ايسنا/ يک منبع رسمي لبناني در رياض اعلام کرد، عربستان و لبنان بر انجام مذاکرات درباره از سر گرفتن ارائه بسته کمک‌هاي نظامي به ارتش لبنان به ارزش سه ميليارد دلار که در فوريه لغو شده بود، توافق کردند.

اين منبع که عضو هيئت همراه ميشل عون، رئيس‌جمهوري لبنان به رياض است به خبرگزاري فرانسه گفت: ميشل عون با ملک سلمان بن عبدالعزيز،‌ پادشاه عربستان درباره پايان لغو اين کمک مذاکره کرد.

اين منبع افزود: تغيير عملي حتمي است اما کي و چگونه مشخص نيست. ما بايد منتظر بمانيم.

وي به گشودن صفحه جديد در روابط دو کشور اشاره کرد.

اين مسئول لبناني که نامش را فاش نکرد، افزود: محمد بن سلمان، وزير دفاع عربستان با همتاي لبناني خود در زمينه لغو اين مساله و تلاش در زمينه اجرايي کردن مجدد آن مذاکره خواهد کرد.

عربستان فوريه کمک‌هاي نظامي خود به ارتش لبنان را که به ارزش سه ميليارد دلار بود در واکنش به مواضع حمايتي بيروت از حزب‌الله لبنان را لغو کرده بود.

اين در حالي است که رياض خود از گروه‌هاي مخالف مسلح سوريه که با نظام بشار اسد و نيروهاي حزب‌الله در سوريه مي‌جنگند، حمايت مي‌کند.

اين برنامه کمک‌هاي عربستان شامل ارائه سلاح و تجهيزات نظامي فرانسوي شامل (تانک، هلي‌کوپتر و سلاح‌هاي توپخانه‌اي) به ارتش لبنان به ارزش ۲/۲ ميليارد يورو است.

نخستين سري از اين کمک‌ها آوريل ۲۰۱۵ تحويل داده شد که شامل ۴۸ موشک فرانسوي از نوع ميلان بود.

ميشل عون نيز در اين سفر از تمايل خود به تحکيم روابط با رياض در تمامي زمينه‌ها از جمله مبارزه با تروريسم از طريق تبادل اطلاعات خبر داد.

عون در کاخ اليمامه در رياض با پادشاه سعودي در جلسه رسمي به بررسي روابط دو جانبه، راه‌هاي تقويت روابط پرداخت.

در اين جلسه همچنين آخرين تحولات منطقه و جهان بررسي شد..با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد