ايرنا/ سورنا ستاري عصر چهارشنبه در حاشيه مراسم رونمايي از سامانه شناسايي و رديابي دام زنده (اسب) که در سازمان دامپزشکي کشور برگزار شد، در جمع خبرنگاران افزود: آزمايش و تحقيقات در زمينه محصولات تراريخته در بخش غذا از ديد معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري با بحث معرفي يک داروي جديد تفاوتي ندارد.
ستاري اضافه کرد: زماني که مي خواهيم يک داروي جديد را به کشور معرفي کنيم بايد مراحل استاندارد، تاييديه باليني و ديگر پروتکل هاي بهداشتي را بگذراند؛ بنابراين رهاسازي يا تجاري سازي هر محصول غذايي نيز به عبور از اين فرايندها نيازمند است.
معاون علمي و فناوري رياست جمهوري تاکيد کرد درباره محصولات تراريخته در غذا همانند معرفي دارو حساسيم و گفت: اکنون موضوع تحقيقات محصولات تراريخته در ستاد بيوتکنولوژي پيگيري مي شود.
وي افزود: ما با هرگونه محدوديت و ممنوعيت در تحقيقات نوين مخالفيم؛ به طوري که در زمينه سلول هاي بنيادين در سال هاي اخير کارهاي خوبي صورت گرفته است.
معاون علمي و فناوري رياست جمهوري يادآوري کرد: مسائل شرعي در زمينه سلول هاي بنيادين با مراجع فقهي حل و فصل شد و اکنون ايران در اين بخش يکي از پيشتازان به شمار مي رود.
ستاري اضافه کرد: به طور قطع رهاسازي و تجاري سازي اين محصولات در صورت تاييد سازمان استاندارد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، وزارت جهاد کشاورزي و ديگر سازمان هاي ذيربط بايد طبق پروتکل هاي استاندارد اجرايي شود.
معاون علمي و فناوري رياست جمهوري افزود: در يک سال گذشته در بحث توسعه علوم غذايي اتفاق هايي رخ داده و تقلبات، سموم و آلاينده هاي جديد در مواد غذايي قابل تشخيص است.
وي اعلام کرد: تاکنون 200 نوع سم جديد در باقيمانده هاي غذايي شناسايي شده است.
ستاري درباره تقلب هاي مواد غذايي نيز گفت: اکنون با مجهزسازي آزمايشگاه هاي ما به دستگاه هاي جديد، شناخت تقلب هاي مواد غذايي قابل تشخيص است؛ به طور نمونه تقلب در آبليمو براحتي شناسايي مي شود.
معاون علمي و فناوري رياست جمهوري اضافه کرد: تقلب در توليد آبليمو براي سلامت افراد جامعه مشکلي ايجاد نمي کند اما افراد سودجو با اين اقدام و کم فروشي مرتکب تخلف مي شوند که براي ما قابل شناسايي شده است و در صورت مشاهده با متخلفان از سوي دستگاه هاي اجرايي برخورد مي شود.
به گزارش ايرنا، امروز (چهارشنبه) از سامانه شناسايي و رديابي دام زنده (اسب) با حضور «سورنا ستاري» معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري، در سازمان دامپزشکي کشور رونمايي شد.



با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد