مجله پزشکي دکتر سلام/افراد زيادي دانه هاي هندوانه را استفاده نمي کنند و بعد از خوردن هندوانه دانه هاي آن را دور مي ريزند.اين در حالي است که در بسياري از کشورهاي آسيايي تخمه‌هاي هندوانه جمع‌آوري مي‌شوند، طي فرآيندهاي مخصوص خشک مي‌گردند و سپس آنها را به صورت بو داده در بازارها عرضه مي‌کنند.
تخفيف ليزر تمام بدن به مدت محدودگپ تجربه يک پيام رسان متفاوت
اين تخمه‌ها يکي از ميان وعده‌هاي معمول مردم مصر است و در تهيه نان‌ها، سوپ‌ها و بسياري از غذاها کاربرد دارد. در بسياري از کشورهاي آفريقايي نيز روغن اين دانه‌ها استخراج مي‌شود و در ترکيب ب
بسياري از افراد هندوانه را مصرف مي‌کنند ولي دانه‌هاي آن را دور مي‌ريزند. در بسياري از کشورهاي آسيايي تخمه‌هاي هندوانه جمع‌آوري مي‌شوند، طي فرآيندهاي مخصوص خشک مي‌گردند و سپس آنها را به صورت بو داده در بازارها عرضه مي‌کنند. اين تخمه‌ها يکي از ميان وعده‌هاي معمول مردم مصر است و در تهيه نان‌ها، سوپ‌ها و بسياري از غذاها کاربرد دارد. در بسياري از کشورهاي آفريقايي نيز روغن اين دانه‌ها استخراج مي‌شود و در ترکيب بسياري از محصولات آرايشي و پوستي به کار مي‌رود.
روغن تخمه هندوانه
دو روش براي استفاده از تخمه هندوانه به منظور مراقبت از پوست وجود دارد: مصرف تخمه هندوانه به صورت خوراکي و استفاده موضعي، بالاخص از روغن تخمه هندوانه. تخمه هندوانه سرشار از نياسين مي‌باشد که توليد سراميد و اسيدهاي چرب موثر در مراقبت پوستي را افزايش مي‌دهد. نياسين باعث قدرت ارتجاعي مناسب در پوست، سفت شدن پوست، محو خط و چين چروک‌ها، از بين بردن لکه‌هاي سياه، رفع خارش و زرد شدگي پوست مي‌شود. همچنين باز کردن منافذ پوستي مسدود شده و تامين آبرساني به پوست، نرمي و درخشش پوست، زدودن آلودگي‌هاي ناشي از مواد آرايشي و… از جمله اثرات استفاده مداوم از روغن تخمه آفتابگردان مي‌باشد.
سرشار از اسيدآمينه‌ها
از بين تمام اسيدهاي آمينه مورد نياز بدن بعضي از اسيدهاي آمينه به عنوان اسيدآمينه‌هاي ضروري شناخته مي‌شوند که بدن نمي‌تواند آنها را توليد کند و نياز است تا از طريق مواد غذايي مختلف تامين گردند. از جمله اين اسيدهاي آمينه تريپتوفان و ليزين است و تخمه هندوانه سرشار از آرژنين، ليزين، تريپتوفان و گلوتاميک اسيد مي‌باشد.
اثرات درماني
۱. تخمه هندوانه به دليل سرشار بودن از منيزيم و اثرات متعددي که اين ريزمغذي بر تنظيم متابوليسم کربوهيدرات‌ها و قندها دارد؛ منجر به کنترل قند خون در ديابتي‌ها مي‌شود.
۲. تخمه هندوانه به دليل سرشار بودن از تيامين (B۱)، ريبوفلاوين (B۲)، نياسين (B۳)، پانتوتنيک اسيد (B۵)، پيريدوکسين (B۶) و فولات جايگزين طبيعي مناسبي براي قرص ويتامين B کمپلکس مي‌باشد.
۳. اين تخمه‌ها باعث بهبود عملکرد سيستم عصبي مي‌شوند. زيرا سرشار از نياسين مي‌باشد و ۱۰۰ گرم از تخمه هندوانه ۱۹ درصد نياز روزانه به نياسين را تامين مي‌کند که سيستم عصبي را محافظت مي‌نمايد.
۴. دفع ادرار به وسيله اين تخمه‌ها تسهيل مي‌شود و به منظور بهبود عملکرد کليه‌ها و دستگاه ادراري مي‌توان از تخمه هندوانه استفاده کرد. تخمه هندوانه به خاطر اثرات ديورتيک، دفع آب از بدن را تسهيل مي‌کند و دفع اوره را القا مي‌نمايد. در نتيجه بدن را از اثرات سمي اوره در امان مي‌دارد.
۵. تخمه هندوانه در تنظيم فعاليت دستگاه گوارش مفيد مي‌باشد و به منظور بهبود اختلالات روده‌اي کاربرد دارد.
تولد دوباره پوست
تخمه هندوانه به دليل اينکه سرشار از منيزيم مي‌باشد، به منظور پيشگيري از التهاب‌هاي پوستي، خراش‌ها و زخم‌ها کاربرد دارد. روي، ماده معدني ديگري است که در تخمه هندوانه به وفور يافت مي‌شود و باعث رشد سلولي و تولد دوباره پوست مي‌شود. روي، توليد چربي در پوست را کنترل مي‌کند و براي جوش و ساير اختلالات پوستي نيز مفيد است. امروزه اين روغن براي تهيه محصولات مراقبت پوست و مو به عنوان مرطوب‌کننده، به صورت بسيار گسترده مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
پرکالري
تخمه هندوانه سرشار از اسيدهاي چرب، پروتئين‌ها، اسيدهاي آمينه ضروري چون ليزين و تريپتوفان؛ ويتامين‌هاي تيامين، نياسين، فولات و B۶؛ و مواد معدني چون منيزيم، منگنز، فسفر، روي، آهن، پتاسيم و مس است. ۱۰۰ گرم از تخمه هندوانه ۶۰۰ کالري انرژي دارد که معادل با ۱۰ برش از نان مي‌باشد. چربي موجود در اين دانه‌ها، ۴۰۰ کالري از کل انرژي اين دانه‌ها را تامين مي‌کند. در حقيقت چربي موجود در ۱۰۰ گرم تخمه هندوانه ۸۰ درصد از نياز روزانه به چربي را برآورده مي‌سازد.
سرشار از آهن
خانم‌ها در محدوده سني ۱۹-۵۰ سال نياز به مصرف ۱۸ ميلي‌گرم آهن در روز دارند و اين نياز در طي حاملگي افزايش مي‌يابد و به ۲۷ ميلي‌گرم در روز مي‌رسد. تخمه هندوانه سرشار از آهن مي‌باشد و هر ۳۰ گرم از آن حدود ۲ ميلي‌گرم آهن دارد که اگر همراه با منابع ويتامين C نيز مصرف شود، جذب آهن افزايش مي‌يابد. آهن براي ساخت گلبول‌هاي قرمز لازم است و اکسيژن را به بافت‌ها حمل مي‌کند و کمبود آهن منجر به کاهش اکسيژن در بافت‌ها و در نتيجه خستگي و ضعف مي‌شود.
کنترل فشارخون
تخمه هندوانه به دليل دارا بودن منيزيم و اسيدآمينه آرژنين براي بيماري‌هاي قلبي بسيار مفيد است. منيزيم يک ماده معدني است که در بدن براي عملکرد صحيح قلب، فشارخون نرمال، عملکرد صحيح سيستم ايمني، جلوگيري از گرفتگي عضلات، متابوليسم انرژي و… کاربرد دارد. علاوه بر منيزيم تخمه هندوانه، به دليل دارا بودن اسيدآمينه آرژنين، براي تنظيم فشارخون و پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي بسيار مناسب مي‌باشد؛ زيرا آرژنين از باريک شدن رگ‌هاي خوني جلوگيري مي‌کند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد