تسنيم/ مدير کل نظارت و ارزيابي خدمات گردشگري درباره شرايط سفر به ترکيه توضيحاتي ارائه داد.

ولي تيموري، مدير کل نظارت و ارزيابي خدمات گردشگري در خصوص وضعيت فعلي گردشگري در ترکيه و اقدامات کشورمان براي امنيت افرادي که به اين کشور سفر مي‌کنند گفت: در هر حال آخرين توصيه‌اي که از وزارت خارجه به دست ما رسيده بر اين بوده که هموطنان و مسافراني که قصد سفر به مقاصد مختلف ترکيه را دارند ملاحظات امنيتي را رعايت کنند و همکاران ما در شرکت‌هاي ارائه دهنده خدمات مسافرتي نيز به آنها اطلاع‌رساني کنند.

وي اظهار داشت: ما هم مجددا اين امر را اعلام مي‌کنيم و به هر حال انتظار داريم که همکارانمان در شرکت‌هاي ارائه دهنده خدمات مسافري و مسافران ملاحظات امنيتي را رعايت کنند. بنابراين توصيه ما به کساني که قصد سفر به ترکيه را دارند اين است که تا جايي که مي‌توانند از سفرهاي گردشگري که معمولا به عنوان سفرهاي غيرضروري تلقي مي‌شوند، اجتناب کنند.

مدير کل نظارت و ارزيابي خدمات گردشگري افزود: به هر حال ما هنوز بحث ممنوعيت سفر به ترکيه را مطرح نکرديم چون ممنوعيت سفر در شرايط و توافق‌هاي بين‌المللي معناي خاصي دارد و ممکن است يک سري مسائل و تعهدات مالي را براي بخش‌هاي خصوصيمان به همراه داشته باشد و اصطلاحا ما آن را شرايط بحراني مي‌گوييم. بنابراين فعلا شرايط بحراني نيست و توصيه وزارت خارجه، وزارت کشور و ساير ارگان‌هايي که به نوعي در موضوع امنيت هموطنانمان نقش دارند به ما به عنوان سازمان متولي گردشگري اين است که بگوييم سفرهاي غيرضروري انجام نشوند.

تيموري تصريح کرد: ما به دفترهاي خدمات مسافرتي مي‌گوييم که براي رعايت ملاحظات امنيتي در صورتي که اتفاقي رخ داد يا متوجه مورد يا حادثه‌اي مشکوک شدند، مراتب را به نمايندگي‌هاي کشورمان در ترکيه اطلاع بدهند و آنها را در جريان بگذارند و اطلاعات و ابلاغيه‌هايي را که نمايندگان کشورمان در ترکيه صادر مي‌کنند را هميشه مدنظر قرار بدهند.

وي افزود: تا جايي که اطلاع داريم فعلا هيچ کشوري سفر به ترکيه را ممنوع اعلام نکرده است. ما در دوره‌اي از سال جاري سفر به ترکيه را ممنوع اعلام کرديم و همزمان با ما برخي از کشورها از جمله روسيه هم اين کار را کرده بودند ولي فعلا تا اين ساعت ما هيچ ممنوعيتي را براي سفر گردشگران به کشور ترکيه نشنيديم و خودمان هم رصد مي‌کنيم.

مدير کل نظارت و ارزيابي خدمات گردشگري گفت: مطمئن باشيد به محض اينکه خبر بحراني بودن شرايط ترکيه براي گردشگران به دست ما برسد نمايندگي‌هاي کشورمان به سرعت اطلاع رساني مي‌کنند و ما هم همين توصيه‌هاي وزارت خارجه را در سطح کشور به هموطنان و همکارانمان در بخش غير دولتي منعکس خواهيم کرد.

تيموري ادامه داد: ما در اين چارچوب و با توجه به آسيب‌ها و روندي که در پيش ميرود کارگروه را به صورت مشخص براي اين موضوع هماهنگ کرده و برنامه ريزي کرديم. اين کارگروه اين هفته هم جلسه‌اي خواهد داشت و براي نحوه برنامه ريزي‌هايمان و ايفاي تعهداتي که بخش‌هاي خصوصي با طرف‌هاي مقابلشان و با کارگزاران در کشور ترکيه دارند.

وي اظهار داشت: اين کارگروه که کميته‌اي ذيل کميته ساماندهي تورهاي خروجي براي موضوع ترکيه است از سازمان هواپيمايي، وزارت امور خارجه و سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با بخش‌هاي خصوصي، دفاتر تورگرداني و شرکت خدمات مسافرتي را شامل مي‌شود و ايرلاين‌هاي که کار پروازهاي چارتري به آن کشور را برعهده دارند.

مدير کل نظارت و ارزيابي خدمات گردشگري افزود: در اين کارگروه نشستي براي تنظيم برنامه‌هاي سفر در روزهاي نوروز خواهيم داشت که به طور قطع با توجه به محدوديت‌ها و ملاحظات امنيتي موجود سعي بر اين خواهد بود که محدوديت‌هايي را در پيش بگيرند چرا که اگر همکاران ما در بخش غير دولتي اين فکر را نداشته باشند و اين پيش‌بيني را نکنند. هر چه قدر به زمان سفرهاي نوروزي نزديک‌تر مي‌شويم ممکن است تعهدات سنگين‌تري داشته باشد و خسارت‌ها و ضررهايي را متوجه همکارانمان در بخش دفاتر خدمات مسافرتي شود و با توجه به شرايط فصلي بودن سفر در کشور چه بسا منتظر هستند که زمان‌هاي خاصي که براي سفر به يک مقصد خاص وجود دارد استفاده بهينه بکنند، ما با درک اين مفهوم اهميت کار آنها و نقششان در صنعت گردشگري و اشتغال‌زايي کشور به طور قطع دنبال اين هستيم که خداي نکرده خسارت‌هايي که ممکن است براي آنها داشته باشد به حداقل برسد.

تيموري تصريح کرد: ما به عنوان دولت به هيچ وجه دنبال اين نيستيم که بخواهيم با محدود کردن سفر به کشور ترکيه و مقاصد گردشگري آنها، همکارانمان را در بخش‌هاي غير دولتي دچار آسيب کنيم بلکه هدف تامين امنيت گردشگران ايراني و کاهش دامنه خسارت‌هايي است که بعد از آن ممکن است متوجه خود اين همکاران باشد.

وي در بخش ديگري از سخنانش با اميدواري نسبت به آرام شدن وضعيت حاکم بر کشور ترکيه ادامه داد: ما از نا آرامي و آشوب کشورهاي ديگر خوشحال نمي‌شويم چرا که ممکن است ناامني کشورهاي اطرافمان آسيب‌هايي را هم براي خودمان داشته باشد. بنابراين ما ضمن اينکه اين موضوع و وضعيت را به خصوص در صنعت گردشگري که يک صنعت مبتني بر صلح و تفاهم ميان ملت‌ها است، رد مي‌کنيم.

مدير کل نظارت و ارزيابي خدمات گردشگري گفت: به شدت عاملاني که قصد انجام عمليات تروريستي و ناامني در کشورها و مقاصد مختلف گردشگري دارند را محکوم مي‌کنيم.

تيموري توصيه کرد: ما بايد گام به گام به سمتي برويم که حجم بالايي از سفرهاي گردشگران ايراني به خارج از کشور را به سمت سفر به داخل کشور ببريم تا يک نوع توزيع عادلانه ثروت و درآمد در کشور اتفاق بيفتد.

وي افزود: از فوايد ديگر سفر گردشگران کشورمان به داخل کشور مي‌توان به خارج نشدن بار مالي حاصل از گردشگران به خارج از کشور اشاره کرد.

مدير کل نظارت و ارزيابي خدمات کشوري خاطرنشان کرد: سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري از 3 سال گذشته مصمم بوده که اين توازن را ميان گردشگران ورودي و خروجي برقرار کند و خوشبختانه شرايط به سمتي پيش رفته که تا حالا اين سياست سازمان هم درحال محقق شدن است. صدا و سيما و مطبوعات هم کمک کنند که ما بتوانيم گردشگري داخليمان را به عنوان الگويي و مدلي براي جايگزيني گردشگري خروجي در کشور جاي بيندازيم.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد