ايسنا/ محققان دانشگاه ايالتي نيومکزيکو در آمريکا مدعي شده‌اند که بخش اعظمي از بدن انسان از غبار و ذرات ستاره‌اي تشکيل شده است.
دانشمندان با استفاده از تکنيک طيف‌سنجي به سنجش توزيع عناصر کليدي حيات در بيش از 150 هزار ستاره کهکشان راه شيري پرداخته و به اين نتيحه رسيدند که 97 درصد بدن انسان حاوي عناصر ستاره‌اي است.
شش عنصر رايج حيات روي زمين شامل کربن، هيدروژن، نيتروژن، اکسيژن، سولفور و فسفر است و به گفته اين محققان، ترديدي نيست که منشا بسياري از اين عناصر در ستارگان است. اين عناصر بخش زيادي از بدن انسان (حدود 97 درصد) را تشکيل مي‌دهند.
فهرستي از بيش از 150 هزار ستاره به دانشمندان در کشف اين حقيقت کمک کرد. مقادير چندين عنصر شيميايي براي هر ستاره در اين فهرست آمده است.

اين نخستين بار است که سنجش‌هاي عناصر حياتي در اين ميزان بزرگ از ستارگان انجام شده است.
ستاره‌شناسان پروژه آسمان ديجيتال اسلوآن اين رصدها را با استفاده از طيف‌سنج APOGEE تلسکوپ 2.5 متري بنياد اسلوآن در رصدخانه آپاچي پوينت نيومکزيکو انجام دادند. اين ابزار به جمع‌آوري نو در بخش نزديک مادون قرمز طيف الکترومغناطيس پرداخته و آن را مانند يک منشور براي نمايش نشانه‌هاي عناصر مختلف در جو ستارگان پراکنده مي‌کند.
به ادعاي محققان، بسياري از اتم‌هاي سازنده بدن انساني در گذشته دور در داخل ستارگان ساخته شده که پس از سفرهاي طولاني از ستارگان باستاني به زمين رسيده‌اند. ستارگان بيشتر از هيدروژن ساخته شده‌اند اما مقدار کوچکي از عناصر سنگين مانند اکسيژن نيز در طيف ستارگان قابل شناسايي است.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد