باشگاه خبرنگاران/ دانشمندان در جديدترين تحقيقات خود به رابطه‌اي عجيب بين کدهاي ژنتيکي و فرزندآوري پي بردند.
دانشمندان مي‌گويند عوامل متعددي از جمله کدهاي ژنتيکي درون بدن در قدرت باروري و تعداد فرزندان متولد شده پس از ازدواج دخيل است.
محققان دانشگاه آکسفورد با بررسي 12 بخش از توالي ژنتيکي افراد دريافتند که رسيدن زودهنگام به سن بلوغ، تغيير صدا در آقايان و بسياري عوامل ديگر ژنتيکي که هنوز شناسايي نشده اند در افزايش يا کاهش قدرت باروري در افراد موثر است.
به گفته محققان، عوامل ژنتيکي چنان بر قدرت باروري در افراد موثر است که بر اين اساس توضيح داده مي شود که چرا برخي از زنان هيچگاه در طول عمر خود شانس فرزندآوري ندارند.
کارشناسان اميدوار هستند از اين طريق بتوانند ژن توليد مثل در افراد را شناسايي کنند. آنها براي شناسايي اين ژن اطلاعات بيش از 238 هزار زن و مرد داراي فرزند و اطلاعات بيش از 330 هزار زن و مرد فاقد فرزند را مورد مطالعه و بررسي قرار دادند.
با وجود اينکه بسياري از زوج ها تولد فرزند اول را معمولاً تصادفي عنوان مي کنند و اعتقاد دارند از تکنيک هاي جلوگيري از بارداري به خوبي استفاده نکرده اند اما مطالعات جديد نشان مي دهد که عوامل ژنتيکي به شدت بر بالا بودن نرخ باروري و بدنيا آمدن فرزند در آنها موثراست. کما اينکه بسياري از زوج ها با وجود تمايل بالا به داشتن فرزند دچار مشکلات ناباروري مي‌شوند.
کارشناسان اعتقاد دارند پيشينه خانوادگي در زمينه فرزندآوري، تعداد فرزندان در خانواده، وجود مشکلاتي چون ناباروري، بدنيا آمدن فرزندان بيمار، سقط جنين و حتي تولد نوزادان چند قلو همگي در بانک ژنتيک تک تک اعضاي خانواده ذخيره شده است و مي تواند بر کيفيت و قابليت باروري آنها به شدت اثر بگذارد.
بر اين اساس محققان به زوج هايي که در خانواده آنها سابقه ناباروري وجود دارد توصيه مي کنند در صورت تمايل به فرزندآوري از سالهاي اول ازدواج برنامه ريزي کنند و فرزندآوري را به سالهاي آخر باروري خانم ها موکول نکنند زيرا ممکن است فاکتور هاي ژنتيکي منفي نرخ ناباروري را در آنها افزايش دهد.
مشاوره ژنتيکي قبل از ازدواج مي تواند درباره احتمال باروري و فرزندآوري اطلاعات مفيدي در اختيار افراد قرار دهد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد