آخرین خبر/ فضای سیاسی و رسانه ای از عصر روز گذشته تحت تاثیر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی قرار گرفته است، پیام های تسلیت مقامات کشورهای خارجی، اظهار نظر مسئولان کشوری و بازتاب رسانه ای درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی به همراه حواشی آن از جمله مهمترین خبرهای چند ساعته گذشته بوده است.

افشاگری و گریه دو چهره اصولگرا در تلویزیون
دقایقی بعد از اعلام خبر رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی صداوسیما به پوشش وسیع درگذشت وی پرداخت و با دعوت از چهره های شاخص سیاسی، اظهار نظرهای مختلفی را پیرامون عملکرد وی در انقلاب مورد بازتاب قرار داد.
در یکی از این برنامه ها که از شبکه یک سیما پخش شد، اسدالله بادامچیان به افشای مطلبی پرداخت که آیت الله هاشمی به وی توصیه کرده بود تا زمان زنده بودنش از انتشار آن خودداری کند.
وی در تشریح این مطلب گفت: بعد از قضایای ۱۵خرداد به این نتیجه رسیدیم که به جهاد مسلح نیاز داریم و توانستیم ۷ سلاح کمری با ۷ فشنگ تهیه کنیم که یکی از این اسلحه‌ها که حسنعلی منصور نخست وزیر رژیم شاه و تصویب‌کننده لایحه حقارت‌بار کاپیتولاسیون را به درک واصل کرد، توسط آقای هاشمی رفسنجانی داده شد.
احمد توکلی هم که از منتقدین سیاسی و از رقبای انتخاباتی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بود در برنامه زنده شبکه یک، حین سخن درباره او گریست در حالی که نمی توانست احساسات خود را کنترل کند گفت: امروز نباید کسی از بیان خوبی ها و خدمات هاشمی خجالت بکشد.


ممانعت فائزه از مصاحبه همسر آیت الله هاشمی رفسنجانی
صبح امروز عفت مرعشی همسر آیت الله هاشمی رفسنجانی پس از حضور در جماران و اصرار خبرنگاران برای بیان مطالبی درباره آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: مردم خیلی لطف کردند که در مراسم حاضر شدند اما فائزه هاشمی از مصاحبه مادرش ممانعت می کرد.
فاطمه هاشمى دختر وی نیز در حاشیه مراسم اظهار داشت: اصلا باورم نمی‌شود که دیگر پدرم در میان ما نیست. وى افرود: دیروز حال آیت الله هاشمى خوب بود و هیچ مشکلى نداشت. درگذشت پدرم اصلا قابل باور نیست.
غلامعلی رجایی مشاور آیت الله هاشمی رفسنجانی هم با روایت آخرین روز کاری وی گفت: من دیروز مثل هر روز که وارد می شدم ایشان استقبال کردند و در رابطه با آقای طبرسی و فرزندانشان مطلبی را به ایشان گفتم و ایشان سلام رساندند و جویای احوال فرزندانشان شدند.
چون از ویژگی های ایشان این بود که از دوستان امام و انقلاب تفقد می کرد و بعد هم به همان وضعی که هر روز ایشان از من جدا می شد 19 پله را در کمال شادابی و با لبخند طی کردند و تا ظهر هم جلسه کمیسیون نظارت مجمع بود و وزرای بهداشت و نیرو را ملاقات کردو خیلی راحت تا ساعت 5 مجمع بود اما بعد متاسفانه این اتفاق ناگوار افتاد و ایشان به وصال حق رسید.

پاسخ وزیر بهداشت به یک شبهه
سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر درباره برخی از شبهات مطرح شده در رسانه های غربی در زمینه درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: غربی ها غلط کردند در این زمینه شبهه ایجاد کرده اند. جای هیچ شبهه ای وجود ندارد.

بازتاب وسیع خبر درگذشت آیت الله و پیام تسلیت مقامات خارجی
درگذشت ناگهانی و غیر منتظره آیت الله هاشمی رفسنجانی بازتاب خبری سریع و گسترده ای در رسانه های جهان داشت و بسیاری از مقامات کشورهای مختلف با ارسال پیام درگذشت وی را تسلیت گفتند.
بنا بر اعلام رویترز، یک مقام وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه به وقت واشنگتن ضمن تسلیت درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، وی را «شخصیتی برجسته» در طول تاریخ جمهوری اسلامی ایران توصیف کرد.
این مقام وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما به خانواده و عزیزان ایشان تسلیت می‌گوییم.
سران کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله امیر کویت، امیر قطر، رئیس دولت و وزیر امور خارجه امارات، پادشاه بحرین و چند تن از مقامات کنونی و سابق عراق با ارسال پیام هایی در گذشت وی را تسلیت گفتند، هر چند تا لحظه تنظیم این گزارش هیچ مقامی از عربستان سعودی بابت این حادثه ابراز نظر نکرده و پیام تسلیتی صادر نکرده است.
توئیت نخست وزیر هند، پیام تسلیت نخست وزیر و وزیر خارجه ترکیه، نخست وزیر پاکستان و رئیس جمهور تاجیکستان هم ، از جمله سرانی بودند که نسبت به درگذشت آست الله هاشمی رفسنجانی ابراز تاسف کردند.
غالب رسانه های جهان در کمتر از 12 ساعت گذشته خبر درگذشت " رییس جمهور سابق ایران " و " رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام " را مخابره کرده اند.

آخرین خبرها از مراسم تشییع و تدفین آیت الله هاشمی رفسنجانی
پیکر آیت الله هاشمی در مرقد امام خمینی(ره) به خاک سپرده خواهد شد‎ و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی فردا نماز میت را بر پیکر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌خوانند.

حاشیه های خبری بعد از خبر ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی
در پی اعلام خبر درگذشت ناگهانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، رسانه‌ های مطرح جهان در به بازتاب این خبر در توییتر پرداخته و با گسترش اخبار این واقعه هشتگ‌های #Rafsanjani و #هاشمی_رفسنجانی ساعاتی در میان هشتگ‌های پر خواننده توییتر قرار گرفتند.
جلسه علنی صبح امروز دوشنبه مجلس شورای اسلامی در حالی آغاز شد که فضای پارلمان تحت تاثیر درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی قرار گرفت و پرچم‌های سیاه به نشانه سوگواری در جایگاه هیات رئیسه مجلس مستقر شد، نمایندگان امروز زود تر از موعد مقرر جلسه علنی را تعطیل کردند.
تیتر یک اکثر روزنامه های ایران امروز به خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی اختصاص یافت.
با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید