علم ديلي/ به‌تازگي محققان نوعي باتري کاغذي طراحي کرده‌اند که با استفاده از باکتري مي‌تواند لوازم برقي کوچک را به مدت چند روز روشن نگه دارد.
محققان دانشگاه بينگهمتون موفق به ساخت نوع جديدي از باتري‌‌ها شده‌اند که مي‌تواند يک انقلاب جديد در ميکروالکترونيک باشد. اين باتري از يک صفحه‌ي کاغذ و مايعي حاوي باکتري ساخته شده است.
باتري جديد مي‌تواند نمايشگرهاي گلوکزي را روشن کند، پاتوژن‌ها را تشخيص دهد و لوازم برقي کوچک را روزها بدون نياز به انرژي خارجي روشن نگه دارد. در اين باتري از يک کاغذ کروماتوگرافي، نيترات نقره و يک لايه موم استفاده شده است که باعث مي‌شود يک کاتد را تشکيل دهند. در طرف ديگر کاغذ، مخزني از پليمر رسانا ساخته شده است که آند مورد نياز را تشکيل مي‌دهد.
براي اينکه از انرژي باتري استفاده کنيد، کافي است کاغذ را از وسط تا کنيد و با چکاندن چند قطره از مايع غني‌شده با باکتري، انرژي مورد نيازتان را دريافت کنيد. در اين فرايند، تنفس ياخته‌اي موجود در ميکروب‌ها باعث مي‌شود الکتريسيته به وجود آيد.
وقتي ۶ عدد از اين باتري‌ها را روي هم قرار دهيم و تا کنيم، مي‌توانيم انرژي الکتريکي ۴۴.۸۵ ميکرو وات و ۱۰۵.۸۹ ميکرو آمپر به دست آوريم. البته بايد در نظر داشته باشيد که به ميليون‌ها عدد از اين باتري نياز است تا بتوان يک لامپ ۴۰ وات را روشن کرد؛ اما بايد در نظر داشته باشيد که اين محصول براي هدف‌هاي متفاوتي طراحي شده است. براي مثال در زمان‌هايي که بلاياي طبيعي مانند زلزله رخ داده باشند، اين باتري‌ها مي‌توانند منبع تغذيه بيوسنسورها باشند تا بدين ترتيب جان فرد يا افرادي نجات يابد.

باتري کاغذي
اين اولين باري نيست که تيم تحقيقاتي دانشگاه بينگهمتون موفق به ساخت باتري کاغذي شده‌اند. در گذشته نيز محققي به نام شان چويي توانسته بود نمونه‌ي اوليه‌ي باتري را به شکل کبريت کتابي طراحي کند و محقق ديگري با الهام گرفتن از سلاح شوريکن که توسط نينجاها استفاده مي‌شد، چنين باتري کاغذي را طراحي کرد.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد