فارس/ رييس انجمن دندان پزشکان عمومي ايران گفت: اين طرز استفاده از دهان شويه که بلافاصله بعد از مصرف آن را از دهان تخليه و دهان را بشوييم بسيار غلط است و تاثيري در بهداشت دهان ندارد بلکه دهان شويه بايد به مدت يک ساعت در دهان بماند يا هر ده دقيقه تخليه و تعويض شود.
باقر شهني زاده گفت: بوي بد دهان مي تواند عوامل دهاني و غير دهاني داشته باشد، از جمله عوامل غير دهاني مي توان به بيماري هاي گوارشي، عفونت ها سينوسي، عفونت ها ريوي و بلع برعکس اشاره کرد که اين افراد بايد براي معاينه و درمان به پزشک متخصص مربوطه مراجعه کنند.
رييس انجمن دندان پزشکان عمومي تصريح کرد: در اکثر موارد بوي بد دهان مي تواند به دليل ماندن غذا در بين دندان ها و به وجود آمدن پوسيدگي دندان ها باشد، و در بيشتر مواقع اين بو مربوط به پوسيدگي هايي است که امکان تميز کردن آنها توسط مسواک وجود ندارد، درمان اين پوسيدگي ها در مواقعي با جرم گيري و پر کردن صورت مي گيرد. همچنين در افرادي که از دندان هاي مصنوعي استفاده مي کنند ماندن مواد غذايي در بين اين دندان ها و نشستن دندان هاي مصنوعي باعث بروز بوي بد دهان مي شود.
شهني زاده افزود: بيماري هاي لثه يکي ديگر از علل به وجود آمدن بوي بد دهان هستند به اين صورت که، با عقب رفتن لثه ها حفره هايي بين لثه و دندان به جود مي آيد که اين محل نيز گير غذايي ايجاد کرده و به محلي براي تجمع ميکروب ها تبديل مي شود که اين ميکروب ها باعث بروز بوي بد دهان خواهند شد. اين بيماران اگر مشکل پوسيدگي دنداني نداشته باشند براي درمان بيماري لثه بايد اقدام کنند که در مواقعي نيز براي درمان نياز به جراحي دارند.
اين دندان پزشک عمومي بيان کرد: دهان شويه هايي که در اين مواقع تجويز مي شود خاصيت کشتن ميکروب ها را ندارد بلکه خاصيت پيشگيري کننده دارند. اين طرز استفاده از دهان شويه که بلافاصله بعد از مصرف آن را از دهان تخليه و دهان را بشوييم بسيار غلط است و تاثيري در بهداشت دهان ندارد بلکه دهان شويه بايد به مدت يک ساعت در دهان بماند يا هر ده دقيقه تخليه و تعويض شود.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد