مهر/ بي‌شک يکي از محبوب‌ترين خيابان‌هاي پايتخت است. خياباني طويل که هرگوشه‌اش يادآور خاطرات زيادي است. از مدارس فراوان اين خيابان تا حسينه‌ها و مساجد مشهورش و شخصيت‌هايي که در اين خيابان زندگي‌ کرده‌اند اين خيابان را يکي از مشهورترين خيابان‌هاي تهران کرده‌است. خياباني که هنوز توانسته بافت سنتي خود را حفظ کند و کسبه آنجا همديگر را به خوبي مي‌شناسند. کفاشي «شهرابي» يکي از مغازه‌هاي اين خيابان است که سالها همه اهالي صاحبش را به دست داشتن در کارهاي خير مي‌شناسند. کفاش مهرباني که کفش‌هاي بي استفاده مردم را تعمير مي‌کند تا به دست نيازمندان برساند. با اين کفاش مهربان گفتگو کرديم.

تقريبا همه محل از من کفش خريده‌اند
آقاي شهرابي متولد ۱۳۲۲ در شهراب است. از ۱۰ سالگي با شاگردي کردن در مغازه‌هاي مختلف وارد صنف کفاش‌ها مي‌شود:« آن وقت‌ها اين خيابان پر از کفاشي بود و من هم شروع به شاگردي کردم.در بهارستان و سپهسالار هم حسابي شاگردي کردم تا اينکه از سال ۴۷ اين مغازه را گرفتم و از آن موقع اينجا مشغولم.» ۴۸ سال حضور در اين محله آقاي شهرابي تبديل به يکي از کسبه قديمي اين خيابان کرده‌است. کسبه‌اي که همه اهالي او را به خوبي مي‌شناسند و به قول خودش اهل محل حداقل يکبار از او کفش خريده‌اند و براي بدست آوردن تعداد کفش‌هايي که دوخته بايد عدد ۵۰ را در ۳۶۵ روز سال ضرب کنيد. چون هر روز يک کفش مي‌دوزد.

دوست ندارم مغازه‌ام امروزي باشد
اين مغازه کوچک هم کارگاه است و هم محل فروش است و صاحبش پيرمرد آرام و ساکتي‌ست که در جواب همه سوالهايمان به کوتاهترين جواب بسنده مي‌کند. حتي دوست ندارد توضيح دهد که خيلي از مشتري‌هايش چهره‌هاي شناخته شده‌اي هستند که او برايشان کفش دوخته‌است. وقتي مي‌پرسم که دلش مي خواهدد مثل باقي فروشگاه‌هاي امروزي شکل و شمايل مغازه‌اش را تغيير بدهد تا شايد حتي فروش بيشتري داشته باشد مخالفت مي‌کند و مي‌گويد:«همه در اين محل مرا اين‌طوري مي‌شناسند. چون اينجا کارگاه هم هست نمي‌شود خيلي لوکس و امروزي ساخت. من هم به اين شيوه عادت کردم.»

کفش‌هاي بلااستفاده را براي نيازمندان تعمير مي‌کنم
کفش‌هاي مغازه همگي کار دستان زحمتکش آقاي شهرابي ست که مي‌گويد همگي چرم طبيعي ست و حتي کفش‌هاي خودش را خودش مي‌دوزد تا کفش‌هاي خانواده از اين لحاظ هميشه تامين باشد. اما آقاي شهرابي علاوه بر خانواده به فکر کفش نيازمندان هم بوده‌است. اهالي محل مي دانند اگر کفش بلااستفاده‌اي و حتي معيوب هم به دست آقاي شهرابي برسد، او با حوصله آنها را تعمير مي‌کند تا به دست نيازمنداني که به او مراجعه مي‌کنند برساند. او درباره اين کفش‌ها مي‌گويد:« کفش‌هايي که به دستم مي‌رسد را طوري تعمير مي‌کنم که حداقل تا ۶ماه قابل استفاده باشد.» براي همين است که هيچ‌کس از اين مغازه دست خالي بيرون نمي‌رود.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد