آي تي رسان/ حافظه اسمارت‌فون‌ها و تبلت‌هاي اندرويدي معمولا به سرعت پر مي‌شود. علت اين امر دانلود برنامه‌ها، اضافه کردن فايل‌هاي صوتي و تصويري و همچنين ذخيره ديتا براي استفاده در حالت آفلاين است. معمولا گوشي‌هاي رده پايين‌تر از حافظه داخلي کمتري نيز برخوردار هستند و مشکل پر شدن حافظه گوشي براي دارندگان اسمارت‌فون‌ها بسيار قابل لمس است. هر چقدر حافظه داخلي گوشي شما فضاي خالي کمتري داشته باشد، در هنگام کار با گوشي خود بايد زمان بيشتري را صرف کنيد. عدم وجود حافظه داخلي به اندازه کافي باعث کندي در اجراي برنامه‌ها و بطور کل کاهش سرعت و کارايي يک اسمارت‌فون مي‌شود. در ادامه چند راه براي حل اين مشکل عنوان مي‌کنيم.

استفاده از ابزار مديريت حافظه سيستم عامل اندرويد

نسخه‌هاي جديد سيستم عامل اندرويد قسمتي به نام Storage دارند که ميزان استفاده بخش‌هاي مختلف را بطور دقيق به شما نشان خواهد داد. در اين قسمت همچنين اطلاعاتي از قبيل ميزان حافظه داخلي دستگاه، کل و مقدار خالي و در دسترس حافظه جانبي را مي‌توانيد مشاهده کنيد. براي دسترسي به اين ابزار از منوي Settings بر روي گزينه Storage کليک کنيد. ميزان استفاده از حافظه بخش‌هاي مختلف از جمله برنامه‌ها و ديتا ذخيره شده توسط آن‌ها، عکس‌ها و ويديو‌ها، فايل‌هاي صوتي، فايل‌ها و برنامه‌هاي دانلود شده، اطلاعات ذخيره شده براي استفاده آفلاين و ساير فايل‌هاي متفرقه در اين قسمت قابل مشاهده هستند.

با کليک بر روي هر يک از اين گزينه‌ها، ميزان دقيق استفاده از حافظه فايل‌ها يا برنامه‌ها قابل مشاهده هستند که مي‌توانيد از همين قسمت هر کدام از آن‌ها را حذف کنيد. براي مثال با کليک بر روي گزينه Apps، ليست برنامه‌هاي نصب شده روي حافظه گوشي را خواهيد ديد و مي‌توانيد آن‌هايي که بيشترين استفاده از حافظه دارند را پاک نماييد. همچنين با کليک بر روي گزينه Cached Data مي‌توانيد اطلاعات ذخيره شده برنامه‌هاي نصب شده بر روي گوشي را پاک کنيد.

اين نکته را به ياد داشته باشيد که ميزان حافظه اشغال شده توسط برنامه‌ها که در مقابل گزينه Apps مشاهده مي‌شود، شامل خود برنامه‌ها به اضافه اطلاعات ذخيره شده توسط هر يک از آن‌هاست. به عنوان مثال اگر برنامه Spotify را بر روي گوشي خود نصب کرده‌ايد و فايل‌هاي صوتي و موزيک‌هاي ذخيره شده زيادي براي استفاده آفلاين در اين برنامه داريد، ممکن است اين برنامه به تنهايي بيش از 1GB فضا به خود اختصاص داده باشد. در اين حالت مي‌توانيد حافظه برنامه Spotify را پاک کرده يا برنامه را اجرا کنيد و با اعمال تنظيمات مربوطه، ميزان ذخيره فايل‌ها و موزيک‌ها را به حداقل برسانيد. اين مطلب در مورد تمام برنامه‌هايي که اطلاعاتي را براي استفاده آفلاين ذخيره مي‌کنند صدق مي‌کند. در تصويري که در زير مشاهده مي‌کنيد، حجم خود نرم‌افزار Google Play Music به تنهايي 40.66MB است ولي حجم موزيک‌هاي ذخيره شده براي استفاده آفلاين اين برنامه 2.24GB است.

بررسي ميزان استفاده فايل‌ها و پوشه‌ها از حافظه سيستم

ابزار مديريت حافظه داخلي سيستم عامل اندرويد، ابزاري سودمند براي مشاهده و بررسي فضاي اشغال شده توسط بخش‌هاي مختلف سيستم است ولي با استفاده از اين برنامه نمي‌توان مقدار فضايي که يک فايل يا يک پوشه خاص از حافظه به خود اختصاص داده است را مشاهده کرد. براي اين منظور شما به يک برنامه جانبي نياز داريد. يکي از بهترين برنامه‌هاي ممکن، DiskUsage است. پيشنهاد مي‌کنيم حتما اين برنامه را از Google Play دانلود و آن را نصب کنيد.

با استفاده از نمودار‌هايي که اين اپليکيشن به شما ارايه مي‌کند، خواهيد ديد که کدام فايل يا پوشه بيشترين استفاده از حافظه گوشي شما را دارد. شما مي‌توانيد اين پوشه يا فايل را از طريق همين برنامه پاک کنيد. براي مثال ممکن است يک برنامه يا بازي را از گوشي خود پاک کرده باشيد ولي پوشه مربوط به آن هنوز باقي مانده باشد. براي پاک کردن يک فايل يا فولدر از طريق اين برنامه، ابتدا آن را انتخاب کنيد. سپس بر روي گزينه منو کليک کرده و گزينه Delete را انتخاب کنيد.

در هنگام پاک کردن فايل‌ها و پوشه‌ها به اين نکته توجه داشته باشيد که ممکن است اين فايل يا فولدر توسط يک برنامه خاص که شما از آن استفاده مي‌کنيد مورد استفاده قرار بگيرد. بنابراين با حذف اين پوشه يا فايل، در عملکرد اين برنامه اختلال بوجود خواهد آمد. در بسياري از موارد ديتا و اطلاعات مربوط به يک برنامه در هنگام استفاده آنلاين بايد با اطلاعات موجود در سرور‌هاي مربوطه همگام‌سازي (Sync) شود، پس در هنگام پاک کردن اطلاعات به تمام اين موارد توجه داشته باشيد.

اضافه کردن کارت حافظه جانبي و انتقال اطلاعات به آن

اکثر دستگاه‌هاي اندرويدي داراي شکاف مخصوص براي اضافه کردن کارت حافظه microSD هستند. اگرچه در اسمارت‌فون‌ها و تبلت‌هاي جديد به دليل بالا رفتن حافظه داخلي دستگاه، استفاده از کارت‌هاي حافظه جانبي به شدت کاهش يافته است، ولي اگر شما با مشکل کمبود حافظه روبرو هستيد، مي‌توانيد يک کارت حافظه microSD خريداري کرده و آن را در اسمارت‌فون خود نصب کنيد. اين فضاي حافظه مي‌تواند مکان مناسبي براي نگهداري فايل‌هاي موزيک، ويديو‌ها، تصاوير و ساير فايل‌هاي ديگر باشد. در برخي موارد مي‌توان يک سري برنامه‌ها را نيز در اين حافظه نصب کرد. همچنين برخي از برنامه‌هاي نصب شده در حافظه داخلي دستگاه اين اجازه را به شما مي‌دهند که آن‌ها را به حافظه جانبي دستگاه منتقل نماييد.

کارت‌هاي حافظه microSD قيمت نسبتا مناسبي دارند. به عنوان مثال شما مي‌توانيد يک کارت حافظه 32 گيگا‌بايتي را با قيمت بين 50 تا 60 هزار تومان و يک کارت حافظه 64 گيگا‌بايتي را با قيمتي در حدود 110 الي 120 هزار تومان خريداري کنيد. پيش از خريد ابتدا مطمين شويد که اسمارت‌فون شما حداکثر تا چه ميزان حافظه جانبي را پشتيباني مي‌کند، سپس اقدام به خريد حافظه microSD مناسب نماييد.

بعد از نصب کارت حافظه، ابتدا آن را فرمت کنيد، سپس اسمارت‌فون خود را به کامپيوتر متصل کرده فايل‌هاي صوتي، موزيک، ويديو‌ها و ساير فايل‌هاي مورد نظر خود را به حافظه microSD خود انتقال دهيد.

انتقال برنامه‌ها به کارت SD

بسته به اسمارت‌فوني که استفاده مي‌کنيد و نسخه سيستم‌ عامل اندرويد آن، مي‌توانيد برنامه‌هاي نصب شده در حافظه داخلي دستگاه را به کارت SD انتقال دهيد.

در سيستم عامل اندرويد Marshmallow، شما مي‌توانيد کارت حافظه SD را به گونه‌اي فرمت کنيد که سيستم، آن را به عنوان حافظه داخلي دستگاه در نظر بگيرد. براي اين منظور پس از قرار دادن کارت حافظه درون گوشي هوشمند خود، ابتدا گزينه Setup و سپس “Use as internal storage” را انتخاب نماييد. کارت حافظه اضافه شده همانند حافظه داخلي دستگاه ديده خواهد شد. در اين حالت سيستم عامل اندرويد تشخيص خواهد داد که کدام‌يک از برنامه‌ها را مي‌تواند به کارت SD منتقل نمايد. توجه داشته باشيد که شما به عنوان کاربر هيچ گونه تفاوتي بين کارت حافظه SD و حافظه داخلي دستگاه نخواهيد ديد، بنابراين قادر نخواهيد بود که برنامه‌ها را بصورت دستي از حافظه داخلي به حافظه جانبي دستگاه منتقل کنيد. همچنين به اين نکته نيز توجه داشته باشيد که نمي‌توانيد اين کارت حافظه SD را بين دستگاه‌هاي مختلف جابجا کنيد مگر اينکه آن را پاک و مجددا فرمت کنيد.

اگر نسخه اندرويد گوشي شما پيش از اندرويد 6 (Marshmallow) است، مي‌توانيد برخي از برنامه‌ها را با استفاده از ويژگي داخلي خود سيستم عامل اندرويد به کارت حافظه SD منتقل کنيد. همچنين با root کردن و پارتيشن‌بندي اسمارت‌فون خود مي‌توانيد همه برنامه‌ها را به کارت SD انتقال دهيد.

انتقال عکس‌ها و تصاوير به فضاي ابر

تصاوير و عکس‌ها مي‌توانند فضاي بسيار زيادي را در اسمارت‌فون‌هاي جديد اشغال نمايند. به جاي اينکه اين فايل‌هاي پر حجم را در حافظه داخلي گوشي خود نگه داريد، مي‌توانيد با استفاده از يک اپليکيشن، آن‌ها را بصورت خودکار در يک حساب کاربري در فضاي اينترنت بارگذاري و ذخيره کنيد. از جمله اين برنامه‌ها مي‌توان به Google Photos، Dropbox، Microsoft OneDrive، Flickr يا هر برنامه ديگري از اين دست اشاره کرد. برنامه Google Photos که در داخل برنامه Photos در سيستم عامل اندرويد قرار دارد، فضاي نامحدودي براي ذخيره‌سازي تصاوير در اختيار کاربر قرار مي‌دهد. براي دسترسي به تصاويري که در فضاي ابر ذخيره کرده‌ايد نيز مي‌توانيد از برنامه Photos در اسمارت‌فون يا آدرس photos.google.com در هر کامپيوتري استفاده کنيد.

اگر تصاوير خود را در فضاي ابر ذخيره کنيد، مي‌توانيد آن‌ها را از حافظه گوشي خود حذف کرده و حداقل چندين گيگا‌بايت فضاي خالي به دست بياوريد. همچنين مي‌توانيد به يک شيوه سنتي عمل کرده و اين تصاوير را در حافظه کامپيوتر شخصي خود ذخيره کنيد.

اين ترفند را در مورد برخي برنامه‌هاي ديگر نيز مي‌توانيد اعمال کنيد. به عنوان مثال مي‌توانيد حجم زيادي از فايل‌هاي صوتي و موزيک خود را از طريق برنامه Google Play Music در فضاي ابر بارگذاري کنيد و هر زمان که به آن‌ها نياز داشتيد، به اينترنت متصل شده و به اين مجموعه از فايل‌ها دسترسي يابيد.

مطالب جذاب، داغ و آموزشي فناوري اطلاعات در کانال تلگرامي «آي تي»