ايرنا/ دکتر پروين عابدي چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار کرد: يائسگي به مفهوم از کار کارافتادن تخمدان ها است که 2 هورمون استروژن و پروژسترون را ترشح مي کند.
وي افزود: استروژن مهمترين هورموني است که بسياري از علائم يائسگي به آن مربوط است که در صورت ترشح نشدن آن در بدن، زنان بدون هيچ دليل و فعاليت خاصي در معرض دو بيماري هاي قلبي، عروقي و پوکي استخوان قرار مي گيرند.
عابدي ادامه داد: در زمان يائسگي تراکم استخوان که وابسته به استروژن است به شدت کم شده و فرد در معرض بيماري پوکي استخوان قرار مي گيرد.
رئيس دانشکده پرستاري و مامايي اهواز گفت: به دليل کمبود هورمون استروژن در سن يائسگي، متابوليسم بدن کاهش يافته و چاقي را سبب مي شود چون استروژن متابوليسم بدن را افزايش مي دهد.
وي اضافه کرد: سن يائسگي در زنان ايران 48 تا 49 سال است يعني چهار سال زودتر از زنان آمريکا و اروپا يائسه مي شوند که دليل آن مشخص نشده است.
وي در خصوص علائم يائسگي اظهار کرد: علائم زودرس شامل کاهش انرژي، فراموشي، خشکي دستگاه تناسلي، کاهش ميل جنسي، تکرر ادرار، گرگرفتگي و عرق کردن و نشانه هاي دير رس نيز بيماري هاي قلبي، عروقي و پوکي استخوان هستند.
وي گفت: زنان از بسياري از موارد ساده اطلاعي ندارند و مي توانند با مراجعه به کلينيک مشاوره يائسگي در مورد بسياري از موارد مشورت کرده و توصيه هاي لازم را دريافت کنند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد