ایرنا/ دکتر پروین عابدی چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: یائسگی به مفهوم از کار کارافتادن تخمدان ها است که 2 هورمون استروژن و پروژسترون را ترشح می کند.
وی افزود: استروژن مهمترین هورمونی است که بسیاری از علائم یائسگی به آن مربوط است که در صورت ترشح نشدن آن در بدن، زنان بدون هیچ دلیل و فعالیت خاصی در معرض دو بیماری های قلبی، عروقی و پوکی استخوان قرار می گیرند.
عابدی ادامه داد: در زمان یائسگی تراکم استخوان که وابسته به استروژن است به شدت کم شده و فرد در معرض بیماری پوکی استخوان قرار می گیرد.
رئیس دانشکده پرستاری و مامایی اهواز گفت: به دلیل کمبود هورمون استروژن در سن یائسگی، متابولیسم بدن کاهش یافته و چاقی را سبب می شود چون استروژن متابولیسم بدن را افزایش می دهد.
وی اضافه کرد: سن یائسگی در زنان ایران 48 تا 49 سال است یعنی چهار سال زودتر از زنان آمریکا و اروپا یائسه می شوند که دلیل آن مشخص نشده است.
وی در خصوص علائم یائسگی اظهار کرد: علائم زودرس شامل کاهش انرژی، فراموشی، خشکی دستگاه تناسلی، کاهش میل جنسی، تکرر ادرار، گرگرفتگی و عرق کردن و نشانه های دیر رس نیز بیماری های قلبی، عروقی و پوکی استخوان هستند.
وی گفت: زنان از بسیاری از موارد ساده اطلاعی ندارند و می توانند با مراجعه به کلینیک مشاوره یائسگی در مورد بسیاری از موارد مشورت کرده و توصیه های لازم را دریافت کنند.با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید