فارس/ اولين فروند از هواپيماهاي قرارداد ايران‌اير با کمپاني سازنده ايرباس، روز آينده با هدايت خلبانان ايراني به فرودگاه مهرآباد ايران مي‌آيد و به ناوگان ايران‌اير مي‌پيوندد.

در اجراي قرارداد کمپاني ايرباس با ايران‌اير براي فروش هواپيما به ايران، اولين فروند از اين هواپيماها با مدل 321 و رجيستر EP-IFA‌‌ تحويل شرکت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران مي‌شود.
‌اين هواپيماي ايرباس روز گذشته پس از انجام تست‌هاي فني از فرودگاه هامبورگ آلمان عازم فرودگاه تولوز فرانسه شد و قرار است از فرانسه به ايران بيايد.
طبق برنامه، اين هواپيما با هدايت خلبانان ايراني روز پنجشنبه از فرودگاه تولوز فرانسه عازم تهران مي‌شود و راس ساعت 14:30 روز پنجشنبه در فرودگاه مهرآباد بر زمين مي‌نشيند.
طبق اعلام شرکت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران‌ در آييني که به همين منظور در آشيانه مهندسي و تعميرات ايران‌اير برگزار مي‌شود، برخي مسئولان لشکري و کشوري حضور خواهند داشت.
شرکت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران اعلام کرده است که از اين هواپيماي 190 نفره در مسيرهاي داخلي‌ استفاده خواهد کرد.
به گزارش فارس پيش از اين مديرعامل هما در اين‌باره به فارس گفته بود که ‌طبق قرارداد ايران‌اير با کمپاني ايرباس، اين هواپيما با رجيستر EP-IFA‌‌ گواهينامه ثبت اخذ کرد‌.
بنا به گفته فرهاد پرورش ‌ايرباس 321 از سازمان هواپيمايي ايران گواهينامه ثبت دريافت کرده است؛ اين هواپيما در پروازهاي داخلي پرواز خواهد کرد، البته ظرفيت انجام پروازهاي خارجي را دارد اما برنامه‌ريزي کرده‌ايم فعلاً در پروازهاي داخلي پرواز کند.
پرورش ‌اين را هم گفت که اميدواريم تا قبل از نوروز 1396 چند فروند از هواپيماهاي قرارداد ايرباس با ايران‌اير تحويل هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران شود.
بنابراين گزارش خانواده هواپيماهاي ايرباس 320 در دسته بندي هواپيماهاي باريک پيکر قرار دارند. اين خانواده شامل مدل‌هاي ايرباس 318، ايرباس 319، ايرباس 320 و ايرباس 321 است.
برد اين هواپيما در مدل 321 ‌حدود 5 هزار و 950 کيلومتر و سرعت بهينه اين هواپيماها‌ در مقياس زميني حدود 829 کيلومتر بر ساعت است.
ايرباس 321 ‌هواپيمايي باريک پيکر با برد متوسط است، نخستين پرواز اين هواپيما در يازدهم مارس سال 1993 با موفقيت انجام شد و شرکت‌هاي هواپيمايي لوفت هانزا و آليتاليا نخستين سفارش دهندگان اين پرنده بودند.
اين هواپيما مجهز به دو موتور توربوفن است که هرکدام توانايي توليد حداکثر 33000 پوند نيرو را دارند و سرعت هواپيما با کمک آن ها به 829 کيلومتر بر ساعت مي‌‌رسد.
ابعاد بدنه ايرباس 321 به ترتيب براي طول 44.51 متر، عرض 3.95 متر، فاصله دو سر بال 35.8 متر و ارتفاع آن از دم تا زمين 11.76 متر است.
اين هواپيماي باريک پيکر توسط دو خدمه پرواز هدايت مي‌شود و حداکثر وزن برخاست آن 93.5 تن است و مي‌تواند بدون توقف مسيري به طول 5 هزار 900 کيلومتر را پرواز کند.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد