خراسان/عموماً همه ما برنج را صرفا يک نوع ماده غذايي چاق‌کننده مي دانيم؛ اما اين ماده غذايي بدون خاصيت نيست. برنج که ماده غذايي اصلي در سراسر جهان به‌حساب مي‌آيد، انرژي فوري و ويتامين‌هاي ضروري بدن را تأمين مي‌کند و از طرفي سلامت پوست را بهبود مي‌بخشد.برنج در انواع و اندازه‌هاي مختلف وجود دارد؛ از جمله برنج دانه سفيد که به دليل تصفيه شدن ازارزش غذايي کمتري برخوردار است. اما نوع ديگر آن برنج سبوس‌دار است که ارزش غذايي بالايي دارد. به گزارش سايت Prevention ، شکي نيست که در صورت مصرف زياد برنج و کم تحرکي، فرد دچار چاقي مي‌شود. اما اگر متعادل مصرف کنيد و فعاليت جسمي نيز داشته باشيد، نه تنها ضرري ندارد بلکه هيچ‌ چيزي نمي تواند جاي آن را بگيرد. اما 6 مزيت اين محصول ، که بيش از نيمي از جمعيت اين سياره را سير مي‌کند:

از بيماري آلزايمر جلوگيري مي‌کند
مواد مغذي موجود در برنج قهوه‌اي با کمک به انتقال‌ دهنده‌هاي عصبي مانع از بروز بيماري آلزايمر مي‌شود. مانع از آثار سوء راديکال‌هاي آزاد که مي‌تواند بيماري‌هايي مانند زوال عقل و آلزايمر ايجاد کند، مي شود.
فاقد چربي مضر است
برنج قهوه اي هيچ چربي مضر يا کلسترول يا سديم ندارد و درنتيجه مانند غذاهاي فوري و شيريني‌ها مضر نيست.
فشارخون را مهار مي‌کند
ازآن جا ‌که برنج سديم پايين دارد، براي مبتلايان به فشارخون بالا مفيد است. سديم بالا در بدن خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را افزايش مي دهد
از بروز سرطان جلوگيري مي‌کند
برنج قهوه‌اي حاوي فيبرهاي غير محلول است و از بروز انواع مختلف سرطان پيشگيري مي کند. فيبر از بدن در برابر سرطان به خوبي محافظت مي کند. همچنين، ويتامين‌هاي مختلف و ترکيبات فلاوانوئيدي موجود در برنج به بدن کمک مي‌کند تا از شر راديکال‌هاي آزاد، رهايي پيدا کند.
از پوست مراقبت مي‌کند
استفاده موضعي از برنج به ‌ويژه آب برنج نيز مي‌تواند در درمان برخي بيماري‌هاي پوستي مؤثر واقع شود. ترکيبات برنج، به ويژه برنج سبوس‌دار ، التهاب را کاهش مي‌دهد. آنتي‌اکسيدان‌هاي موجود در برنج نيز روند پيري را به تأخير مي‌اندازد.
منبع انرژي است
برنج يک نيروگاه بزرگ انرژي به‌حساب مي‌آيد، زيرا مقادير زيادي کربوهيدرات دارد که به ‌عنوان سوخت بدن عمل مي‌کند. کربوهيدرات از طريق روند سوخت‌وساز به انرژي قابل‌استفاده تبديل مي‌شود. حتي مصرف کمي برنج، مقدار زيادي انرژي در بدن توليد مي‌کند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد