آخرين خبر/ فضاي سياسي و رسانه اي از عصر روز گذشته تحت تاثير درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني قرار گرفته است، پيام هاي تسليت مقامات کشورهاي خارجي، اظهار نظر مسئولان کشوري و بازتاب رسانه اي درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني به همراه حواشي آن از جمله مهمترين خبرهاي چند ساعته گذشته بوده است.

افشاگري و گريه دو چهره اصولگرا در تلويزيون
دقايقي بعد از اعلام خبر رحلت آيت الله هاشمي رفسنجاني صداوسيما به پوشش وسيع درگذشت وي پرداخت و با دعوت از چهره هاي شاخص سياسي، اظهار نظرهاي مختلفي را پيرامون عملکرد وي در انقلاب مورد بازتاب قرار داد.
در يکي از اين برنامه ها که از شبکه يک سيما پخش شد، اسدالله بادامچيان به افشاي مطلبي پرداخت که آيت الله هاشمي به وي توصيه کرده بود تا زمان زنده بودنش از انتشار آن خودداري کند.
وي در تشريح اين مطلب گفت: بعد از قضاياي ۱۵خرداد به اين نتيجه رسيديم که به جهاد مسلح نياز داريم و توانستيم ۷ سلاح کمري با ۷ فشنگ تهيه کنيم که يکي از اين اسلحه‌ها که حسنعلي منصور نخست وزير رژيم شاه و تصويب‌کننده لايحه حقارت‌بار کاپيتولاسيون را به درک واصل کرد، توسط آقاي هاشمي رفسنجاني داده شد.
احمد توکلي هم که از منتقدين سياسي و از رقباي انتخاباتي آيت‌الله هاشمي رفسنجاني بود در برنامه زنده شبکه يک، حين سخن درباره او گريست در حالي که نمي توانست احساسات خود را کنترل کند گفت: امروز نبايد کسي از بيان خوبي ها و خدمات هاشمي خجالت بکشد.


ممانعت فائزه از مصاحبه همسر آيت الله هاشمي رفسنجاني
صبح امروز عفت مرعشي همسر آيت الله هاشمي رفسنجاني پس از حضور در جماران و اصرار خبرنگاران براي بيان مطالبي درباره آيت الله هاشمي رفسنجاني گفت: مردم خيلي لطف کردند که در مراسم حاضر شدند اما فائزه هاشمي از مصاحبه مادرش ممانعت مي کرد.
فاطمه هاشمى دختر وي نيز در حاشيه مراسم اظهار داشت: اصلا باورم نمي‌شود که ديگر پدرم در ميان ما نيست. وى افرود: ديروز حال آيت الله هاشمى خوب بود و هيچ مشکلى نداشت. درگذشت پدرم اصلا قابل باور نيست.
غلامعلي رجايي مشاور آيت الله هاشمي رفسنجاني هم با روايت آخرين روز کاري وي گفت: من ديروز مثل هر روز که وارد مي شدم ايشان استقبال کردند و در رابطه با آقاي طبرسي و فرزندانشان مطلبي را به ايشان گفتم و ايشان سلام رساندند و جوياي احوال فرزندانشان شدند.
چون از ويژگي هاي ايشان اين بود که از دوستان امام و انقلاب تفقد مي کرد و بعد هم به همان وضعي که هر روز ايشان از من جدا مي شد 19 پله را در کمال شادابي و با لبخند طي کردند و تا ظهر هم جلسه کميسيون نظارت مجمع بود و وزراي بهداشت و نيرو را ملاقات کردو خيلي راحت تا ساعت 5 مجمع بود اما بعد متاسفانه اين اتفاق ناگوار افتاد و ايشان به وصال حق رسيد.

پاسخ وزير بهداشت به يک شبهه
سيد حسن قاضي‌زاده هاشمي وزير درباره برخي از شبهات مطرح شده در رسانه هاي غربي در زمينه درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني گفت: غربي ها غلط کردند در اين زمينه شبهه ايجاد کرده اند. جاي هيچ شبهه اي وجود ندارد.

بازتاب وسيع خبر درگذشت آيت الله و پيام تسليت مقامات خارجي
درگذشت ناگهاني و غير منتظره آيت الله هاشمي رفسنجاني بازتاب خبري سريع و گسترده اي در رسانه هاي جهان داشت و بسياري از مقامات کشورهاي مختلف با ارسال پيام درگذشت وي را تسليت گفتند.
بنا بر اعلام رويترز، يک مقام وزارت خارجه آمريکا روز يکشنبه به وقت واشنگتن ضمن تسليت درگذشت آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، وي را «شخصيتي برجسته» در طول تاريخ جمهوري اسلامي ايران توصيف کرد.
اين مقام وزارت خارجه آمريکا در بيانيه‌اي اعلام کرد: ما به خانواده و عزيزان ايشان تسليت مي‌گوييم.
سران کشورهاي حاشيه خليج فارس از جمله امير کويت، امير قطر، رئيس دولت و وزير امور خارجه امارات، پادشاه بحرين و چند تن از مقامات کنوني و سابق عراق با ارسال پيام هايي در گذشت وي را تسليت گفتند، هر چند تا لحظه تنظيم اين گزارش هيچ مقامي از عربستان سعودي بابت اين حادثه ابراز نظر نکرده و پيام تسليتي صادر نکرده است.
توئيت نخست وزير هند، پيام تسليت نخست وزير و وزير خارجه ترکيه، نخست وزير پاکستان و رئيس جمهور تاجيکستان هم ، از جمله سراني بودند که نسبت به درگذشت آست الله هاشمي رفسنجاني ابراز تاسف کردند.
غالب رسانه هاي جهان در کمتر از 12 ساعت گذشته خبر درگذشت " رييس جمهور سابق ايران " و " رييس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام " را مخابره کرده اند.

آخرين خبرها از مراسم تشييع و تدفين آيت الله هاشمي رفسنجاني
پيکر آيت الله هاشمي در مرقد امام خميني(ره) به خاک سپرده خواهد شد‎ و حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي فردا نماز ميت را بر پيکر رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام مي‌خوانند.

حاشيه هاي خبري بعد از خبر ارتحال آيت الله هاشمي رفسنجاني
در پي اعلام خبر درگذشت ناگهاني آيت الله هاشمي رفسنجاني، رسانه‌ هاي مطرح جهان در به بازتاب اين خبر در توييتر پرداخته و با گسترش اخبار اين واقعه هشتگ‌هاي #Rafsanjani و #هاشمي_رفسنجاني ساعاتي در ميان هشتگ‌هاي پر خواننده توييتر قرار گرفتند.
جلسه علني صبح امروز دوشنبه مجلس شوراي اسلامي در حالي آغاز شد که فضاي پارلمان تحت تاثير درگذشت آيت‌الله هاشمي رفسنجاني قرار گرفت و پرچم‌هاي سياه به نشانه سوگواري در جايگاه هيات رئيسه مجلس مستقر شد، نمايندگان امروز زود تر از موعد مقرر جلسه علني را تعطيل کردند.
تيتر يک اکثر روزنامه هاي ايران امروز به خبر درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني اختصاص يافت.
با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد