سلامت نيوز/ محققان شيوه جديدي را براي پرکردن دندان‌ها بدون استفاده از مواد مصنوعي و تنها با بهره‌گيري از سلول‌هاي بنيادي، ابداع کردند.
محققان با استفاده از دارويي موسوم به Tideglusib توانستند پوسيدگي دندان موش ها را بدون استفاده از مواد مصنوعي، ترميم کنند. با وجود اين که دندان‌ها توانايي محدودي در ترميم خود با استفاده از سلول‌هاي بنيادي دارند، در صورت تامين سلول‌هاي بنيادي لازم براي آن‌ها، اين توانايي بهبود چشمگيري مي‌يابد. ترميم دندان با استفاده از اين شيوه به معناي حفظ ساختار و بافت طبيعي آن است.
در اين شيوه از سلول‌هاي بنيادي براي ترميم بافت زنده دندان که پالپ نام دارد، استفاده مي‌شود. سلول‌هاي بنيادي در اين شيوه به سلول‌هايي تبديل مي‌شوند که وظايف خاصي را در بافت دندان برعهده دارند.
پالپ نرم داخل دندان دربرگيرنده رگ‌هاي خوني و اعصاب دندان است و پوسيدگي مي‌تواند اين بافت زنده را از بين ببرد. در چنين شرايطي معمولا بيماران تحت درمان ريشه دندان يا عصب‌کشي قرار مي‌گيرند و در نهايت دندان خود را از دست مي‌دهند.
هنگامي که دندان دچار پوسيدگي مي‌شود، بدن لايه نازکي روي بافت پالپ ايجاد مي‌کند تا مانع سرايت پوسيدگي به آن شود؛ اما اين عملکرد بدن در مورد پوسيدگي‌هاي شديد، کارآيي ندارد. مواد مصنوعي مورد استفاده براي پرکردن دندان نيز با وجود ترميم عملکرد دندان، هرگز امکان بازيابي مواد معدني و ترکيبات ساختاري بافت دندان را فراهم نمي‌کنند و بالاخره بايد مواد قديمي از دندان خارج شده و با مواد جديد، جايگزين شوند. بعد از چندبار تکرار اين شيوه درماني نيز در نهايت دندان کشيده مي‌شود.
محققان در اين تحقيقات با استفاده از نوعي اسفنج قابل جذب از جنس کلاژن مقدار مناسبي از داروي Tideglusib را روي سوارخ‌هاي ايجاد شده روي دندان موش قرار دادند. پس از شش هفته اسفنج کاملا جذب شده و بافت جديد دندان جايگزين آن شد.
داروي Tideglusib در ابتدا به عنوان درماني براي بيماري آلزايمر معرفي شد؛ اما هرگز کارآيي آن در درمان اين بيماري به اثبات نرسيد. با توجه به اين که تحقيقات مذکور در مراحل اوليه است، هنوز راه درازي تا استفاده تجاري از آن باقي مانده است.نتايج اين تحقيقات در نشريه Scientific Reports منتشر شده است.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد