ايسنا/ وزير خارجه ترکيه اعلام کرد، آنکارا دو خواسته از رئيس‌جمهور منتخب آمريکا دارد که يکي استرداد فتح‌الله گولن و دومي قطع همکاري با کردهاي سوريه عليه داعش است.

به نقل از خبرگزاري آناتولي، مولود چاووش‌اوغلو، وزير خارجه ترکيه در کنفرانس سفراي ترکيه در آنکارا گفت: ما بر اين باوريم که دولت جديد آمريکا اشتباهاتي که دولت اوباما انجام داده بود را ادامه نخواهد داد. ما دو خواسته مهم از دولتالد ترامپ، رئيس جمهور منتخب داريم؛ اول، استرداد رئيس سازمان فتو (فتح الله گولن) در سريع‌ترين زمان ممکن و دوم، قطع همکاري آمريکا با يگان‌هاي مدافع خلق وابسته به پ.ک.ک است.

وي ادامه داد: ترکيه و آمريکا دو شريک استراتژيک هستند که ظرفيت‌ها و قدرت‌هاي لازم براي ايجاد تاثيرات مثبت در منطقه دارند. ما بر اين باوريم اين همکاري بايد انجام گيرد.

چاووش‌اوغلو با اشاره به کودتاي ناکام ۱۵ ژوئيه ۲۰۱۶ گفت: يکي از اهداف کودتا ضربه زدن به سياست خارجي کشور ما بود. مبارزه ما عليه سازمان فتو به عنوان عاملان اصلي کودتا يکي از اولويت‌هاي اصلي ما در سياست خارجي کشورمان است.

وي با اشاره به اظهارات بنعالي ييلديريم، نخست وزير ترکيه در تشريح سياست خارجي اين کشور مبني بر "دوستان بيشتر و دشمنان کمتر" ادامه داد: در منطقه ما صلح برقرار خواهد شد و در نهايت ما خواهيم توانست که به اهداف خود دست يابيم.

چاووش‌اوغلو در ادامه اظهاراتش با اشاره به روابط ترکيه و اتحاديه اروپا از بروکسل خواست به وعده‌هاي خود براي اجراي توافق لغو رواديد براي شهروندان ترکيه در سفر به اروپا عمل کند.

وي گفت: رهبران اروپا بايد اين مساله را بدانند که ترکيه سهم خود را براي کمک به صلح و امنيت اتحاديه اروپا انجام داده است. اروپا بدون ترکيه کامل نيست. انتظار ما از اين اتحاديه اين است که توافق لغو رواديد را اجرا کند و موانع مصنوعي را از پيش روي روند پيوستن ترکيه به اين اتحاديه بردارند و يک موضع مشخص در برابر سازمان‌هاي تروريستي اتخاذ کنند.

چاووش‌اوغلو اضافه کرد: سياست خارجه ترکيه بسيار غني است و بين شينگن و شانگهاي تحت فشار قرار نمي‌گيرد. آنکارا در جايگاهي نيست که بين اتحاديه اروپا و شوراي همکاري شانگهاي به سرپرستي چين و روسيه يکي را انتخاب کند.

وزير خارجه ترکيه در ادامه اظهاراتش با اشاره به مذاکرات آستانه گفت: تلاش‌هاي ما براي دستيابي به يک راه‌حل در ناآرامي‌هاي سوريه است. ترکيه اکنون بر مذاکرات آستانه متمرکز شده است.

وي ادامه داد: انتظار مي‌رود که اين مذاکرات در مسير تکميل مذاکرات ژنو باشد.

چاووش‌اوغلو درباره روابط ترکيه و روسيه خاطر نشان کرد: مصالحه اخير ترکيه با روسيه نتايج خوبي براي مسائل منطقه‌اي و دوجانبه به خصوص در حوزه اقتصادي داشته است اما روابط خود با مسکو به معناي اين نيست که ترکيه روابط خود را درباره مسائلي مثل کريمه تغيير داده باشد.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد