فارس/ عضو انجمن علمي طب سنتي ايران گفت: علت ايجاد سنگ درقسمتهاي مختلف بدن (از جمله کليه، کيسه صفرا و ...) وجود حرارت خارج از اعتدال يا سردي بيش از اندازه در بدن و نيز انباشتگي بدن از اخلاط غليظ و لزج است.
غلامرضا کرد افشاري، عضو انجمن علمي طب سنتي ايران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري فارس گفت: مهم‌ترين روش درماني طب نوين در سنگهاي علامت دار کيسه صفرا، جراحي است که البته عوارض خاص خود را دارد.
وي افزود:در افراد مبتلا به سنگ کيسه صفرا، که از جراحي امتناع مي کنند يا کانديد جراحي نيستند، مي‌توان از داروي حل کننده سنگ استفاده کرد اما اين دارو حداقل بايد به مدت 2 سال استفاده شود و قيمت آن بسيار گران است. از سوي ديگر بعد از قطع درمان امکان تشکيل دوباره سنگ در بيمار کاملا وجود دارد.
کرد افشاري ادامه داد: از ديدگاه طب سنتي، علت ايجاد سنگ درقسمت‌هاي مختلف بدن (از جمله کليه، کيسه صفرا و ...) وجود حرارت خارج از اعتدال يا سردي بيش از اندازه در بدن و نيز انباشتگي بدن از اخلاط غليظ و لزج است.
اين متخصص طب سنتي افزود: حرارت يا سردي زياد باعث خشک شدن و افزايش غلظت رطوبات زايد شده و اخلاط غليظ را سفت و متحجر و تبديل به سنگ مي‌کند.
کرد افشاري مهمترين راه پيشگيري از بروز سنگ را جلوگيري از ايجاد فضولات و اخلاط غليظ و لزج دانست و گفت: اين امر جز با تقويت معده و قوه هاضمه و نيز مصرف مواد غذايي مناسب امکان پذير نيست.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد