الو دکتر/ انسداد يکي از اعضاي اصلي دستگاه گوارش مي تواند باعث بروز وضعيتي اورژانسي در بدن شود و خطر مرگ را در پي داشته باشد، پس به کوچکترين هشدارها از سوي بدن خود اهميت دهيد.
بيماري انسداد روده يکي از بيماري هاي بسيارخطرناک است و به دليل آنکه در ابتدا علائم آن بروز نمي کند اغلب بيماران خيلي دير به پزشک مراجعه مي کنند.
علائم انسداد روده عبارت است از دل درد، احساس نفخ در شکم، يبوست، تهوع، عدم توانايي دفع و تورم معده که در صورت ناديده گرفتن اين مشکلات امکان انسداد کامل روده و پارگي آن وجود دارد و در اثر پارگي محتويات روده که حاوي مقادير بالايي باکتري است وارد حفره شکمي شده که علاوه بر خونريزي داخلي امکان عفوني شدن خون وجود دارد.
کارشناسان توصيه مي کنند در صورت بروز مشکلات گوارشي در ارتباط با روده افراد حتما به پزشک مراجعه کنند تا با آزمايش و احيانا تصويربرداري از روده، بيماري شناسايي شود.
براساس تحقيقات بيماري انسدادي روده در اثر عوامل مختلفي از جمله مصرف برخي از داروها، سرطان روده بزرگ، بيماري کرون و پارکينسون ايجاد مي شود، همچنين انجام جراحي در ناحيه شکم نيز مي تواند باعث کند شدن حرکت روده و انسداد آن شود که اين بيماري يکي از مشکلات اورژانسي و پرمراجعه در بسياري از بيماران پس از انجام جراحي در ناحيه شکم است.
درمان مشکل انسداد روده توسط دارو و در مراحل حاد با جراحي انجام مي شود که پس از جراحي نيازمند مراقبت هاي دقيق از سوي پزشک و بيمار تا زمان بهبود کامل است.
براي جلوگيري از بروز انسداد روده در وهله اول رعايت رژيم غذايي حاوي فيبر، ميوه، سبزيجات و آب فراوان اهميت دارد، همچنين پياده روي و ورزش مي تواند باعث سرعت حرکات روده و به اين ترتيب حفظ سلامت دستگاه گوارش فرد شود.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد