ايسنا/ محققان دو دانشگاه مطرح در آمريکا در پي يافتن راههايي براي درمان جراحات هستند به طوريکه جاي زخم آنها پس از درمان باقي نماند.
يکي از ناراحتي‌هايي که براي بيماران پس از درمان جراحات مختلف به وجود مي‌آيد اسکارهاي(جاي زخم) بدشکلي است که بايد براي مدت زيادي آنها را تحمل کنند.
يافته هاي پروژه تحقيقاتي دانشگاه‌هاي آمريکا اين نويد را مي‌دهند که تا چندي بعد جاي زخم تبديل به يک خاطره خواهد شد.
يکي از سلول‌هايي که در محل جاي زخم به تعداد زياد وجود دارد ميوفيبروبلاست‌ها هستند که در محل آنها هيچگونه چربي يا فوليکول مو وجود ندارد و اکنون محققان دريافته‌اند که مي‌توانند اين سلول‌ها را به نوع ديگري از سلول‌ها تبديل کنند.
در قدم اول محققان تلاش کردند در محل زخم مجددا فوليکول‌هاي مو را ايجاد کنند و پس از آغاز رشد مو در محل زخم متوجه شدند که اين فوليکول‌ها يک نوع خاصي از پروتئين به نام پروتئين شکل‌دهي استخواني(BMP) را توليد مي‌کنند که سلول‌هاي ميوفيروبلاست‌ را به تغيير حالت وادار مي‌کنند و آنها را به سلول چربي تبديل مي‌کنند. اين تغيير حالت باعث مي‌شود که پوست حالت طبيعي به خود بگيرد و اثري از جاي زخم باقي نماند.
تست حيواني اين آزمايش‌ها بر روي موش‌ها با موفقيت‌ انجام شده است و يک جاي زخم با مقياس وسيع به حالت طبيعي بازگردانده شده است.
دکتر جورج کوتسارليس مسئول اين پروژه گفت: در واقع ما يک پوست کاملا جديد به جاي اسکار قبلي ايجاد مي‌کنيم.
وي افزود: اين پروژه پنجره‌هاي بزرگي را در برابر دنياي زخم‌درماني باز کرده است و در صورت تکرار تست‌هاي موفقيت‌آميز مي‌تواند به عنوان يک روش درماني فوق العاده موثر مانند تزريق بوتاکس تجويز شود.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد