باشگاه خبرنگاران/ در اين خبر راهکارهاي براي يافتن گوشي سرقت شده به شما ارائه مي دهيم.

شايد براي شما و اطرافيانتان پيش آمده باشد که هنگام صحبت کردن با گوشي همراه آن را از دست شما بربايند و يا کيف شما را که در آن گوشي همراهتان قرار دارد مورد سرقت قرار بگيرد.

حال برايتان اين سوال پيش مي آيد که درچنين شرايطي چه بايد کرد؟!و اينکه آيا مي‌توان بعد از گم شدن يا به سرقت رفتن گوشي اميدي به پيدا شدن آن داشت؟

در ادامه به سوالات شما کاربران در اين زمينه پاسخ مي دهيم.
در ايتدا مي توان گفت قبل از هرکاري وارد سايت مربوط به اپراتور خط گوشي همراهتان شويدو سريال گوشي را براي آن‌ها طبق دستورالعمل ارسال کنيد.

يافتن گوشي همراه در اپراتورهمراه اول:

اگر سيمکارت شما همراه اول است مي توانيد مطابق روش زير شماره سريال گوشي خود رابراي اپراتور ارسال کنيد:

1-از طريق شماره گيري کد#سريال گوشي *2141*10*
2-ارسال کد 2141 به شماره 10 ( سامانه جامع پيامکي خدمات همراه اول)

پس از انجام اين مراحل سرويس رديابي گوشي شما تا 10 روز پس از دريافت شماره سريال، گوشي مفقود شده شمارا جستجو مي کند و در نهايت نتيجه را از طريق پيامک به صاحب گوشي ارسال مي کند و به اين وسيله مشترک ساير مراحل حقوقي را از طريق مراجع ذي‌ربط پيگيري مي نمايد.


نکته قابل ذکر اين است که در صورت عدم موفقيت در رديابي گوشي ، مشترک مي‌تواند براي رديابي اقدام و سرويس را مجددا فعال نمايد.

يافتن گوشي همراه در اپراتورايرانسل:

مشترکين سيمکارت هاي ايرانسل مي توانند مطابق روش زير نسبت به رديابي گوشي مفقوده خويش اقدام کنند.
1-با مرکز تماس ايرانسل از طريق شماره 700يا 7033 از خطوط ايرانسل و 09377000000 يا 09377033000 از ساير خطوط امکان پذير ارتباط برقرار کنندو نسبت به مسدود شدن سيمکارت خود اقدام کنند.

نکته قابل ذکر اين است که ظرف مدت48 ساعت پس از ثبت درخواست، نتيجه رديابي به خط ايرانسلي که از طريق آن با سامانه پيامکي تماس گرفته‌ايد ارسال خواهد شد.
توجه کنيد؛ در صورت مثبت بودن نتيجه رديابي، پيامکي حاوي تاريخ رديابي وکد پيگيري براي شما ارسال مي شودو شما مي توانيد با در دست داشتن کد پيگيري و تاريخ رديابي به مراجع قضايي مراجعه کرده و نامه قضايي دريافت کنيد.

شايان ذکر است بدانيد که بايد اصل نامه را به شرکت ايرانسل تحويل داده و با مراجعه مجدد به مراجع قضايي پيگير دريافت نتيجه ارسالي از ايرانسل باشيد.
توصيه مي شود اگر پاسخ منفي بود مي‌توانيد پس از گذشت5 روز مجددا نسبت به درخواست رديابي گوشي خود اقدام کنيد .

نکات ايمني مهم براي جلوگيري از سرقت گوشي همراه:

1-در هنگام خريد گوشي را از فروشندگان معتبر خريداري کنيد و حتما سريال گوشي را با جعبه مطابقت دهيد تا در هنگام سرقت به مشکل برنخوريد.
2-بهتر است در خيابان از هندزفري براي صحبت کردن با موبايل استفاده کنيد و گوشي را کنار گوشتان قرار ندهيد تا گوشيتان کمتردر معرض سرقت قرار گيرد.
3- بعد از خريد گوشي اکانت گوگل و يا اپل آي دي خود را روي آن فعال کنيد تا در صورت مفقود شدن يا گم شدن بتوانيد از طريق سايت هاي مرتبط آن را قفل کنيد و يا اطلاعاتتان را پاک کنيد.

گفتني است؛در حال حاضر تنها اپراتورهاي همراه اول و ايرانسل در سايت‌هاي خود اين امکان را فعال کرده‌اند تا مشترکانشان با ارسال سريال گوشيشان نسبت به رديابي گوشي خود اقدام کنند .
و مسير ديگر دستيابي به گوشي مفقود شده مراجعه مستقيم به مراجع قضايي و طرح شکايت است، که البته براي اين کار هم بايد شماره سريال گوشي مفقودي را همراه داشته باشيد.

مطالب جذاب، داغ و آموزشي فناوري اطلاعات در کانال تلگرامي «آي تي»