عصر ايران/ براي بهبود گوارش خود، نوشيدن آب گرم به طور منظم را آغاز کنيد زيرا غده گوارشي را براي ارائه عملکرد درست و بهتر تحريک مي کند. آب گرم به تجزيه غذا در معده کمک مي کند، از اين رو، سيستم گوارش نيازي به سخت کار کردن ندارد و همچنين، انرژي کمتري براي فرآيند گوارش استفاده مي کند.
آغاز روز با نوشيدن يک ليوان آب تازه و تصفيه شده روالي است که بسياري از مردم به منظور حفظ سلامتي خود آن را هر روز انجام مي دهند. نوشيدن يک ليوان آب هنگام صبح عادتي خوب محسوب مي شود اما اين که آب سرد را ترجيح مي دهيد يا آب گرم مساله مهمي است.
پزشکان نوشيدن آب گرم را هنگام صبح توصيه مي کنند، حتي اگر چندان به مذاق جوانه هاي چشايي خوش نيايد. مي توان يک ليوان آب ساده نوشيد يا مقدار کمي آب ليمو براي بهبود مزه به آن اضافه کرد.
البته، نوشيدن آب گرم تنها به ساعات صبحگاهي محدود نمي شود. در ادامه با برخي از فوايد سلامت نوشيدن آب گرم بيشتر آشنا مي شويم.

بهبود گوارش

براي بهبود گوارش خود، نوشيدن آب گرم به طور منظم را آغاز کنيد زيرا غده گوارشي را براي ارائه عملکرد درست و بهتر تحريک مي کند. آب گرم به تجزيه غذا در معده کمک مي کند، از اين رو، سيستم گوارش نيازي به سخت کار کردن ندارد و همچنين، انرژي کمتري براي فرآيند گوارش استفاده مي کند.
افزون بر اين، آب گرم به بدن در خلاص شدن از شر اسيد اضافي معده و خنثي سازي شيره هاي گوارشي کمک مي کند.
افرادي که از گوارش ضعيف رنج مي برند مي توانند نوشيدن يک ليوان آب گرم در ابتدا و انتهاي روز را مد نظر قرار دهند.

تسکين يبوست
نوشيدن منظم آب گرم با معده خالي مي تواند به تنظيم حرکات روده و مبارزه با يبوست کمک کند. يبوست هنگامي که محتواي آب در روده کم است، رخ مي دهد که به شکل گيري مدفوع خشک و دشواري در دفع مدفوع منجر مي شود.
نوشيدن آب گرم به حفظ نظم و عملکرد درست دستگاه گوارش کمک مي کند. اين کار به تجزيه بقاياي مواد غذايي کمک مي کند و قضاي حاجت بي دردسر و کمتر دردناک را به همراه دارد. همچنين، نوشيدن آب گرم نفخ شکمي، درد و ناراحتي که بيشتر با يبوست در ارتباط است را کاهش مي دهد.
نوشيدن يک ليوان آب گرم هر روز صبح با معده خالي براي مبارزه با يبوست توصيه مي شود. براي افزايش فوايد مي توانيد مقداري عسل يا آب ليمو به آب گرم اضافه کنيد.

تسکين گلودرد
گلودرد يک مشکل شايع است که با درد و سوزش گلو توصيف مي شود و به واسطه عفونت سرماخوردگي يا آنفلوآنزا شکل مي گيرد. نوشيدن آب گرم گلودرد را تسکين مي دهد و احساس راحتي بيشتري را در فرد ايجاد مي کند.
آب گرم به حل کردن مخاط غليظ و حذف آن از دستگاه تنفسي کمک مي کند.
افزون بر نوشيدن آب گرم، شما مي توانيد نوشيدن مايعات گرم مانند چاي و دمنوش هاي گياهي را نيز مد نظر قرار دهيد.
همچنين، مي توانيد با حل کردن نصف قاشق چايخوري نمک در يک ليوان آب گرم و غرغره کردن آن به درمان گلودرد و عفونت گلو کمک کنيد.

درمان گرفتگي بيني

نوشيدن آب گرم درمان طبيعي خوبي براي گرفتگي بيني محسوب مي شود. آب گرم به پاکسازي حفره هاي بيني کمک مي کند و در زمان گرفتگي بيني آرامش را براي فرد به ارمغان مي آورد. هنگامي که آب گرم مي نوشيد به کاهش غلظت و شکل گيري مخاط در حفره هاي بيني و دستگاه تنفسي کمک مي کنيد. اين شرايط احتمال رشد ويروس ها يا باکتري ها در اين مناطق را کاهش مي دهد.
همچنين، نوشيدن آب گرم به سم زدايي کمک مي کند و از اين رو، بدن قادر به خلاص شدن از شر سموم خواهد بود. اين شرايط به تسريع روند بهبودي کمک مي کند.

کاهش وزن

افرادي که يک رژيم غذايي سخت و برنامه ورزشي منظم را براي کاهش وزن دنبال مي کنند مي توانند از فوايد نوشيدن آب گرم به جاي آب سرد بهره‌مند شوند. آب گرم دماي مرکزي بدن را افزايش مي دهد که اين شرايط نرخ سوخت و ساز را افزايش مي دهد. افزايش نرخ سوخت و ساز به سوزاندن کالري بيشتر کمک مي کند.
آب گرم به تجزيه رسوبات چربي در بدن نيز کمک مي کند.
براي افزايش فوايد، شما مي توانيد مقدار اندکي آب ليمو را به يک ليوان آب گرم اضافه کرده و هر روز صبح بنوشيد. اين کار به تجزيه هر چه بهتر چربي يا بافت چربي کمک خواهد کرد. افزون بر اين، فيبر پکتين موجود در ليمو به کنترل هوس هاي غذايي کمک خواهد کرد که مي تواند به معناي پرهيز از خوردن غذاهاي چرب و ناسالم باشد.

سم زدايي بدن
نوشيدن آب گرم مي تواند به پاکسازي بدن از طريق تخليه سموم مضر کمک کند. هنگامي که چند ليوان آب گرم در روز مي نوشيد، اين کار به افزايش دماي بدن منجر مي شود. از اين رو، ميزان تعريق براي خنک سازي بدن افزايش مي يابد. تعريق به تخليه سموم از بدن کمک مي کند.
مصرف روزانه آب گرم پوست را نيز سم زدايي مي کند و از اين رو، احتمال ابتلا به بيماري هاي مرتبط با پوست مانند آکنه و لکه هاي پوستي را کاهش مي دهد. به طور کلي، نوشيدن آب براي سم زدايي و از بين بردن ناخالصي هاي موجود در بدن گزينه خوبي است.
براي کسب نتايج بهتر مي توانيد مقداري آب ليمو به ليوان آب گرم خود اضافه کنيد.

کاهش گرفتگي هاي قاعدگي

اگرچه عجيب به نظر مي رسد، اما نوشيدن آب گرم مي تواند به پيشگيري و کاهش گرفتگي هاي دردناک قاعدگي کمک کند. آب گرم عضلات منقبض در رحم را آرام مي سازد که اين شرايط تسکين فوري از گرفتگي ها و اسپاسم هاي عضلاني را به همراه دارد.
افزون بر اين، نوشيدن آب گرم به توقف حفظ آب توسط بدن کمک مي کند و از نفخ دردناک در دوران قاعدگي پيشگيري مي کند.
افزون بر نوشيدن آب گرم، هنگام گرفتگي قاعدگي مي توانيد يک کيسه آب گرم را براي تسکين درد روي قسمت پاييني شکم قرار دهيد.

بهبود گردش خون
نوشيدن آب گرم به بهبود گردش خون کمک خواهد کرد که براي حرکت خون در سراسر بدن به منظور ارسال اکسيژن و مواد مغذي به بافت ها و اندام هاي مختلف بسيار مهم است. گردش خون مناسب براي عملکرد درست و مناسب عضله و عصب ضروري است.
هنگاي که آب گرم مي نوشيد، رسوبات چربي در بدن سوزانده مي شوند و رسوبات موجود در سيستم عصبي نيز تجزيه مي شوند. اين شرايط به بهبود گردش خون در بدن و همچنين، تخليه سموم مضر منجر مي شود. از نوشيدن آب بسيار سرد پرهيز کنيد زيرا مي تواند به تنگ شدن رگ ها منجر شود.

کند شدن روند پيري

نوشيدن آب گرم براي پوست نيز خوب است. اين کار به حذف سموم و ديگر ناخالصي ها از بدن کمک مي کند. سموم مختلفي در پيري زودرس و برخي مشکلات سلامت نقش دارند. همچنين، نوشيدن آب گرم به ترميم سلول هاي پوست کمک مي کند و از اين رو، در جوان سازي و بهبود قابليت ارتجاعي پوست نقش دارد.
براي بهره‌مندي از فوايد بيشتر در زمينه سم زدايي مي توانيد آب نصف يک ليمو را به ليوان آب گرم خود اضافه کنيد و سپس آن را بنوشيد.

بهبود خواب
اگر با مشکلات خواب مواجه هستيد و به راحتي به خواب نمي رويد، نوشيدن آب گرم پيش از به تختواب رفتن مي تواند به بهبود خواب کمک کند. آب گرم دماي داخلي بدن را افزايش مي دهد که اين شرايط به آرامش و شل شدن بدن، آرامش اعصاب و احساس خواب آلودگي و آرامش کمک مي کند.
همچنين، نوشيدن آب گرم از هوس هاي نيمه شب پيشگيري کرده و احساس شادابي صبحگاهي را موجب مي شود.

نکات مهم
همواره آب ولرم يا گرم بنوشيد و از نوشيدن آب داغ پرهيز کنيد زيرا آب داغ مي تواند به بافت دهان و مري آسيب برساند.
پس از جوشاندن آب، اجازه دهيد دماي آب کاهش يابد و سپس آن را مصرف کنيد.
هنگام غذا آب ولرم بنوشيد زيرا نوشيدن آب سرد موجب مي شود بدن به انرژي بيشتري براي افزايش دماي خود نياز داشته باشد و اين مساله بر فرآيند گوارش تاثير منفي مي گذارد.
پس از ورزش از نوشيدن آب گرم پرهيز کنيد زيرا دماي بدن به خودي خود بالا است و نوشيدن آب گرم دماي بدن را بيش از اندازه افزايش مي دهد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد