانپزشکي ترميمي گفت: درد تيز و کوتاه دندان در اثر تماس با مواد غذايي سرد و گرم از بارزترين نشانه حساسيت دنداني محسوب مي شود.
سيد باقر علوي متخصص دندانپزشکي ترميمي در خصوص علائم حساسيت دنداني گفت: از نشانه هاي حساسيت دنداني درد تيز و کوتاهي است که در اثر تحريک دندان به وسيله سرما، گرما و تماس با مواد غذايي شيرين ايجاد مي شود که به طور معمول محل درد توسط بيمار قابل تشخيص است.
وي اظهار داشت: شيوع حساسيت دنداني در مطالعات مختلف متفاوت بوده است و به طور تقريبي بين 8 تا 57 درصد است که در افرادي که دچار مشکلات لثه اي هستند اين ميزان به حدود 60 تا 98 درصد مي رسد.
اين متخصص دندانپزشکي ترميمي با بيان اينکه تحليل لثه و از دست رفتن ميناي دندان باعث نمايان شدن عاج دندان مي شود، عنوان کرد: عاج دندان بافت (نسج) زنده اي است بنابراين حساسيت دنداني رخ مي دهد.
وي بهداشت ضعيف دهان و دندان، بيماري هاي لثه اي، مسواک زدن شديد، با فشار و غير اصولي دندان ها، مصرف بيش از حد نوشيدني هاي اسيدي مانند نوشابه را از مهم ترين عوامل تحليل لثه دانست و افزود: رفلاکس( برگشت اسيد معده) و فشارهاي شديد اکلوژن( ارتباط بين دندان هاي بالا و پايين و نحوه قرارگيري آن ها بر روي هم) و سايش هاي دنداني نيز موجب نابودي ميناي دندان مي شود.
علوي تاکيد کرد: حساسيت دنداني در زنان نسبت به مردان بيشتر مشاهده مي شود که عوامل هورموني و رژيم غذايي در ايجاد آن دخيل هستند.
اين متخصص دندانپزشکي ترميمي با بيان اينکه پوسيدگي، شکستگي و ترميم هاي دنداني، درگيري عصب دندان و ترميم نامناسب نيز مي توانند دردي مشابه دردهاي حساسيت دنداني ايجاد کنند، تصريح کرد: افراد بايد قبل از هر گونه اقدام بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنند تا تشخيص قطعي حاصل شود.درمان حساسيت هاي دنداني شامل سه مرحله است که مرحله اول، خود به سه بخش تقسيم مي شود.
وي در خصوص مرحله اول گفت: پس از تشخيص علت حساسيت دنداني آموزش هاي لازم جهت انتخاب نوع مسواک، خميردندان و نخ دندان مناسب و چگونگي استفاده از آن ها به بيمار داده مي شود، همچنين در مورد برنامه غذايي نيز افرادي که دچار اين مشکل هستند، بايد دستورات خاصي را مد نظر قرار دهند مانند اينکه بلافاصله پس از مصرف مواد غذايي اسيدي از زدن مسواک خودداري کنند.
علوي افزود: در گام بعدي دندانپزشک اغلب خميردندان، ژل و دهان شويه داراي خاصيت ضد حساسيت را براي بيمار تجويز مي کند که بيمار بايد آن ها را طبق دستورالعمل مصرف کند.
وي يادآور شد: در بخش آخر دندانپزشک ساختار از دست رفته دندان را با مواد ترميمي يا پيوند لثه جايگزين مي کند که اين امر سبب کاهش حساسيت دنداني مي شود.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد