سلامت نيوز/ معمولاً براي کاهش خستگي جسمي در يک روز پرمشغله، با فشار آوردن روي انگشتانمان يا با کج و راست کردن گردن و کمر، کمي خود را کش و قوس مي‌دهيم. اين حرکت در تمامي سنين حتي در جوانان و نوجوانان نيز مشاهده مي شود. تعداد زيادي از مردم در حالي که از عوارض و خطرات شکستن قولنج مطلع هستند اما بدون توجه به آن به اين کار ادامه مي دهند.اما آيا مي‌دانيد اين حرکت به‌ويژه درگردن، سلامت ما را به خطر مي‌اندازد و به گردن درد و حتي سکته منجرمي شود؟
آيا مي‌دانيد چرا هنگام شکستن قولنج صداي ترکيدن ايجاد مي‌شود؟ درواقع صدابر اثر ترکيدن حباب‌هاي هواست که در مايع سينوويال توليد مي‌شود. اين مايع چسبناک مانند چرب کننده‌اي است که حرکت مفصل‌ها را آسان‌تر مي‌کند. به عبارت ديگر، مايع سينوويال بين هر استخوان کوچک گردن است و با اين حرکت احتمال آسيب ديدگي جبران ناپذير وجود دارد.

بدترين اتفاق ناشي از اين عادت چيست؟
به نقل از سايت Reader s Digest، سکته بدترين اتفاقي است که مي‌تواند بيفتد. اگرچه اين حرکت بي‌ضرر به نظر مي رسد اما مانع از خون‌رساني به قسمتي ازمغز مي‌شود. گفته مي شود اين حالت خطرناکي است که احتمال مرگ سلول‌هاي مغزرا در عرض 5 دقيقه براثر قطع جريان اکسيژن افزايش مي دهد.

علت سکته به دليل شکستن قولنج گردن:
احتمال پارگي ريز در ديواره رگ‌هايي که از گردن عبور مي‌کند، وجود دارد. اين قسمت آسيب ‌ديده مي‌تواند باعث لخته شدن خون شود. با گيرکردن لخته خون در رگ‌هاي مغزي احتمال سکته وجود دارد. شکستن قولنج گردن، باعث کشيدگي غيرضروري رباط‌ها در اين قسمت مي شود. رباط با ضعيف شدن ديگر قادر به نگهداري گردن نيست، درنتيجه فرد دچار گردن درد مي‌شود. خوب است بدانيد با اين کار هرچه قدر هم قولنج بشکنيد ديگر نمي‌توانيد گردن درد را تسکين دهيد و براي آرام کردن اين درد بايد مسکن مصرف کنيد.همچنين هرگز نبايد از فرد ديگري براي شکستن قولنج کمک بگيريد چون احتمال آسيب ديدگي ستون فقرات، کوفتگي، ضرب‌ديدگي و دررفتگي مفاصل وجود دارد. از طرفي شکستن قولنج براي افرادي که در ميانسالي و سالمندي قرار دارند خطرناک‌تر است چون به دليل ضعف مفاصل، ابتلا به آرتروز يا پوکي استخوان ممکن است دچار دردهاي شديد در ناحيه موردنظر و حتي شکستگي استخوان شوند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد