العالم/ نيکولاس مادورو رئيس جمهوري ونزوئلا اعلام کرد که از سمتش کناره گيري مي کند و معاونش طارق العيسمي در دوره باقي مانده از رياستش در سال هاي 2017 و 2018 ، عهده دار اين سمت خواهد شد.
به گزارش خبرگزاري اسپوتنيک روسيه، پارلمان ونزوئلا که تحت کنترل مخالفان است، دو قانون را براي برکناري مادورو از قدرت تصويب کردند تا طبق قوانين کشور، حکومت را به معاونش واگذار کند.
بدين ترتيب، العيسمي 42 ساله، اولين رئيس جمهوري سوري الاصل و لبناني است که رياست جمهوري ونزوئلا به عنوان يکي از مهم ترين کشورهاي آمريکاي جنوبي را عهده خواهد شد.
مادورو در نطق تلويزيوني خود گفت: «طارق العيسمي را براي تصدي پست رياست جمهوري در سال هاي 2017-2018 منصوب کردم و به جواني و تجربه و پايبندي وشجاعت او براي اين سمت افتخار مي کنم».
العيسمي متولد سال 1974 در ونزوئلا از پدري از اهلي شهر السويداء در منطقه جبل الجوران معروف به نام جبل الدروز در جنوب سوريا است.
اصل و نسب مادر لبناني وي به خانواده "مداح" باز مي گردد که از طايفه "موحدين دروز" هستند که از بزرگ ترين اقليت هاي مقيم ونزوئلا به شمار مي روند و تعدادشان به حدود 200 هزار مهاجر سوري و لبناني مي رسد.
العيسمي به مشارکت فعال در جنبش دانشجويي و تحصيل در رشته حقوق و گرفتن تخصص در علوم جنايي معروف است، وي پس از عبور از اين مراحل، وارد فعاليت سياسي شد و از سال 1999 به يکي از قوي ترين ارکان حزب سوسياليست يکپارچه حاکم در ونزوئلا تبديل شد.
وي همچنين سمت هاي ديگري را نيز عهده دار شد که آخرين آن حاکم ايالت آراگو زادگاهش و يکي از خشونت بارترين ايالت هاي ونزئلا بود، افزون براينکه وزارت خانه هاي کشور و دادگستري درفاصله سال هاي 2008 تا 2012 در دوران رياست جمهوري هوگو چاوز به وي سپرده شد.
طارق با زني ونزوئلايي که او نيز اصالتاً سوري و دروزي بود، ازدواج کرد که حاصل اين ازدواج، دو پسر به نام هاي اليخاندرو و سباستين بود.
منطقه آمريکاي جنوبي تاکنون دو رئيس جمهوري سوري و لبناني الاصل را به خود ديده است ؛ يکي " کارلوس منعم " رئيس جمهوري پيشين آرژانتين و ديگري " ميشل تامر" رئيس جمهوري کنوني برزيل.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد