ايسنا/ اولين هفته بعد از تعطيلات نيم فصل رقابت‌هاي ليگ برتر فوتبال ايران در حالي برگزار مي‌شود که تقابل علي دايي و منصوريان و از آن طرف برانکو و حسين فرکي از جذابيت‌هاي آن به شمار مي‌رود.

ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد


هفته شانزدهم رقابت‌هاي ليگ برتر فوتبال ايران با برگزاري 8 ديدار در روزهاي چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه پي گيري مي شود.

* پيکان – گسترش فولاد
تيم فوتبال پيکان در نيم فصل اول رقابت‌هاي ليگ برتر فراتر از انتظار ظاهر شد و توانست با ۲۵ امتياز در رده چهارم قرار بگيرد. آن‌ها در حالي ميزبان تيم گسترش فولاد هستند که حريف‌شان از اواسط نيم فصل اول روندي رو به رشد را طي کرده است. هر دو تيم به لحاظ فني در شرايط خوبي به سر مي‌برند و انتظار مي‌رود بازي تماشاگرپسندي را ارائه دهند. تنها محروم اين ديدار ماهان رحماني از تيم پيکان است. تيم فوتبال پيکان در نقل و انتقالات نيم فصل تاکنون مهران موسوي را جذب کرده و برونو از اين تيم جدا شده است. در سوي مقابل تيم گسترش فولاد محمد اوساني، محمد نصرتي و محمدرضا خرسندنيا را جذب کرده و از آن طرف محمدرضا خلعتبري و محسن عميدي از اين تيم جدا شده‌اند.
ديدار رفت دو تيم با تساوي بدون گل به پايان رسيد.

* استقلال خوزستان – تراکتورسازي
شاگردان پورموسوي در حالي ميزبان تيم تراکتورسازي هستند که اخيرا در اين تيم پرداختي‌هايي صورت گرفته و به لحاظ روحي رواني در شرايط بهتري قرار دارند. هرچند که آن‌ها شباهتي به تيم فصل گذشته خود ندارند ولي انتظار مي‌رود که بتوانند نمايش قدرتمندي برابر تراکتورسازي رده دومي ارائه دهند. تيم فوتبال تراکتورسازي در فصل نقل و انتقالات تاکنون موفق به جذب احمد نوراللهي و اميد عاليشاه شده و از آن طرف سروش رفيعي بازيکن تاثيرگذار اين تيم از جمع شاگردان امير قلعه‌نويي جدا شده و بايد ديد تيم تراکتورسازي چگونه جاي خالي رفيعي را پر مي‌کند. از طرفي وضعيت جاسم کرار و تراکتورسازي هم چندان مشخص نيست و شايد تراکتوري‌ها در اين زمينه هم دچار مشکل شوند. ديدار رفت دو تيم با تساوي ۲ بر ۲ به پايان رسيده است.

* نفت تهران – استقلال
دو تيم نفت و استقلال قبل از شروع نيم فصل در چارچوب جام حذفي به مصاف هم رفتند که شاگردان علي دايي در نهايت موفق به حذف استقلال شدند. آن ديدار حواشي زيادي را با خود به همراه داشت از جمله اينکه علي دايي مدعي شد فحاشي‌ها عليه او سازمان‌يافته بوده است. دلخوري‌ها ادامه داشت تا اينکه باشگاه استقلال رسما از علي دايي شکايت کرد و در همين زمان باشگاه نفت از دادن ايمان مبعلي به استقلال خودداري کرد.
اين ديدار شايد تا حدي جنبه انتقامي هم براي استقلالي‌ها داشته باشد ولي اين روزها وضعيت استقلال هم چندان جالب نيست. آن‌ها با مشکلات زيادي در داخل تيم‌شان روبه‌رو هستند. جابر انصاري هافبک استقلال قطعا در اين ديدار به دليل مصدوميت غايب خواهد بود و بر اساس برخي اخبار انتظار مي‌رود عليرضا منصوريان بار ديگر سيد حسين حسيني را درون دروازه تيمش قرار دهد. نتيجه ديدار نفت و استقلال مي‌تواند استقلال را وارد جريان تازه‌اي کند و به همين دليل انتظار مي‌رود که استقلالي‌ها براي سه امتياز بازي تلاش زيادي کنند. محمد دانشگر بازيکن نفت تهران و علي دايي سرمربي اين تيم در اين ديدار محروم هستند.
دو تيم نفت و استقلال تاکنون در فصل نقل و انتقالات بازيکني را جذب نکرده‌اند ولي از جمع استقلالي‌ها آرش افشين جدا شده است. ديدار رفت دو تيم با تساوي يک بر يک به پايان رسيد.

* ماشين‌سازي تبريز – فولاد خوزستان
شاگردان فرهاد کاظمي يکشنبه هفته جاري در چارچوب يک بازي عقب افتاده برابر سايپا قرار گرفتند و با وجود اينکه از حريف خود پيش بودند، در نهايت به تساوي ۳ بر ۳ رضايت دادند. آن‌ها نشان دادند هنوز در فاز دفاعي دچار مشکل هستند ولي به لحاظ تيمي وضعيت‌شان بهتر از قبل شده است. چيزي جز سه امتياز خانگي برابر فولاد نمي‌تواند کاظمي و شاگردانش را راضي کند. از آن طرف تيم فولاد که از اواسط نيم فصل روند رو به رشدي را طي کرده، اميدوار است با کسب سه امتياز از تيم قعرنشين فوتبال ايران حتي تا رده سوم جدول هم بالا بيايد. تيم ماشين‌سازي در فصل نقل و انتقالات سعيد قائدي‌فر، محمد رحمتي، شهاب زاهدي و فردين عابديني را جذب کرده و از آن طرف سامان نريمان جهان، محمد نصرتي و مهرداد بايرامي از اين تيم جدا شدند اما تيم فولاد تاکنون خروجي و ورودي نداشته است.
سعيد مهري بازيکن تيم ماشين‌سازي تنها محروم اين بازي است.
ديدار رفت دو تيم با برتري ۲ بر يک تيم ماشين‌سازي به پايان رسيد. آن ديدار تنها پيروزي ماشين‌سازي در فصل جاري است.

*‌ پديده – سپاهان

تيم فوتبال پديده با قرار گرفتن در رده دوازدهم جدول رقابت‌هاي ليگ برتر نياز جدي به کسب سه امتياز بازي با سپاهان دارد. شاگردان رضا مهاجري در اين فصل به لحاظ عملکرد فني قابل قبول کار کردند ولي در نتيجه‌گيري چندان موفق نبودند. از آن طرف تيم سپاهان اميدوار است با پيروزي برابر پديده علاوه بر اينکه خودش را بين ۵ تيم بالاي جدول قرار مي‌دهد، خيز بلندي براي رقابت‌ براي قهرماني هم بردارد.
تيم فوتبال سپاهان در فصل نقل و انتقالات جلال عبدي را جذب کرده و در حال انجام کارهاي نهايي مسعود حسن‌زاده است. از اين تيم سعيد قائدي فر، پدرو هنريکه و عماد ميرجوان جدا شدند. از آن سو تيم پديده تنها ديويد ويکروم را جذب کرده و محمدرضا خرسندنيا از اين تيم جدا شده است. شجاع خليل‌زاده مدافع سپاهان در اين بازي محروم است و نمي‌تواند تيمش را همراهي کند.
ديدار رفت دو تيم با برتري يک بر صفر تيم پديده مشهد به پايان رسيد.

* ذوب آهن – سياه جامگان
تيم فوتبال ذوب آهن با قرار گرفتن در رده سوم رقابت‌هاي ليگ برتر در نيم فصل اول نشان داده که مانند سال‌هاي گذشته به عنوان يک مدعي در رقابت‌هاي ليگ برتر حاضر است. بعد از جدايي يحيي گل‌محمدي، حسيني دستيار او هدايت ذوب آهن را بر عهده گرفت و تا به اينجاي فصل نتايج خوبي را کسب کرده است. روي کاغذ آن‌ها کار خيلي سختي برابر سياه جامگان ندارند. سياه جامگاني که با حضور خداداد عزيزي کمي شرايطش بهتر شده ولي همچنان از گزينه‌هاي جدي سقوط به دسته پايين‌تر محسوب مي‌شود. مطمئنا شاگردان عزيزي از اهميت اين ديدار اطلاع دارند و نمايشي پرانگيزه را برابر ذوب آهن خواهند داشت.
مرتضي تبريزي از تيم ذوب آهن و محسن آقايي به همراه موسي ترائوره از تيم سياه جامگان محرومان اين بازي هستند. همچنين احسان پهلوان از تيم ذوب آهن به دليل مصدوميت به اين ديدار نخواهد رسيد.
ديدار رفت دو تيم با برتري ۲ بر يک تيم سياه جامگان به پايان رسيد.

*‌ پرسپوليس – سايپا
آخرين ديدار هفته شانزدهم رقابت‌هاي ليگ برتر را دو تيم پرسپوليس و سايپا برگزار مي‌کنند. پرسپوليس به عنوان قهرمان نيم فصل رقابت‌هاي ليگ برتر اميدوار است با خريدهايي که داشته، بتواند مقتدرانه‌تر از نيم فصل اول بازي کند و در نهايت جام قهرماني را بالاي سر ببرد. پرسپوليس از ملي‌پوشان زيادي برخوردار است و اين مسئله توقعات را از اين تيم بالا برده است. از طرفي برانکو ايوانکوويچ سرمربي اين تيم در اظهاراتي به انتقاد از اردوي تيم ملي پرداخته بود. همين مسئله باعث شد تا بازيکنان پرسپوليس زودتر از سايرين به تيمشان بازگردند.
به لحاظ کلي شانس پيروزي پرسپوليس در اين ديدار خيلي بيشتر از سايپا است. تيم فوتبال پرسپوليس از خط دفاعي مستحکم و خط حمله قدرتمندي برخوردار است. آن‌ها از هماهنگي بالايي برخوردارند و از آن طرف تيم سايپا در گلزني دچار مشکل است. تيم سايپا در طول فصل جاري ضعيف‌تر از انتظارها ظاهر شده و حتي يک بار حسين فرکي از سمتش در اين تيم استعفا داده است. شايد پيروزي برابر پرسپوليس بتواند تيم سايپا را از بحران فعلي خارج کند و از آن طرف پرسپوليس را وارد بحران کند.
فاصله کم امتيازي پرسپوليس با تراکتورسازي باعث مي‌شود تا برانکو ايوانکوويچ سايپا را دست کم نگيرد و براي سه امتياز، تيمش را آرايش کند. برانکو و فرکي در تيم ملي فوتبال ايران مدت زيادي با يکديگر همکار بودند و تقابل‌شان قطعا از جذابيت‌هاي خاصي برخوردار است.
در فصل نقل و انتقالات تيم فوتبال پرسپوليس خريدهاي مهمي را انجام داد. آن‌ها توانستند سامان نريمان جهان و سروش رفيعي را جذب کنند و از اين تيم احمد نوراللهي، اميد عاليشاه، شهاب زاهدي و محمد رحمتي جدا شدند. در آن سو تيم سايپا، ايوب کلانتري، حامد لک، عزت‌الله پورقاز، محمدرضا خلعتبري و محمدرضا سليماني را جذب کرد تا شکلي جديد از خود در نيم فصل دوم ارائه دهد. از اين تيم مهدي بدرلو، رينالدو زاکارياس و مسعود حسن‌زاده هم جدايي‌اش از اين تيم تقريبا تمام شده است.
ديدار رفت دو تيم با برتري يک بر صفر تيم سايپا به پايان رسيد.

* برنامه هفته شانزدهم به شرح زير است:

چهارشنبه 22 دي 95
صنعت نفت آبادان 2 - صباي قم يک

پنجشنبه ۲۳ دي ۹۵
پيکان تهران- گسترش فولاد تبريز ساعت ۱۵

نفت تهران- استقلال تهران ساعت ۱۶:۳۵

استقلال خوزستان- تراکتورسازي تبريز ساعت ۱۵:۳۰

جمعه ۲۴ دي ۹۵
ماشين سازي تبريز- فولاد خوزستان ساعت ۱۴

پرسپوليس- سايپا ساعت ۱۶:۳۵ ورزشگاه آزادي تهران

پديده- فولاد مبارکه سپاهان ساعت ۱۴

ذوب آهن اصفهان- سياه جامگان مشهد ساعت ۱۵

ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد